• 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

• 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Hamilton doma vybojoval pole position

Velká cena Velké Británie - kvalifikace

Vítejte na Formule.cz a při sledování kvalifikace na Velkou cenu Velké Británie! Domácí fanoušci budou povzbuzovat svého hrdinu Lewise Hamiltona, který byl nejrychlejší ve všech třech trénincích. Pokud Mercedes potvrdí dominantní postavení, bude jeho nejvážnějším soupeřem Nico Rosberg, kterému se v prvním i posledním tréninku podařilo zajet téměř stejně dobrá kola jako Hamiltonovi, ale o celý druhý trénink přišel kvůli poruše pohonné jednotky. Do jejich souboje by rádi promluvili jezdci Red Bullu i Ferrari, ale Sebastiana Vettela zítra na pole position určitě neuvidíme. Ferrari muselo jeho vozu opět vyměnit převodovku a Němec kvůli tomu přijde o 5 startovních pozic. Stejný trest dostal Marcus Ericsson, který svou převodovku zničil havárií v dnešním dopoledním tréninku. Ericsson absolvuje vyšetření v nemocnici a kvalifikace se nezúčastní.

Ještě před bojem o nejlepší místa na startu nás čeká Q1 a Q2. V první části kvalifikace vypadne 5 nejpomalejších jezdců. Podle časů z tréninků jsou favority na vypadnutí Pascal Wehrlein a Rio Haryanto z Manoru, Felipe Nasr ze Sauberu a Jolyon Palmer a Kevin Magnussen z Renaultu. V Silverstone je krátce před začátkem kvalifikace 20°C, trať je ohřátá na 25°C.

První na trati byly vozy Manoru, ale časem neplýtval ani Nico Rosberg. Wehrlein udělal během svého prvního měřeného kola chybu a vrchol tabulky na chvíli obsadil za ním jedoucí Rio Haryanto. Rosberg předvedl velmi dobré kolo, kterým okamžitě překonal loňský čas na pole position. Hamilton byl pouze o 15 tisícin sekundy pomalejší a oba již měli postup jistý. Aktuálně třetí Romain Grosjean z týmu Haas byl pomalejší o 2.3 sekundy. Ostatní špičkové týmy na trať nespěchaly.

Haryanto se v tabulce objevil nad Nasrem, Magnussen o svůj čas přišel zřejmě kvůli nerespektování hranic trati, na co byli jezdci dnes ráno důrazně upozorněni. Haryanto s Wehrleinem pokračovali v boji o postup do Q2 a podařilo se jim dostat i nad Estebana Gutiérreze. Měřené kolo si jako poslední připsal Sergio Pérez a 4 minuty před koncem této části kvalifikace byli na nepostupových místech Magnussen, Haryanto, Wehrlein, Gutiérrez a Nasr.

Gutiérrezovi se podařilo vyskočit daleko nad hrozbu vypadnutí a mohl se spokojeně vrátit do garáže, Nasrovi se podařilo překonat pouze Wehrleina a na poslední postupové příčce se ocitl Daniil Kvjat. Nasr už zůstal v boxech, v posledních sekundách bojovali pouze jezdci Manoru a Renaultu s Kvjatem. Magnussenovi se podařilo překonat Kvjata i Buttona, Haryanto porazil alespoň Wehrleina, zatímco Nasr se propadl až na poslední místo. Palmerovi se z nepostupových míst uniknout nepodařilo, ale Kvjatovi ano, což znamenalo, že domácí Jenson Button se v garáži díval, jak jeho jméno kleslo na první nepostupové místo.

Button vystoupil z vozu a začal se připravovat na nepříjemné otázky novinářů. McLaren čekal, zda se ředitelství závodu nerozhodne potrestat Magnussena vymazáním nejrychlejšího kola, ale Button během Q2 z vozu opět vystoupil a Magnussen pokračoval. Za ním budou startovat Palmer, Haryanto, Wehrlein, Nasr a Ericsson.

V Q2 muselo vypadnout dalších 6 jezdců, aby jich do Q3 postoupilo 10. Hamilton začal ve velkém stylu. Čas jeho kola 1:29.243s byl novým rekordem této konfigurace okruhu používané od roku 2011. Rekord i dosud držel Hamilton, stanovil ho v roce 2013 ještě s motorem V8. Rosberg se o 7 desetin sekundy pomalejším kolem zařadil na druhé místo a následovali Verstappen, Vettel a Ricciardo. Räikkönen své kolo pokazil chybou v poslední zatáčce okruhu a musel se na trať vrátit.

Räikkönenovi se nevydařil ani druhý pokus. Poté, co se před ním objevil jeden z vozů Haas, se mu nepodařilo dobrzdit do zatáčky a potřeboval ještě jedno kolo. Desáté místo v té době patřilo Fernandu Alonsovi a o postup bojovali i Pérez, Kvjat, Gutiérrez, Massa a Magnussen. Třetí Räikkönenovo kolo už bylo v pořádku a po Pérezově kole se do nepostupové zóny dostal i Grosjean. Gutiérrez, Kvjat ani Magnussen nedokázali postoupit a překvapivě ani Felipe Massa. Pérez prohrál těsný souboj s Hülkenbergem a obsadil 11. místo, protože Fernandu Alonsovi se podařilo zajet čas na deváté místo a postoupit do finálové části kvalifikace.

Když už byli nejpomalejší jezdci pryč, dostali jezdci Mercedesu, Ferrari, Red Bullu, Valtteri Bottas, Carlos Sainz, Fernando Alonso a Nico Hülkenberg 12 minut na boj o 10 nejlepších startovních pozic. První měřená kola patřila favoritům z Mercedesu a Hamilton byl o čtvrt sekundy rychlejší. První kolo boje o třetí místo vyhrál Verstappen, byl o 3 desetiny sekundy rychlejší než Ricciardo. Pod Ricciarda se zařadili Räikkönen a Vettel. Jakmile vozy dorazily do boxů, FIA Hamiltonovi škrtla jeho kolo kvůli opuštění trati v 9. zatáčce! Hamilton se tedy přesunul na desáté místo a Rosberg na první. Jezdce ale ještě čekalo poslední měřené kolo na nových měkkých pneumatikách.

Hamilton se vrátil na trať první. V prvním sektoru byl o setinu lepší než Rosberg ve svém prvním kole, ve druhém už na kolegu mírně ztrácel, ale posledním byl opět skvělý a kolegovi unikl o téměř 3 desetiny sekundy. Nico Rosberg už své kolo nedokázal zlepšit a Lewis Hamilton si svým jediným platným pokusem v Q3 zajistil pole position!

Z třetího místa odstartuje Max Verstappen, dokázal porazit Daniela Ricciarda. Třetí řada by měla patřit Ferrari, ale Sebastian Vettel po udělení penalizace klesne ze šestého na jedenácté místo. Vedle pátého Kimiho Räikkönena se proto zítra postaví Valtteri Bottas.