Lewis Hamilton ovládl kvalifikaci na VC Itálie

Velká cena Itálie - kvalifikace

Vítejte na Formule.cz a při sledování kvalifikace na Velkou cenu Itálie! Formule 1 se s Evropou rozloučí závodem na italské Monze, která je součástí šampionátu F1 od roku 1950 a prý už brzy dostane novou smlouvu, díky které v něm zůstane minimálně do roku 2019. Tribuny jsou plné italských tifosi, ale pouze největší optimisté doufají, že se Scuderia Ferrari dnes zapojí do boje o pole position. Podle časů dosažených v trénincích může být Mercedes na této trati až o sekundu rychlejší, což by znamenalo, že o místa v první startovní řadě se budou ve finálové části kvalifikace ucházet pouze Lewis Hamilton a Nico Rosberg. Pilotům Mercedesu a Ferrari by chtěli v Q3 dělat společnosti jezdci týmů Williams, Force India, Red Bull, McLaren i Haas, ale míst bude pouze 10.

Nejprve nás ale v Q1 čeká boj o postup do Q2, kam se nedostane šest nejpomalejších jezdců. Obvykle se již v této první části s diváky loučí jezdci Manoru, ale tentokrát by chtěli využít sílu motorů Mercedes a dlouhé rovinky italského okruhu k postupu do Q2. Zkušenějšímu Pascalu Wehrleinovi se to už podařilo minulý týden ve Spa-Francorchamps, ale pro Estebana Ocona je to ještě jen druhá kvalifikace na velkou cenu. V nevýhodě je Toro Rosso využívající loňské motory Ferrari, v trénincích se nedařilo ani vozům Renaultu a Sauberu a fanoušci McLarenu jsou zvědaví, kam až se dostanou jejich oblíbenci s motory Honda. Romain Grosjean po kvalifikaci klesne o 5 míst, protože Haas musel jeho vozu předčasně vyměnit převodovku.

Prvním jezdcem v rychlém kole byl Kevin Magnussen, ale pokazil ho hned v první šikaně. Kolo dokončil, ale byl rychle překonán Jolyonem Palmerem i Daniilem Kvjatem. Vrchol tabulky obsadili jezdci Haasu.

Oconova naděje na postup do Q2 se rychle rozplynula, maršálové museli jeho nefunkční vůz odtlačit za bariéru. Pak už byl čas, aby se předvedli jezdci v nejlepších vozech, první místo obsadil Hamilton, druhé Rosberg, třetí Vettel, čtvrté Räikkönen a za nimi následovali jezdci Red Bullu, Williamsu a Force Indie. Daiel Ricciardo pak přidal ještě pojistné kolo, kterým se dostal mezi jezdce Ferrari.

V boji o postup se Wehrlein dostal nad jezdce Haasu, Sauberu,Renaultu i Fernanda Alonsa. Jenson Button byl pouze o dvě setiny sekundy rychlejší a ještě výše se dostali jezdci Toro Rosso. Když se jezdci Haasu vrátili na trať, obsadili 8. a 9. místo, čímž si zajistili postup a na poslední postupové místo odsunuli Wehrleina. Na trať se pro jistotu vrátil i Nico Hülkenberg. Magnussen pokazil i své poslední kolo a zůstal na dně tabulky, jen nad Oconem. Wehrleinovi se nepodařilo dostat nad Buttona, ale ani Alonsovi se nepodařilo dostat nad Wehrleina. Nakonec však postoupili všichni tři, protože Daniil Kvjat z Toro Rosso byl v rozhodujícím kole opět pomalejší než Carlos Sainz a patří mu sedmnácté, první nepostupové místo. Pod ním zůstali Felipe Nasr a Marcus Ericsson ze Sauberu a Jolyon Palmer s Kevinem Magnussenem z Renaultu.

V Q2 se bojovalo o 10 míst ve finálové části kvalifikace a 11. až 16. místo na startu. Mercedes poslal své jezdce na trať na měkkých pneumatikách označených žlutým pruhem, které na jedno kolo nejsou tak dobré jako super-měkké pneumatiky (s červeným pruhem), jenže jezdec, který postoupí do Q3, musí startovat na sadě pneumatik, se kterou se dostal do Q3. Mercedes díky tomu zítra odstartuje na pneumatikách s lepší výdrží.

Wehrleinovo první kolo v Q2 bylo lepší než kolo Fernanda Alonsa. Nico Hülkenberg měl pomalé první kolo a spolu s Grosjeanem a Sainzem se ocitli v nepostupové zóně. Pod nimi byli Wehrlein a jezdci McLarenu. Red Bull se pokusil napodobit Mercedes. Jeho jezdci se na měkkých pneumatikách dostali jen na deváté a desáté místo, ale byli o 4 desetiny sekundy rychlejší než jedenáctý Sainz, takže Red Bull čekalo 5 minut před koncem Q2 těžké rozhodnutí.

Red Bull neriskoval a dobře udělal, protože jinak by se jeho jezdci do Q3 nedostali. Výborné kolo zajel Esteban Gutiérrez a zlepšili se i Sergio Pérez a Nico Hülkenberg. Doplatil na to Felipe Massa, který byl jen o pár setin sekundy pomalejší než Hülkenberg, ale znamenalo to, že se nezúčastní finálové části kvalifikace. Dvanácté místo obsadil Romain Grosjean, kterého ale čeká penalizace, takže se před něj dostanou Fernando Alonso, Pascal Wehrlein, Jenson Button, Carlos Sainz i Daniil Kvjat (který vypadl v Q1).

Q3 se zúčastnili jezdci Mercedesu, Ferrari, Red Bullu, Force India, Valtteri Bottas z Williamsu a poprvé i jezdec Haasu - Esteban Gutiérrez. Jezdci Mercedesu neměli na co čekat a z boxové uličky vyjeli hned na začátku Q3. Hamilton byl rychlejší v prvním i druhém sektoru a jeho kolo bylo nakonec o téměř 3 desetiny sekundy rychlejší než Rosbergovo. Räikkönen byl pomalejší o 7 desetin sekundy, ale po první vlně pokusů to stačilo na třetí místo. S malými rozestupy následovali Vettel, Bottas, Ricciardo a Verstappen. Jezdci Force Indie byli výrazně pomalejší a Gutiérrez kolo nedokončil kvůli chybě v sekci Lesmo.

Mercedes odstartoval i druhou vlnu, aby si byl jistý, že jeho jezdci budou mít před sebou prázdnou trať. Rosberg se v prvním sektoru zlepšil, ale ne na Hamiltonovou úroveň. Druhý sektor měl lepší, ale nakonec to na Hamiltonův čas nestačilo. Brit navíc svůj čas ještě zlepšil a zítra zaslouženě odstartuje z pole position. Dnes byl o téměř půl sekundy rychlejší než jeho soupeř ve stejném voze. Druhou řadu zítra obsadí Sebastian Vettel a Kimi Räikkönen a třetí Valtteri Bottas s Danielem Ricciardem, který jen o 2 setiny sekundy překonal Maxe Verstappena.