• 29.04.2024 Neutral Rozhodnutí o změně bodovacího systému bylo odloženo

Jani a tým Švýcarska zopakovali po roce vítězství ve sprintu

A1GP Malajsie - výsledky a průběh závodu

Úvodní závod víkendu A1GP na okruhu Sepang v Malajsii byl poznamenán havárií během startu závodu, kdy se srazily monoposty Spojených států, Brazílie a Indie, navíc John Martin v kokpitu vozu Austrílie se celé havárii dokázal vyhnout skutečně jen v posledním zlomku sekundy. K celému incidentu došlo ještě dříve, než byl závod vlastně odstartován. Vzhledem k množství trosek na trati musel být závod zastaven a byl pak následně odstartován s půlhodinovým zpožděním.

Ani druhý start se neobešel bez problémů, tentokráte se do nich dostal Danny Watts s vozem Velké Británie, když jeho převodovka zůstala zablokována na prvním rychlostním stupni. Až na něj však celé startovní pole vyrazilo do prvního kola, kde se odehrála většina předjížděcích manévrů celého závodu. Pozici získal Jeroen Bleekemolen, domácí jezdec Fauzy dokázal předjet Adriana Zaugga ve voze Jihoafrické republiky. en se mu pokusil útok vrátit ve druhém kole, ale došlo přitom ke kontaktu obou vozů a u vozu Malajsie následně i k defektu pneumatiky.

Na čele zatím všem ujížděl Neel Jani. Okno pro poviný pit stop se otevřelo v pátém kole a moýnosti zastavit v boxech využilo okamžitě velké množství týmů. Došlo přitom k dalšímu incidenu, když se na výjezdu z boxů téměř srazily vozy Francie a Nového Zélandu.

Na čele zůstal i po zastávkách tým Švýcarska a Jani dokázal tuto pozici udržet bez problémů až do konce závodu. Výsledkem vyšetřování incidentu v boxech byl manévr Bambera v 9. kole, když pustil před sebe Loica Duvala s vozem Francie.

Vítězem závodu se tak stal zcela jasně Neel Jani a tým Švýcarska před Francií a Novým Zélandem. Mechaniky týmů zúčastněných ve startovním incidentu čeká bezesporu mnoho práce, pokud budou chtít monoposty dostat na grid hlavního závodu.