Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Penske suspendoval na dva závody klíčové členy týmu

Penske suspendoval na dva závody klíčové členy týmu

Skandál s push-to-pass odnesl i Tim Cindric

Roger Penske, majitel IndyCar Series a také týmu Penske, potrestal čtyři pracovníky týmu za skandál se systémem push-to-pass. IndyCar ve vozech týmu Penske našla před závodem v Long Beach nelegální software, který pilotům umožňoval systém zvyšující výkon motoru používat i v době, kdy k tomu vedení závodu nedalo souhlas.

Kvůli tomu, že jej použili při restartech v úvodním závodě v St. Petersburgu, byli Josef Newgarden a Scott McLaughlin ze závodu diskvalifikováni. Newgarden jej přitom vyhrál, McLaughlin byl třetí. Will Power měl systém také k dispozici, na rozdíl od stájových kolegů jej ale v nepovolený okamžik nepoužil. Potrestán byl tak „jen“ odpočtem 10 bodů. Po diskvalifikaci stájových kolegů se posunul na 2. příčku konečných výsledků závodu.

Pro příští dva závody, tedy sobotní Velkou cenu Indianapolisu a letošní ročník závodu 500 mil v Indianapolisu, tým Penske suspendoval čtyři své zaměstnance. A trest míří do těch nejvyšších řad.

V padoku bude chybět prezident týmu Penske Tim Cindric (na obrázku), který je také závodním stratégem Josefa Newgardena, generální ředitel týmu Ron Ruzewski, ten obvykle má na starosti strategii pro Willa Powera. Newgarden se bude muset obejít také bez obvyklého závodního inženýra Lukea Masona. Čtvrtým potrestaným je pak datový inženýr Powerova týmu Robbie Atkinson.

„Po úplné a komplexní analýze informací tým Penske zjistil, že v našich procesech a interní komunikaci došlo k významným pochybením,“ vysvětlil tým v krátkém prohlášení. Jak se ilegální software do vozů dostal, neupřesnil, podle všeho byl ale za upload zodpovědný Atkinson. Ostatní potrestaní měli pochybení včas odhalit.

„Pro mě a Rona jako vedoucí představitele tohoto týmu to není o tom, co jsme udělali, ale o tom, co jsme neudělali. Je naší odpovědností požadovat po týmu a všech našich jezdcích správné postupy, aby se něco takového nemohlo stát,“ uvedl Tim Cindric.

„Za to se Rogerovi, našemu týmu a všem, kteří nás podporují, omlouvám. Naším úkolem číslo jedna je chránit a zlepšovat pověst našeho týmu a těch, kteří nás podporují. V tomto ohledu jsem jako hlavní vedoucí selhal a musím se k tomu přihlásit a nést odpovědnost spolu s ostatními. Jsme tým a v mé pozici je to tak správné,“ dodal Cindric.

„Uvědomuji si rozsah toho, co se stalo, a dopad, který to má na sport, jemuž jsem věnoval tolik desetiletí,“ doplnil Roger Penske. „Všichni v týmu Penske spolu s našimi fanoušky a obchodními partnery by měli vědět, že se za chyby, které se staly, omlouvám a hluboce jich lituji,“ dodal.

Zdroj: Původní text redakce, úvodní foto: Penske Entertainment