Na kvalifikaci je nejlépe připravený Hamilton

Velká cena Itálie - 3. trénink

Vítejte na Formule.cz a při sledování třetího tréninku na Velkou cenu Itálie! Jezdci dostanou ještě jednu hodinu, během níž mohou trénovat dlouhé stinty na různých typech pneumatik i kvalifikační kola. Nácvik kvalifikace si zpravidla nechávají na závěr tréninku, když je v ideální stopě nejvíce gumy. Ve 14:00 pak začne boj o pole position, která možná posune Lewise Hamiltona nebo Nica Rosberga blíže k titulu mistra světa. Pokračovat by měl i boj mezi jezdci Ferrari a Red Bullu o druhé místo Poháru konstruktérů a za nimi souboj týmů Williams, Force India a možná i McLaren.

Prvním jezdcem na trati byl Esteban Ocon, nováček ve voze Manor. První závod v Belgii mu nevyšel podle představ, ale v Monze může mít díky motoru Mercedes za jeho zády další šanci zazářit a zvýšit své šance na získání smlouvy na sezónu 2017, možná i ve větším týmu než Manor, jelikož ho kromě Mercedesu podporuje i Renault. Kamera si všímala i italské olympioniky v garáži Ferrari, džudista Fabio Basile přinesl svou zlatou medaili a společnost mu dělal zápasník Frank Chamizal. První dva tréninky se jely za pěkného počasí a bez přerušení červenými vlajkami, takže jezdci už stihli absolvovat většinu svého programu a v posledním tréninku nikam nespěchali. První měřené kolo zajel až po devíti minutách Esteban Gutiérrez.

Červené vlajky nemusely být použity ani poté, co Romain Grosjean v Ascari přišel o kontrolu nad svým vozem a zůstal uvězněn na okraji štěrkového kačírku. Italští maršálové si s vozem Haasu poradili s pomocí virtuálního safety caru a mobilního jeřábu. Grosjean vinil převodovku.

"Co to proboha bylo?" stěžoval si Nico Rosberg. Uhodnete na koho? Ano, na Maxe Verstappena, který ho v jeho prvním rychlém kole nepustil do druhé šikany. Ve druhém kole se Němec zařadil na druhou příčku tabulky nejrychlejších časů, první už měl rezervovanou Lewis Hamilton. Třetí a čtvrtá patřila, jako včera v druhém tréninku, jezdcům Ferrari, ale Vettel se později dostal nad Rosberga. Červené vozy by díky svým motorům mohly být rychlejší než Red Bull. Danielu Ricciardovi patřila v první polovině tréninku pátá a Verstappenovi až sedmá příčka. Šestou obsadil Valtteri Bottas, zatímco Felipe Massa v dlouhém stintu doháněl ztracený čas z prvního a druhého tréninku. Grosjeanův čas zajetý před nehodou ho držel v první desítce, pod týmovým kolegou, ale nad jezdci McLarenu.

Zatímco Nico Hülkenberg a Sergio Pérez se na závod připravovali na bílých pneumatikách, Max Verstappen nechal svému vozu obout červené, ale v prvním rychlém kole dojel Kevina Magnussena a tentokrát to byl on, kdo musel jet mimo trať. Magnussen byl kvůli podobnému incidentu zavolán k stevardům po třetím tréninku v Belgii, když zablokoval Vettela. Hamilton na červených pneumatikách téměř překonal hranici 1:22s, Rosberg své kolo pokazil zablokováním pravého předního kola před druhou šikanou.

9 minut před koncem kvalifikace jsme viděli nejrychlejší kolo Sebastiana Vettela, ale ve srovnání s Hamiltonem byl o téměř sekundu pomalejší. Následovalo kolo Kimiho Räikkönena, ve kterém byl o 2 desetiny sekundy pomalejší než Vettel. Bottas s Massou překonali nejlepší časy jezdců Red Bullu, kteří závěr tréninku využili k testování výdrže žlutých pneumatik. Do první desítky se vešli i Mexičané Pérez a Gutiérrez a Force India s Haasem je tam jistě budou chtít mít i v kvalifikaci.

Před kvalifikací může být nejsebevědomější Lewis Hamilton. Nico Rosberg bude nejspíš jeho jediným soupeřem, jelikož jezdci ostatních týmů byli i v tomto tréninku mnohem pomalejší a pouze Sebastian Vettel se vešel do sekundy za Hamiltonem.