Novinky

  • 16.01.2019 Neutral Mick Schumacher by se měl stát testovacím jezdcem Ferrari

  • 15.01.2019 Neutral Ferrari poprvé vyjede s novým vozem F1 při filmovacím dni 17. února

  • 14.01.2019 Neutral Racing Point F1 Team představí nový vůz 13. února v Torontu

Facebook Instagram

McLaren má pět let na návrat mezi špičku

McLaren má pět let na návrat mezi špičku

Se zázraky na počkání se již rozloučil

Pamatujete si, jak v roce 2015 šéfové obnoveného továrního týmu Renault vyrukovali se svým pětiletým plánem na proniknutí mezi absolutní špičku F1? O kolik více vzrušující byly sliby McLarenu o blížícím se náhlém průlomu díky spojení s Hondou, coby mimořádně silným motorovým partnerem. O rok později měl přijít ohromný progres díky rozchodu s Hondou. Ale zdá se, že i ve Wokingu jsou již zázraky na počkání věcí minulosti. Zak Brown dnes také mluví o pětiletém plánu na navrácení McLarenu mezi týmy bojující o titul.

Je to dobré nebo špatné? Rozhodně je to méně vzrušující a fanoušci druhého nejúspěšnějšího týmu v historii F1 se nyní možná sami sebe ptají, jak mají přežít příští tři nebo čtyři sezony. Na druhé straně to ale může být signál, že management i majitelé týmu se letos skutečně podívali pravdě rovnou do očí.

"Prezentoval jsem jim (dvěma velkým akcionářům McLarenu) 5pětietý plán a v rámci něj cestu zpět k vyhrávání závodů. A když už vyhráváte závody, jste v boji o titul," řekl Brown.

Stejně jako Renault, i McLaren teď spoléhá hlavně na to, že se počínaje rokem 2021 zavede rozpočtový strop, jenž přistřihne křídla současné silné (bohaté) trojce.

"Je mimořádně důležité, aby Liberty provedla změny, protože v současnosti jsou ve sportu pouze dva nebo tři týmy s ambicí bojovat o titul. Některé věci nejsou v našich rukou, ale můžeme pomoci změnám, po kterých budou moci vyhrávat jezdci z více týmů. Cesta už začala a majitelé investují, abychom se ve stanoveném čase vrátili mezi špičku," prohlásil Brown.

McLaren si nestanovil částečné cíle, jako to udělal Renault. Žádné čtvrté místo v Poháru konstruktérů, ani první stupně vítězů, ale majitelé prý přirozeně očekávají, že budou vidět meziroční pokrok.

Komentáře ke článku