Novinky

  • 20.02.2024 Good Takuma Sato je výkonným poradcem Honda Racing Corporation

  • 13.02.2024 Good FIA má nového technického ředitele monopostů - Jana Monchauxe

  • 12.02.2024 Good Aston Martin představil vůz pro rok 2024.

Facebook Instagram

AlphaTauri má nové jméno

AlphaTauri má nové jméno

Začíná nová éra.

Nová éra týmu z italské Faenzy má už i jméno. Visa Cash App RB.

Pojďme si jméno hned rozebrat na drobné. Společnost Visa nemusíme představovat, tým bude finančně podporován jedním ze dvou gigantů na poli platebních karet. Z příbuzného sektoru je také Cash App, což je aplikace umožňující rychlé převody peněz, nákup a prodej kryptoměny bitcoin i omezené investování do akcií. Za své konkurenty může považovat PayPal i služby jako Apple Pay a Google Pay, avšak zatím působí pouze na trzích v USA a ve Spojeném království.

Pravým jménem týmu je tedy RB. Byli jsme předem vícekrát varováni, že jméno menší ze stájí Red Bullu bude generické a písmena RB už figurovala ve startovní listině FIA pro rok 2024 v kolonce jméno šasi. Pracovalo se s nápadem, že RB bude v případě tohoto týmu znamenat Racing Bulls, jako alternativa k Red Bullu, avšak upustilo se od toho, takže RB znamená Red Bull. Díky extrémně krátkému a generickému jménu lépe vyniknou titulární sponzoři. Jaké jméno se však reálně bude používat? Pravděpodobně prostě RB, ačkoli se šušká, že se stáj pokusí dostat do povědomí akronym VCARB.

Za zmínku ještě stojí, že titulárními sponzory jsou dvě americké společnosti a představení letošního lakování (ještě ne na novém voze) a nových jezdeckých overalů Daniela Ricciarda a Júkiho Cunody proběhne v Las Vegas. K získání větší pozornosti amerického publika by tým samozřejmě potřeboval amerického jezdce a Red Bull aktuálně nemá ve svém juniorském programu ani jednoho.

Zatímco marketingově se chce tým pod vedením nové dvojice Peter Bayer (generální ředitel) a Laurent Mekies (šéf týmu) zřejmě orientovat na USA, po technické stránce se rozšiřuje do Anglie, do areálu sesterského týmu Red Bull Racing. Oficiálním vysvětlením je, že rostoucí tým se už do továrničky ve Faenze celý nevejde a i dosud měl aerodynamiky v anglickém Bicestru. Reálně však musíme očekávat silnější napojení na větší z týmů Red Bullu, což ani není popíráno.

Máme vše potřebné k úspěchu,“ řekl Bayer. „Mohu jmenovat několik důvodů, proč jsme nebyli úspěšnější, ale hlavním důvodem je, že někteří inženýři si mysleli, že jsou chytřejší než Red Bull Racing s Pierrem Wachem a Adrianem Neweym. Sami sebe přesvědčili, ale když se podíváte na současnou situaci, tak všichni napodobují Red Bull. Jsme menším sourozencem a věřili jsme, že se můžeme vydat vlastní cestou. Ale mýlili jsme se, proto jsme dnes tam, kde jsme.

Nové logo týmu RB. Foto: RB

Říká se, že k týmu by se mohl připojit známý sportovní ředitel Alan Permane, který strávil posledních 34 let věrnou službou svému zaměstnavateli v Enstonu (stáje Benetton, Renault, Lotus, opět Renault a dosud Alpine), avšak byl propuštěn v rámci nejnovější vlny čistek.

Zdroj: Motorsport, RaceFans, úvodní foto: AlphaTauri