• 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Janišovi se dařilo pouze za deště

IFM: Anderstorp, Švédsko - kvalifikace

Počasí si divoce pohrálo s bezmála třicítkou závodníků pátého víkendu mistrovství International Formula Master. Ve švédském Anderstorpu dnes většinou pršelo, což zásadně ovlivnilo program i průběh jízd.

Erik Janiš z pražského týmu I.S.R. bohužel patřil k těm pilotům, kteří na divoké podmínky doplatili. Zatímco v první polovině kvalifikace byl v čele, s ustávajícím deštěm se za začal propadat. Až na konečné pětadvacáté místo.

Devatenáctiletý junior absolvuje svůj druhý víkend IFM. Poté, co zazářil v portugalském Portu, kde po sedmém místě v první jízdě druhé suverénně vládl, než jej zradilo řazení. Dnes měl na bývalé trati formule 1 smůlu – s formulí nastavenou na jízdu na vodě se ve druhé části měřeného tréninku, kdy přestalo pršet, propadl do spodních pater pořadí. Vítězem kvalifikace se stal Jerome D'Ambrosio

Sobotní závod vysílá stanice Eurosport v pravé poledne, nedělní přenos Eurosportu 2 začne v 10.15.

Erik Janiš: "Jsem naštvaný a zklamaný. Jen drobnost připravila mě i kolegu Nicka de Bruijna o výborné umístění v kvalifikaci pro víkendový dvojzávod. Před začátkem měřeného tréninku hustě pršelo, vypadalo to na trvalý déšť během celé jízdy, takže jsme kromě mokrých gum upravili formule podle nastavení na vodu.

V první polovině vše fungovalo skvěle, já vedl, Nick byl třetí. Jenže pak déšť ustával, trať začala schnout a auto se řídilo hůř a hůř. To byl důvod propadu ve výsledkové listině. Přitom jen co trénink skončil, začalo zase pršet jako před startem. Nezbývá doufat, že v deštivém nebo proměnlivém počasí budeme mít šanci uspět v závodech."

Igor Salaquarda, šéf týmu: "Zdejší podmínky jsou docela šílené. Když prší, parkovištěm závodních strojů teče řeka, některé stáje mají zázemí v místech, kde patnáct centimetrů vody, bylo zrušeno dopolední testování, protože i trať byla pod vodou… Výsledek našeho týmu mne mrzí i proto, že jsme trochu chybovali.

Zatímco v prostoru startu a cíle pršelo, v zadní části trati nikoli a my si toho v pravou chvíli nevšimli. Stačilo málo, včas povolat jezdce do boxů a změnit nastavení. Ale během půlhodiny jsme to bohužel nestihli. Je to letošní první nepovedená kvalifikace, snad to bude v závodech lepší."