Žou se stal šampionem asijské F3

Poslední podnik v Abú Zabí

O víkendu vyvrcholila na Grand Prix variantě okruhu Yas Marina v Abú Zabí sezona asijského šampionátu formule 3. Na programu byly závěrečné tři závody. V roli vedoucího muže průběžného pořadí zahajoval víkend Pierre-Louis Chovet. Francouz ale stále neměl vyhráno. Alespoň teoretická šance na titul totiž stále žila i u druhého Guanju Žoua (-32 bodů) a třetího Jehana Daruvaly (-65 bodů).

Po vítězství v úvodní kvalifikaci startoval do prvního závodu z čelní příčky Žou. Hned v úvodu se ale před Číňana posunul ze druhého místa startující Pasma. Fin pak na první příčce strávil celý zbytek závodu. Z vítězství se ale přesto radovat nemohl. V cíli totiž obdržel pětisekundovou penalizaci za to, že dostatečně nezpomalil v úseku, kde se mávalo žlutými vlajkami. Propadl se tak na druhé místo a byl to nakonec Žou, kdo slavil. Na třetí příčce dorazil do cíle Kush Maini.

Vedoucí muž šampionátu Chovet skončil původně šestý. Nakonec ale v konečných výsledcích figuroval na páté příčce. Těžil totiž z pětisekundové penalizace Davida Vidalese, který se dopustil stejného prohřešku jako Pasma a spadl ze čtvrté pozice na šestou. I tak se ale Chovetův náskok v čele průběžného pořadí zmenšil. Před Žouem v tu chvíli vedl o 17 bodů. Příliš rychlý byl pod žlutými vlajkami také Daruvala, který tak rovněž dostal pětisekundový trest. Na jeho sedmé pozici to ale nic nezměnilo. Ind po tomto závodě definitivně přišel o šanci na titul.

Smůlu měl v prvním závodě Roman Staněk. Český pilot skončil v kvalifikaci čtvrtý. Jelikož se ale třetí Daruvala propadl na roštu první jízdy o tři pozice dozadu kvůli zavinění kolize v posledním závodě předchozího podniku v Dubaji, posunul se Staněk na třetí příčku. Dlouho se zdálo, že na tomto umístění dojede i do cíle a připíše si své první stupně vítězů v šampionátu. Čtyři minuty před koncem byl ale nucen kvůli technickým problémům svůj monopost odstavit.

Boj o vítězství ve druhém závodě probíhal podobně jako v tom prvním. Z prvního místa opět vyrážel Žou, hned na začátku se ale před něj dostal po lepším startu Pasma. Ten poté udržel první místo až do cíle. Tentokrát už žádnou penalizaci nedostal a mohl se tak radovat z vítězství. Žou se musel spokojit se druhou příčkou. Na stupních vítězů doplnil nejlepší dvojici třetí Daruvala.

Patrik Pasma sice přišel v prvním závodě o vítězství, ve druhém si ale spravil chuť. Foto: F3 Asian Championship

Na trať se dvakrát vydal zpomalovací vůz. Poprvé se tak stalo hned v úvodu. V prvním kole totiž kolidovali Chovet a Staněk. Pro oba po tomto incidentu závod skončil. Podruhé vyjel zpomalovací vůz na trať kvůli kolizi mezi Chalídem Al-Qubaisim a Alexem Connorem.

Chovet se po svém odstoupení propadl v šampionátu na druhé místo za Žoua. Číňan před posledním závodem vedl o jeden bod. A nabídnuté příležitosti dokázal využít. Po startu z první pozice si ve třetím závodě dojel s přehledem pro vítězství a stal se šampionem. Druhý skončil Pasma a třetí Daruvala. Chovet se musel spokojit s titulem vicemistra. Ve třetím závodě dojel na páté příčce. Před ním skončil Staněk, který zakončil sezonu čtvrtým místem.

Pierre-Louis Chovet přišel v posledním podniku o titul. Foto: Pinnacle Motorsport

Ani poslední závod se neobešel bez výjezdu zpomalovacího vozu. Ten byl povolán do akce kvůli odklízení vozu Alessia Deleddy. Pro Itala závod skončil po kolizi s Irinou Sidorkovou.

Výsledky prvního závodu (pátek 19.2.): 1. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) 15 kol, 2. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) +3,415, 3. Kush Maini (Indie, Mumbai Falcons) +14,210, 4. Roy Nissany (Izrael, Hitech Grand Prix) +16,610, 5. Pierre-Louis Chovet (Francie, Pinnacle Motorsport) +17,751, 6. David Vidales (Španělsko, Abu Dhabi Racing by Prema) +20,625, 7. Jehan Daruvala (Indie, Mumbai Falcons) +25,810, 8. Reece Ušijima (Velká Británie, Hitech Grand Prix) +29,923, 9. Cem Bölükbaşı (Turecko, BlackArts Racing) +30,016, 10. Ajumu Iwasa (Japonsko, Hitech Grand Prix) +30,548…18. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +3 kola.

Výsledky druhého závodu víkendu (sobota 20.2.): 1. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) 12 kol, 2. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) +1,216, 3. Jehan Daruvala (Indie, Mumbai Falcons) +4,305, 4. Kush Maini (Indie, Mumbai Falcons) +4,883, 5. David Vidales (Španělsko, Abu Dhabi Racing by Prema) +6,072, 6. Cem Bölükbaşı (Turecko, BlackArts Racing) +6,995, 7. Roy Nissany (Izrael, Hitech Grand Prix) +7,664, 8. Lorenzo Fluxá (Španělsko, BlackArts Racing) +14,082, 9. Reece Ušijima (Velká Británie, Hitech Grand Prix) +13,487 (byl penalizován ztrátou jednoho místa), 10. Ajumu Iwasa (Japonsko, Hitech Grand Prix) +14,589… DNF Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +12 kol.

Výsledky třetího závodu víkendu (sobota 20.2.): 1. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) 14 kol, 2. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) +3,297, 3. Jehan Daruvala (Indie, Mumbai Falcons) +3,869, 4. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +8,383, 5. Pierre-Louis Chovet (Francie, Pinnacle Motorsport) +9,374, 6. Roy Nissany (Izrael, Hitech Grand Prix) +11,655, 7. Ajumu Iwasa (Japonsko, Hitech Grand Prix) +12,295, 8. Kush Maini (Indie, Mumbai Falcons) +13,168, 9. Cem Bölükbaşı (Turecko, BlackArts Racing) +17,998, 10. Reece Ušijima (Velká Británie, Hitech Grand Prix) +18,685.

Konečné pořadí jezdců: 1. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) 257, 2. Pierre-Louis Chovet (Francie, Pinnacle Motorsport) 241, 3. Jehan Daruvala (Indie, Mumbai Falcons) 192, 4. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) 146, 5. Roy Nissany (Izrael, Hitech Grand Prix) 99, 6. Isack Hadjar (Francie, Evans GP) 95, 7. Dino Beganovic (Švédsko, Abu Dhabi Racing by Prema) 88, 8. Ajumu Iwasa (Japonsko, Hitech Grand Prix) 82, 9. Cem Bölükbaşı (Turecko, BlackArts Racing) 61, 10. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) 60, 11. Kush Maini (Indie, Mumbai Falcons) 55, 12. Reece Ušijima (Velká Británie, Hitech Grand Prix) 45, 13. David Vidales (Španělsko, Abu Dhabi Racing by Prema) 38, 14. Lorenzo Fluxá (Španělsko, BlackArts Racing) 25, 15. Alessio Deledda (Itálie, Pinnacle Motorsport) 9, 16. Alex Connor (Velká Británie, Evans GP) 8, 17. Roberto Faria (Brazílie, Motorscape) 6, 18. Rafael Villagómez (Mexiko, BlackArts Racing) 6, 19. Zdeněk Chovanec (Portugalsko, BlackArts Racing) 2, 20. Casper Stevenson (Velká Británie, Evans GP) 0, 21. Alexandre Bardinon (Francie, Pinnacle Motorsport) 0, 22. Matthias Lüthen (Německo, Pinnacle Motorsport) 0, 23. Irina Sidorková (Rusko, Evans GP) 0, 24. Nicola Marinangeli (Itálie, Motorscape) 0, 25. Amna Al Qubaisiová (Spojené arabské emiráty, Abu Dhabi Racing by Prema) 0, 26. Chalíd Al-Qubaisi (Spojené arabské emiráty, Abu Dhabi Racing by Prema) 0.

Konečné pořadí týmů: 1. Abu Dhabi Racing by Prema 383, 2. Evans GP 249, 3. Mumbai Falcons 247, 4. Pinnacle Motorsport 241, 5. Hitech Grand Prix 152, 6. BlackArts Racing 82, 7. Motorscape 6.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: F3 Asian Championship