Novinky

  • 17.06.2019 Neutral Ferrari požádalo o přezkoumání Vettelovy penalizace z VC Kanady

  • 17.06.2019 Neutral Olivier Fisch se stal novým tiskovým mluvčím FIA

  • 16.06.2019 Good Posádka Alonso - Buemi - Nakadžima vyhrála pro Toyotu závod 24 hodin v Le Mansu

Facebook Instagram

Chybné rozhodnutí znehodnotilo páteční závod

Chybné rozhodnutí znehodnotilo páteční závod

Část účastníků poškodilo přičtení kola ztráty

Nevídaná blamáž poznamenala včerejší klání formule 2 v Monaku. Během jeho přerušení se ředitelství závodu dopustilo trestuhodného omylu, který zbavil řadu účastníků jakékoliv šance.

Ve dvacátém kole v zatáčce Rascasse kolidovali Tatiana Calderónová a Mick Schumacher, jedoucí v té chvíli na devátém a desátém místě. Jejich vozy zatarasily trať takovým způsobem, že další auta nemohla projet. Jízda byla zastavena. 

Mick Schumacher nemohl tušit, co svým zbrklým předjížděcím manévrem způsobí

Prvních osm pilotů v klasifikaci však mezitím projelo cílem a zařadilo se na chvost stojící kolony. Když se schylovalo k restartu, byla tato osmička jednoduše opět posunuta na špici pole. Nikoho nenapadlo, že ostatní v té chvíli automatická časomíra na základě údajů z transponderů odsune o kolo zpět. Přitom v pravidlech FIA je správný postup přesně definován. Dotyční měli v neutralizačním režimu dokončit kolo a pak se teprve mohlo přistoupit k restartu.

Následovaly hodiny vzrušených debat. Jako logické řešení se nabízelo dodatečně postiženým borcům kolo zase připočítat. Jenže se nenašel žádný paragraf, podle kterého by se tak mohlo učinit…

K osudné chybě došlo během řazení aut k restartu

Takže se nakonec nezměnilo nic. Zůstal ovšem silný pocit křivdy. Shodou okolností totiž oněch osm v čele představovalo ty, kteří dosud neabsolvovali povinnou zastávku. Za regulérního průběhu by se minimálně polovina z nich poroučela hluboko dolů pořadím a na body by nesměla ani pomyslet.

Charakteristický je titulek, který k popisu této události přiřadil jeden zahraniční web: První chaos po Charliem. Mnozí jsou totiž toho názoru, že za života legendárního ředitele velkých cen Charlieho Whitinga by k něčemu takovému nemohlo dojít.

Komentáře ke článku