Räikkönen byl poprvé poslední v kvalifikaci

VC Maďarska – hra s čísly

Třetí závod ve třech týdnech a všechny vyhrál Mercedes. Pohodlně se tak usadil na prvních příčkách pořadí jednotlivců i Poháru konstruktérů. Mezi týmy míří za sedmým titulem v řadě, což se ještě nikomu v minulosti nepodařilo.

Závod v Maďarsku provázela přísná opatření ohledně pohybu jezdců i všech členů týmů a organizátorů mezi okruhem a hotely. Závodilo se znovu bez diváků, pokud nepočítáme hrstky nadšenců na přilehlých svazích.

Podívejme se teď na zajímavá čísla z VC Maďarska:

» Lewis Hamilton osmým triumfem v Budapešti vyrovnal rekord Michaela Schumachera v počtu vítězství v jedné velké ceně. Němec vyhrál osmkrát VC Francie v Magny-Cours.

» Lewis Hamilton jezdil v čele už ve 150. velké ceně, což nikdo jiný v minulosti nedokázal.

» Lewis Hamilton bodoval ve 36. závodě v řadě, a to je rovněž historický rekord.

» Pošesté za sebou vyhrál závod jezdec z pole position: ve USA 2019 – Valtteri Bottas, VC Brazílie 2019 – Max Verstappen, VC Abú Zabí 2019 – Lewis Hamilton, VC Rakouska 2020 – Valtteri Bottas, VC Štýrska a Maďarska 2020 – Lewis Hamilton.

» Max Verstappen havaroval při najíždění na startovní rošt, ale mechanici zázračně dokázali auto opravit 20 vteřin před limitem.

» Kimi Räikkönen dokončil 246. velkou cenu a vytvořil tím nový historický rekord.

» Valtteri Bottas v této sezoně skončil postupně první, druhý a třetí. Dojede v Silverstone čtvrtý…?

Max Verstappen získal už 33. pódiové umístění. Foto: Red Bull

» Max Verstappen se startovním číslem 33 vybojoval 33. pódiové umístění. Překonal tím Jima Clarka a vyrovnal se Jodymu Scheckterovi a Dennymu Hulmovi.

» Lewis Hamilton pokořil největší rivaly z Ferrari, když oba jezdce předjel o celé kolo.

» Lance Stroll se potřetí v kariéře probojoval mezi nejlepších pět jezdců v cíli. Třetí dojel ve VC Ázerbájdžánu 2017, čtvrtý ve VC Maďarska 2020 a VC Německa 2019.

» Alexander Albon se ve dvanáctém závodě za Red Bull podesáté dostal mezi první šestku.

» Sebastian Vettel dosáhl nejlepšího umístění v sezoně a k dosavadnímu jedinému bodu přidal osm dalších. Jen šest bodů mu chybí k hranici 3000, kterou dosud překonal jediný Lewis Hamilton.

» Sergio Pérez dosáhl nejlepšího umístění na Hungaroringu z dosavadních devíti startů.

Sergio Pérez vylepšil na Hungaroringu své dosavadní maximum. Foto: Racing Point

» Renault obsadil ve všech letošních závodech 8. místo. Tentokrát se o to zasloužil Daniel Ricciardo.

» Haas vybojoval teprve druhé bodované umístění v posledních 13 závodech.

» Lewis Hamilton na Hungaroringu vybojoval už sedmé pole position. Vyrovnal tím rekord Michaela Schumachera.

» Lewis Hamilton získal 90. postavení v čele startu. Ze současných jezdců je za ním Sebastian Vettel (57).

» Mercedes už 65krát obsadil kompletní první řadu na startu.

» Valtteri Bottas na Hungaroringu potřetí za sebou startoval ze druhé pozice.

» Racing Point obsadil druhou řadu na startu. Přitom v minulých dvou letech jeho jezdci vždy vypadli v první části kvalifikace.

» Max Verstappen obsadil v kvalifikaci až 7. místo. Byl to jeho nejhorší výsledek v Q3 od VC Belgie 2018.

» Pierre Gasly, který právě na této trati před rokem naposled startoval v barvách Red Bullu, byl pošesté za sebou v kvalifikaci rychlejší než kolega Daniil Kvjat.

» Kimi Räikkönen poprvé v kariéře skončil poslední v kvalifikaci. Z poslední pozice startoval i v loňské VC Itálie, tehdy byl však penalizován. Předtím ještě čtyřikrát, když do kvalifikace vůbec nenastoupil.

» George Russell měl znovu na dosah třetí část kvalifikace. Tentokrát mu chybělo jen 190 tisícin vteřiny.

» Williams dostal obě auta do Q2 poprvé od VC Itálie 2018.

» Kevin Magnussen a Romain Grosjean byli ještě v zaváděcím kole povoláni do boxů a přezuli na hladké pneumatiky ze střední směsi. Startovali z boxů, ale na trati byli v začátku nejrychlejší.

» Daniil Kvjat v závodě zastavil na výměnu jako první, ale měkká směs mu potom vydržela jen 17 kol.

» Kimi Räikkönen dostal penalizaci pět sekund za špatné postavení na startu. Nevšiml si, že Romain Grosjean odbočil na výměnu pneumatik a zaujal jeho místo.

» Nicholas Latifi byl potrestán penalizací pět sekund za nebezpečné vyjetí před Carlose Sainze při zastávce v boxu.

Nicholas Ltifi byl sice penalizován, ale na jeho výsledek to nemělo vliv. Foto: Williams

» Romain Grosjean a Kevin Magnussen dostali po závodě penalizaci 10 s za nepovolenou komunikaci s týmem během zaváděcího kola.

» Alexander Albon a tým Red Bull byli vyšetřováni, že před závodem vysoušeli startovní pozici na roštu. Podezření však nebylo potvrzeno.

» Renault znovu podal protest na vozy týmu Racing Point.

Zdroj: originální materiál redakce, titulní foto: Alfa Romeo