Piastri poprvé vítězem, Verstappen potřetí šampionem

VC Kataru – sprint

Je rozhodnuto. Verstappen dokončil katarský sprint jako druhý a stal se potřetí mistrem světa. Pilot Red Bullu nestačil pouze na Piastriho, který si dojel pro vítězství. Do nejlepší trojice se vešel i Norris. Závod byl narušen třemi výjezdy zpomalovacího vozu a hodně ho ovlivnila také volba pneumatik. V úvodu sice kraloval Russell, pak mu ale začaly odcházet měkké gumy a nakonec skončil až čtvrtý.

Do sprintu mohl vstupovat s velkou nadějí McLaren. Ve sprintovém rozstřelu totiž jeho jezdci překvapili, když obsadili kompletní první řadu. Zatímco z pole position startoval nováček Piastri, vedle něj stál Norris. Verstappen sice byl na roštu až jako třetí, nemuselo ho to však příliš mrzet. Jezdci Red Bullu totiž stačilo dojet do šestého místa, aby si zajistil titul. Za Nizozemcem se jezdci seřadili v pořadí Russell, Sainz, Leclerc, Hülkenberg, Pérez, Alonso, Ocon, Gasly, Hamilton, Bottas, Lawson, Čou, Stroll, Albon, Cunoda, Magnussen a Sargeant.

Piloti tentokrát nebyli ve volbě pneumatik jednotní. Zatímco někteří vsadili na střední sadu, jiní to zkusili s rychlejší, ale méně trvanlivou měkkou. Po střední sadě sáhli Piastri, Norris, Verstappen, Hülkenberg, Pérez, Hamilton, Bottas, Lawson, Čou, Albon, Cunoda a Magnussen. Měkké pneumatiky připadaly jako lepší volba Russellovi, Sainzovi, Leclercovi, Alonsovi, Oconovi, Gaslymu, Strollovi a Sargeantovi.

Po startu si Piastri udržel první místo. Norrisovi s Verstappenem se ale vstup do závodu nepovedl. Zatímco pilot Red Bullu se propadl na pátou pozici, britský jezdec dokonce na šestou. Na druhé místo se naopak dostal Russell a třetí byl Sainz.

Nezávodilo se však příliš dlouho. Piloti se totiž v úvodních zatáčkách trápili na kluzké dráze s přilnavostí. A to se vymstilo Lawsonovi. Pilot stáje AlphaTauri skončil v kačírku a závod pro něj skončil. Na trať se vydal zpomalovací vůz.

Za zpomalovacím vozem jezdci kroužili v pořadí Piastri, Russell, Sainz, Leclerc, Verstappen, Norris, Alonso, Ocon, Hülkenberg, Pérez, Gasly, Hamilton, Bottas, Stroll, Čou, Magnussen, Albon, Sargeant a Cunoda. Výjezd zpomalovacího vozu byl dobrou zprávou pro jezdce startující na měkkých gumách, kteří mohli své obutí pošetřit.

Max Verstappen se stal potřetí mistrem světa. Foto: Red Bull

Již ve třetím kole byl závod znovu restartován. Bojovalo se o šesté místo. Alonso si vyšlápl na Norrise. Měnil se ale také lídr. Russell zaútočil na Piastriho a jeho útok byl úspěšný. Ani tentokrát se ale nezávodilo dlouho. Špinavá trať totiž nachytala i Sargeanta. Američan vyletěl do kačírku a na trati byl podruhé zpomalovací vůz.

Russell vedl před Piastrim a Sainzem. Čtvrtý byl Leclerc a pátý Verstappen, což mu stále stačilo k zisku titulu. Alonso sice před druhým výjezdem zpomalovacího vozu atakoval Norrise, ve svém snažení ale úspěšný nebyl a o pár zatáček později ho navíc odsunul na osmé místo Ocon.

Na konci šestého kola došlo k dalšímu restartu. Russell si situaci skvěle pohlídal a ihned ujel Piastrimu. Australan se navíc musel bránit Sainzovi, který byl rovněž na měkkých gumách. Ta měla v úvodu mnohem lepší přilnavost, což byla na tak špinavé trati velká výhoda. Pilot McLarenu se ale prozatím ubránil. Alonso se vrátil před Ocona na sedmé místo.

Russell si vytvořil před Piastrim více než sekundový náskok. Zdálo se však, že pilot McLarenu chytá druhý dech. Nejenže se totiž odpoutal od Sainze, ale také začal stahovat náskok Russella. Sprint byl ve své polovině a zdálo se, že přichází chvíle střední sady pneumatik. Verstappen předjel Leclera a byl čtvrtý.

Verstappen za okamžik potvrdil, že měkké pneumatiky opravdu odcházejí. Velmi rychle totiž dohnal Sainze a dostal se na třetí pozici. Piloti Ferrari se navíc museli bránit Norrisovi.

Piastri ukrajoval z Russellova náskoku a v desátém kole už na něm byl nalepen. Pak přišel nájezd do 11. kola a Piastri se na cílové rovince přes pilota Mercedesu přehnal. Norris se dostal na páté místo před Leclerca. Ke kolizi ovšem došlo mezi Pérezem, Oconem a Hülkenbergem. Zatímco pilot Haasu byl schopen s poškozeným předním křídlem pokračovat, Pérez a Ocon skončili v kačírku a odstoupili. Na trať vyjel už potřetí zpomalovací vůz.

Jezdci si stěžovali, že jim odcházejí pneumatiky. Zejména se trápili piloti na měkké sadě. Před restartem vedl Piastri následovaný Russellem a Verstappenem. Za nimi byli Sainz, Norris, Leclerc, Alonso, Hamilton, Gasly, Bottas, Albon, Cunoda, Stroll, Čou a Magnussen. Hülkenberg zajel po incidentu s Oconem a Pérezem do boxů a tam odstoupil.

Rychlost George Russella byla jen dočasná. Foto: Mercedes

Na posledních pět kol byl závod restartován. Russell těžil na cílové rovince z větrného pytle a zvládl se držet Piastriho. Byl ale příliš daleko na to, aby mohl zaútočit.

V dalších kolech se vše vrátilo do obvyklých kolejích. Russell začal na Piastriho ztrácet a brzy ztratil i druhé místo ve prospěch Verstappena. Norris mezitím překonal obě Ferrari a už byl čtvrtý.

DNF Liam Lawson AlphaTauri Red Bull - 0 0

Russellovo trápení bylo natolik velké, že se nakonec neudržel ani v nejlepší trojici. V posledním kole ho totiž předjel Norris. Britův týmový kolega Piastri už si ale mezitím dojel pro vítězství. Verstappen projel pod šachovnicovou vlajkou jako druhý a zajistil si svůj třetí titul mistra světa. Norris udržel třetí příčku.

Aktualizace: Leclerc a Stroll byli penalizováni pěti sekundami za překračování traťových limitů. Zatímco pilot Ferrari spadl ze sedmého místa na 12., Stroll ze 13. na patnácté. Na poslední bodovanou osmou pozici se tak posunul Alonso.

Průběžné pořadí jezdců: 1. Verstappen 407, 2. Pérez 223, 3. Hamilton 194, 4. Alonso 175, 5. Sainz 153, 6. Leclerc 135, 7. Norris 121, 8. Russell 120, 9. Piastri 65, 10. Stroll 47, 11. Gasly 46, 12. Ocon 38, 13. Albon 23, 14. Hülkenberg 9, 15. Bottas 6, 16. Čou 4, 17. Cunoda 3, 18. Magnussen 3, 19. Lawson 2, 20. Sargeant 0, 21. De Vries 0, 22. Ricciardo 0.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 630, 2. Mercedes 314, 3. Ferrari 288, 4. Aston Martin 222, 5. McLaren 186, 6. Alpine 84, 7. Williams 23, 8. Haas 12, 9. Alfa Romeo 10, 10. AlphaTauri 5.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: McLaren