Novinky

  • 24.10.2021 Good Jamie Chadwicková se stala v Austinu podruhé šampionkou W Series.

  • 26.09.2021 Neutral Josef Newgarden vyhrál kvalifikaci na závod IndyCar v Long Beach

  • 25.09.2021 Bad První sprint F2 v Soči byl kvůli dešti odložen na neurčito.

Facebook Instagram

Verstappen se konečně vyrovnal svému otci

Verstappen se konečně vyrovnal svému otci

VC 70. výročí - hra s čísly

Formule 1 oficiálně oslavila významné výročí pořádáním velké ceny na okruhu v Silverstone. I když se závod jel na stejné trati jako před týdnem, jeho průběh i výsledek byly trochu odlišné.

Na úvod musíme uvést na pravou míru tvrzení, které jste mnohde zaslechli nebo četli. Nejednalo se o oslavu 70. výročí vzniku F1, ale o oslavu vzniku mistrovství světa F1. A to je velký rozdíl. První závod MS F1 se jel 13. května 1950 právě v Silverstone.

Podívejme se teď na některá zajímavá čísla z VC 70. výročí:

»    Podruhé v historii nebyla velká cena pojmenována po zemi, oblasti nebo městu. Předtím to byla VC Caesars Palace 1981 a 1982. V seznamu velkých cen má pořadové číslo 43. Velké ceny se dosud uskutečnily na 72 různých okruzích ve 32 zemích.

»    Pouze čtyři velké ceny se uskutečnily jen jednou: VC Maroka v Ain-Diabu, VC Pescary, VC 70. výročí a zatím i letošní VC Štýrska. První tři se nejspíš už nikdy nezopakují.

»    Trať v Silverstone teď patří mezi ty okruhy, na nichž se pořádaly nejméně dvě různé velké ceny: Baku (VC Evropy a Ázerbájdžánu), Detroit (USA-východ a USA), Dijon-Prenois (Francie a Švýcarska), Imola (Itálie a San Marina), Jerez de la Frontera (Španělska a Evropy), Nürburgring (Německa, Evropy a Lucemburska), Silverstone (Velké Británie a 70. výročí) a Spielberg (Rakouska a Štýrska).

»    Poprvé od VC Mexika 2019 (po sedmi závodech) vyhrál jezdec, který nestartoval z pole position.

»    Max Verstappen vyhrál podeváté v kariéře a vyrovnal se tím svému předchůdci v týmu Marku Webberovi.

»    Lewis Hamilton získal 155. pódium a vyrovnal tím dosavadní maximum Michaela Schumachera. Za nimi je Sebastian Vettel se 120 stupni vítězů.

»    Kimi Räikkönen překonal dosavadní historický rekord, když ve velkých cenách odjel 16 845 kol.

»    Red Bull vyhrál v Silverstone poprvé od roku 2012, kdy zvítězil Mark Webber před Fernandem Alonsem a Sebastianem Vettelem.

»    Sergio Pérez vynechal druhý závod za sebou kvůli pozitivnímu testu na Covid-19.

»    Honda v Silverstone triumfovala poprvé od roku 1989. Tehdy poháněla McLaren šampiona Alaina Prosta.

»    Max Verstappen se vyrovnal svému otci v počtu startů ve velkých cenách (107). Otec Jos (na úvodním snímku se synem) získal nejlépe dvě třetí místa, Max má na kontě devět vítězství. Žádný jiný ze 17 Nizozemců se nedostal ani na 50 startů.

»    Lewis Hamilton byl ve 38. závodě za sebou klasifikován. Už jen tři velké ceny mu zbývají do rekordu Nicka Heidfelda (VC Francie 2007 až VC Itálie 2009).

Lance Stroll si v této sezoně udržuje vysokou výkonnost. Foto: Racing Point


»    Lance Stroll bodoval ve čtvrtém závodě za sebou, a to se mu předtím nikdy nepodařilo. V prvních pěti závodech už získal víc bodů než za celou minulou sezonu.

»    Pět posledních vítězství ze 4. pozice na startu získali jezdci Red Bullu – dvakrát Daniel Ricciardo a třikrát Max Verstappen (VC Španělska 2016, VC Rakouska 2018 a VC 70. výročí 2020).

»    Alexander Albon je sice často kritizovaný za nedostatečnou rychlost, ale z pohledu výsledků si vůbec nevede špatně. Za Red Bull jel dosud 14 závodů. Dvakrát dojel čtvrtý, pětkrát pátý, třikrát šestý a jen dvakrát nebodoval.

»    Nico Hülkenberg znovu zaskočil jako náhradník v týmu Racing Point. Tentokrát se svezl i v závodě a obsadil pěkné sedmé místo.

»    Lewis Hamilton dojel v Silverstone poosmé za sebou na prvním nebo druhém místě.

»    Sebastian Vettel obsadil v posledních třech závodech v Silverstone nejlépe 10. místo. V minulosti zde už dvakrát vyhrál.

»    Mercedes, McLaren, Racing Point a Renault bodovaly ve všech pěti letošních závodech. Naopak Williams ještě v žádném.

»    Kevin Magnussen jako jediný nedojel do cíle. Ve 44. kole ho vyřadil defekt pneumatiky.

»    Za překročení limitů tratě ve výjezdu z 15. zatáčky byly v závodě odebrány časy za dané kolo. Přistiženi byli Nicholas Latifi, Kevin Magnussen, Romain Grosjean, Daniil Kvjat, dvakrát Alexander Albon a Sebastian Vettel.

»    Renault znovu podal protest proti oběma vozům týmu Racing Point. Obsah protestu byl stejný jako po minulých závodech.

»    Kevin Magnussen se po opuštění tratě v 15. zatáčce nebezpečně vrátil a ohrozil při tom Nicholase Latifiho. Dostal za to pětisekundovou penalizaci a dva trestné body.

»    Valtteri Bottas vybojoval o 63 tisícin vteřiny své 13. postavení v čele startu. Stejný počet mají na kontě například šampioni Graham Hill, Jack Brabham či Jacques Villeneuve.

»    Mercedes získal v Silverstone podeváté za sebou pole position. To je další historický rekord F1.

»    Mercedes obsadil první řadu na startu již v 67. velké ceně a vylepšil svůj dosavadní rekord.

»    Esteban Ocon v kvalifikaci překážel v rychlém kole Georgeovi Russellovi. Následovala penalizace a odsunutí o tři místa na startovním roštu.

Pierre Gasly výrazně převyšuje týmového kolegu. Foto: Alpha Tauri


»    Pierre Gasly vyrovnal dosud nejlepší postavení na startu týmu Alpha Tauri. Stejného výsledku dosáhl ve VC Štýrska.

»    Charles Leclerc stál na osmé pozici a to byl nejhorší výsledek Ferrari v kvalifikaci v Silverstone od roku 2014.

»    George Russell postoupil počtvrté za sebou do druhé části kvalifikace.

»    Kimi Räikkönen stál podruhé z posledních tří závodů na nejhorší startovní pozici. Nikdy dřív se mu to nestalo bez přispění penalizace.

»    Alfa Romeo obsadila v premiérovém závodě v historii na okruhu v Silverstone první čtyři místa na startu. V první řadě stáli Giuseppe Farina, Luigi Fagioli, Juan Manuel Fangio a Reg Parnell. Po sedmdesáti letech stály alfy na posledních dvou pozicích roštu…

Zdroj: originální materiál redakce. Úvodní foto: Red Bull