Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Marko je po prvním dni hodně spokojený

Marko je po prvním dni hodně spokojený

Red Bull má za sebou impozantní první den.

Max Verstappen včera jako jediný z jezdců Red Bullu usedl do nového vozu RB20 a odjel 142 kol, nejvíce ze všech. A jeho nejrychlejší kolo bylo o více než 1.1 vteřiny lepší než nejrychlejší kolo druhého v pořadí, Landa Norrise. A žurnalisté sledující první testovací den přímo z okruhu hlásí, že vůz seděl v zatáčkách jako přilepený, úřadující šampion s ním nebojoval a zřejmě má ještě velké rezervy, což nelze říci o všech jeho konkurentech. Přestože nic není jisté, tým Red Bull si ani nemohl přát lepší vstup do roku 2024, přestože vůz je evidentně odlišný od loňského a můžeme tedy očekávat jeho další vylepšování během sezony.

Tohle od nás asi nikdo nečekal. Vidíte všechny ty vozy? Nevypadají jako náš loňský?“ smál se včera večer Helmut Marko, šéf motorsportu Red Bullu a dodal, že pokud budou chtít napodobit RB20, zase to nějaký čas potrvá. „Postavit nový vůz je vždy riskantní. Například když jste dnes sledovali Mercedes, viděli jste, že měl nějaké problémy. Náš vůz byl dobrý počínaje prvním kolem, na to musíme být hrdí. Spolehlivost je také neskutečně dobrá. A co se týče práce s pneumatikami, tak například Ferrari se s nimi trápilo evidentně více než my. McLaren zase vypadal jako hodně nervózní vůz. Nedokážu ještě posoudit Mercedes, ale asi budou rychlejší, než dnes ukázali. My jsme ale spokojeni. Odjeli jsme 142 kol, víceméně bez problémů. Velmi, velmi, velmi impozantní.

Verstappen může letos v Bahrajnu pokračovat tam, kde loni v Abú Zabí skončil. Foto: Red Bull

Na obrázcích zveřejněných při představení vozu RB20 nebylo vidět nasávání vzduchu do bočnic a není to moc dobře vidět ani na fotkách, ale ukázalo se, že nový Red Bull má na každé straně dvě úzké štěrbiny, jednu horizontální a jednu vertikální.

Z týmů, které loni dokázaly alespoň příležitostně konkurovat Red Bullu, slyšet podstatně opatrnější optimismus.

Od prvního kola mám pocit, že máme dobrý základ. Odjeli jsme spoustu kol, nasbírali horu dat a také v následujících dnech se soustředíme více na sesbírání maximálního množství dat než na hledání optimálního nastavení. Ale s naším novým vozem se už teď jezdí lépe než s loňským,“ řekl George Russell.

Měli jsme velmi produktivní dopoledne, hlavně z pohledu odjetých kilometrů. O rychlosti ještě nemá smysl mluvit,“ řekl Charles Leclerc.

Bez komplikací jsme absolvovali celý dnešní program, odjeli 373 kilometrů a společně s inženýry už teď lépe rozumíme našemu SF-24,“ dodal Carlos Sainz.

První testovací den jsem si dobře užili. S vozem nebyl žádný problém, takže to byl pozitivní den. Splnili jsme celý plán. Máme před sebou dlouhé dva dny, spoustu práce s nastavováním vozu, ale vykročili jsme správnou nohou,“ usmíval se Lando Norris.

Zdroj: motorsport, f1i, úvodní foto: Red Bull