Vettel v evropské kvalifikaci rozdrtil konkurenci

Velká cena Evropy - kvalifikace

Sebastian Vettel vybojoval pole position také pro Velkou cenu Evropy, když rozdílem tří desetin sekundy porazil svého nejbližšího soupeře Lewise Hamiltona. Skvělý výkon podal Pastor Maldonado, který zajel třetí čas.

Po prvních pokusech ve třetí části kvalifikace se v čele držel Nico Rosberg, k první jízdě však vyrazili jen čtyři jezdci.

V závěru se pak strhla napínavá bitva o pole position, kterou výkonem 1:38.505 odstartoval Romain Grosjean. Krátce nato ho však rozdílem tří setin sekundy z prvního místa odsunul Maldonado, který tak dal vzpomenout na svůj zářný výkon z Barcelony.

Na trati však byli ještě další piloti, mezi nimi i Vettel, který časem 1:38.086 Maldonada deklasoval.

Pár sekund poté proťal cílovou pásku také Hamilton, tomu však na Vettela chyběly tři desetiny sekundy, které vystihují dominanci Vettelova výkonu. Jen pro srovnání, první a první nepostupové, jedenácté místo na konci druhé části kvalifikace dělily desetiny dvě.

Maldonado s Grosjeanem odstartují do Velké ceny Evropy ze druhé řady před pátým Kimim Räikkönenem. Lotus tak dokázal naplnit své sliby a zlepšit kvalifikační výkony, v závodě by tak mohl být obávaným soupeřem.

Šesté místo nakonec zbylo na Nica Rosberga, který byl jediným zástupcem Mercedesu ve třetí části kvalifikace.

Sedmý skončil Kamuj Kobajaši před osmým Nicem Hülkenbergem z Force Indie, která dostala oba své vozy do první desítky.

Jenson Button po vítězství ve třetím volném tréninku nakonec obsadil až deváté místo, desátý skončil Paul di Resta.

Po vynikajících výkonech před dvěma týdny v Kanadě přišla pro stále se lepšící Ferrari studená sprcha. Poprvé od úvodního závodu sezóny v Austrálii se totiž ani jeden jeho jezdec nedostal do třetí části kvalifikace.

Fernando Alonso skončil jedenáctý, přičemž na desátého Kamuje Kobajašiho ztratil 0,004 sekundy! Felipe Massa se kvalifikoval na třinácté místo.

Mezi piloty stáje z Maranella se na dvanáctou pozici vmáčkl Michael Schumacher, který se do první desítky nedostal letos podruhé.

Čtrnáctou příčku obsadil Bruno Senna z Williamsu před patnáctým Sergiem Pérezem v barvách Sauberu, zatímco oba jejich týmoví kolegové se zúčastnili třetí části kvalifikace.

Zajímavou taktickou bitvu o šestnácté a sedmnácté místo spolu svedli Heikki Kovalainen a Daniel Ricciardo. Kovalainen se v úvodu druhé části se svým týmem dohodl na tom, že kvůli potenciálnímu zisku jedné pozice nemá smysl vyjíždět z garáže.

Ricciardo tak zajel jedno měřené kolo a vrátil se do boxů, očekávaje šestnácté místo. Kovalainen však těsně před koncem vyrazil na trať, přičemž jeho australský protivník se již k dalšímu měřenému kolu nestíhal vrátit. Kovalainen nakonec Ricciarda těsně překonal a vybojoval šestnáctou příčku, čímž zopakoval své letošní maximum.

Letos již popáté se z první části kvalifikace nedostal Jean-Eric Vergne, který prohrál souboj s kolegou Ricciardem a na poslední chvíli jej z poslední postupové pozice vyšťouchl Kovalainen. Vergne tak skončil osmnáctý.

Velkým zklamáním skončila kvalifikace pro Marka Webbera. Technické problémy z dopoledního volného tréninku měly totiž vliv i na jeho vystoupení v souboji s časem. Australan nebyl schopen dostat ze svého RB8 pořádný výkon a jeho čas 1:40.395 stačil pouze na devatenáctou pozici.

Jen těsně za Webberem skončil Vitalij Petrov, který se stejně jako jeho kolega Kovalainen snažil na Australanových problémech a nekonkurenceschopnosti vozů Toro Rosso vydělat, nakonec neúspěšně.

Předposlední řadu na startovním roštu obsadí jezdci HRT, kteří tak porazili své rivaly z Marussie. Pedro de la Rosa přitom i poosmé porazil kolegu Narajna Kartykejana.

Charles Pic byl nejpomalejším z těch, kteří zajeli nějaký měřený čas a skončil třiadvacátý.

Marussia šla však do souboje s HRT výrazně oslabena, Timo Glock totiž musel kvalifikaci vynechat kvůli střevní chřipce. Neschopen zajel měřené kolo Němec nesplnil povinný limit 107%, jeho časy z volných tréninků by však bez problémů měly stačit na udělení výjimky a povolení ke startu do závodu.