Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Canapino kvůli chování fanoušků vynechá Road Ameriku

Canapino kvůli chování fanoušků vynechá Road Ameriku

Kvůli kolizi v Detroitu vyhrožují Pourchaireovi

Těžko představitelné dopady mělo chování fanoušků argentinského závodníka Agustína Canapina. Ten je v jihoamerické zemi velkou hvězdou s obrovskou fanouškovskou základnou. A horkokrevní Jihoameričané špatně nesou, pokud se podle nich k němu někdo na dráze nechová hezky, teď už je ale jejich jednání za čárou.

Vše odstartoval incident v 60. kole závodu v Detroitu. Nováček Théo Pourchaire se pokusil zaútočit po vnitřku dráhy, do Canapina ale narazil. Byť oba v závodě pokračovali, Canapino ho dokončil na 12. místě, což je v bodovaném závodě jeho nejlepší letošní výsledek, nezabránilo to fanouškům Argentince, aby se do jeho francouzského rivala pustili na sociálních sítích.

VIDEO: Kolize Pourchaire vs. Canapino v Detroitu:

Pourchaire po závodě oznámil, že přes zprávy na sociálních sítích obdržel zhruba dvacítku výhrůžek smrtí. To přitom není první případ, kdy jiný jezdec hlásí, že se kvůli incidentu s Canapinem stal obětí výhrůžek. Na to samé si stěžoval vloni dokonce dvakrát Canapinův tehdejší stájový kolega Callum Ilott.

Nejprve mu fanoušci Argentince kladli za vinu problémy, do kterých se Canapino dostal v Long Beach. Tam šlo o to, že Ilott vyjel z boxů před svým stájovým kolegou, což pilot úplně neovlivní, a Canapino se pak dostal pod útok dalších jezdců. V závěrečném závodě v Laguně Sece, když oba bojovali o místa v první pětce, mezi nimi došlo ke kolizi, ze které si Canapino odnesl poškozené přítlačné křídlo. Zatímco Ilott dojel v první pětce, Canapino se propadl na 14. místo.

Ilott pak uvedl, že se v obou případech stal terčem urážlivých a výhrůžných zpráv. Tým to odsoudil, ale s Ilottem se nakonec překvapivě po sezoně rozloučil, přestože měl Brit u stáje ještě pokračovat. Pro kontext je nutné dodat, že zakladatel a jeden z vlastníků stáje Juncos Hollinger Racing Riccardo Juncos je z Argentiny a z latinskoamerické země tým získal nejen čtyřiatřicetiletého veterána tamějších závodů sportovních vozů, ale také řadu sponzorů.

Zpátky do června 2024 – v pondělí McLaren a Juncos Hollinger Racing společně jakékoliv formy výhrůžek násilím odsoudily, jenže na to reagoval Canapino a ne zrovna diplomaticky a šťastně. Nejprve lajkoval na sociální síti X příspěvek závodníka a komentátora IndyCar v Latinské Americe Martina Ponteho, který sdílel Pourchaireův komentář oznamující, že se stal terčem výhrůžek, a přidal k tomu vlastní komentář „Callum Pourchaire“. Lajk sice pak Canapino odstranil, ale zůstal u některých komentářů pod příspěvkem.

Třeba jeden z lajků Canapina najdeme u příspěvku ve znění: „No tak kámo, určitě zabiju někoho, kdo je na jiném kontinentu, když sotva opouštím provincii.“

Nešťastné prohlášení

Pak ale Canapino vydal sám prohlášení, ve kterém sice výhrůžky smrtí odsoudil, zároveň ale uvedl, že nikdy žádné od těch, kteří říkají, že je kvůli němu dostávají, neviděl.

„Samozřejmě jsem proti urážkám a nenávisti. Ti, kteří se tak chovají, rozhodně nejsou součástí naší komunity a nejsou zde vítáni. Ale zároveň my Argentinci jsme vášniví a euforičtí, ale to neznamená, že bychom měli být obviňováni z něčeho, co nejsme. Proto důrazně odmítám, aby se to zobecňovalo a zařazovalo do kategorie, kterou si nezasloužíme,“ napsal Canapino.

"Neviděl jsem jedinou výhrůžku smrtí adresovanou těm, kteří tvrdí, že je obdrželi. Od loňského roku do dneška by nikdo se zdravým rozumem nic takového neudělal. Je nehorázné, aby mě z toho někdo tak lehce obviňoval, a já už to nedovolím. Pokud to někdo udělal, NENÍ NAŠÍ SOUČÁSTÍ a nezasloužíme si, aby se o nás takto uvažovalo kvůli nějakému nešťastníkovi, kterého DŮRAZNĚ ODMÍTÁME,“ pokračoval Canapino s tím, že sám výhrůžky dostával nespočetněkrát, ale naučil se s tím žít.

To rozpálilo McLaren a stáj ukončila před sezonou uzavřené partnerství s týmem Juncos Hollinger Racing. V jeho rámci mohl McLaren umísťovat na vozy týmu loga sponzorů, na která mu už nezbylo místo na vlastních třech monopostech.

Canapino si odpočine

Tým v reakci na vývoj situace v pátek oznámil, že Canapino nepojede následující závod na okruhu Road America

„Nárůst zneužívání a obtěžování na internetu v důsledku událostí z tohoto týdne vedl k velmi těžkému zážitku pro Agustína, tým i celou fanouškovskou základnu INDYCAR a v první řadě je třeba brát v úvahu bezpečnost Agustína a ostatních závodníků. Zneužívání, nenávist a obtěžování v jakékoliv podobě tomuto sportu škodí a my musíme upřednostnit duševní a fyzickou pohodu našich jezdců i našich závodníků,“ uvedl v prohlášení tým.

Spolumajitel společnosti JHR Brad Hollinger řekl: „Zneužívání internetu je nepřijatelné a my musíme zajistit, aby naši jezdci byli připraveni jak psychicky, tak fyzicky, když usedají do auta. Jsme zarmouceni událostmi, které vedly k tomuto scénáři."

K situaci se v prohlášení stáje nevyjádřil ani Riccardo Juncos, ani sám Agustín Canapino. Ve voze jej každopádně tak jako tak vystřídá pilot Indy NXT Nolan Siegel. Ten se vedle juniorské série představil v IndyCar u týmu Dale Coyne Racing, odjel zatím jeden mistrovský závod a vedle toho se nekvalifikoval do finálového rozstřelu v rámci nemistrovského závodu na okruhu The Thermal Club a ani do Indy500. Na Road Americe absolvuje kompletní program jak v IndyNXT, tak v IndyCar.

Původní text redakce, úvodní foto: Penske Entertainment