Chovet se přiblížil k titulu

Čtvrtý podnik asijské F3 v Dubaji

Na Grand Prix variantě okruhu v Dubaji pokračovala o víkendu letošní sezona asijského šampionátu formule 3. Na programu byl předposlední čtvrtý podnik. Na nejvyšším stupni se během něj vystřídali dva piloti – Pierre-Louis Chovet a Patrik Pasma.

První závod víkendu, který byl po incidentu mezi Rafaelem Villagomezem, Alexandrem Bardinonem a Lorenzem Fluxou dojet za zpomalovacím vozem, patřil Chovetovi. Francouz sice startoval ze druhého místa, již v úvodních metrech se ale posunul do čela před Guanju Žoua a zůstal tam po celý zbytek závodu. Žou se musel v cíli spokojit se druhým místem. Jako třetí projel pod šachovnicovou vlajkou Patrik Pasma. Jelikož ale získal během závodu dvě pozice díky výjezdu mimo trať, byl v cíli odsunut o jedno místo dozadu a na třetí příčku se v konečných výsledcích posunul Ajumu Iwasa.

Také druhý závod se dojížděl pod žlutými vlajkami. V tomto případě se radoval z vítězství Pasma. Fin vyrážel ze druhé příčky za vedoucím Kushem Mainim, kterému patřil úvod závodu. Později ho ale Pasma pokořil. Maini nakonec vůbec nedojel. Při souboji o druhé místo totiž kolidoval s Royem Nissanym, pro kterého tato kolize také znamenala konečnou. Právě kvůli tomuto incidentu jezdci závod dokončili za zpomalovacím vozem. Druhý skončil Žou a třetí pozici obsadil vítěz prvního závodu Chovet. Kromě výjezdu v závěru se zpomalovací vůz ukázal během druhé jízdy v akci i v úvodu po problémech Amny Al Qubaisiové.

Patrik Pasma opanoval druhý závod víkendu. Foto: Evans GP

Ve třetím závodě se vrátil na nejvyšší stupeň Chovet. V tomto případě Francouz startoval ze třetí pozice. O svém vítězství ale rozhodl hned na začátku. Jak první Žou, tak druhý Iwasa totiž na startu zaspali a Chovet se posunul do čela. Druhý dojel David Vidales, kterému pro poslední dva podniky uvolnil u stáje Abu Dhabi Racing by Prema místo Dino Beganovic, a třetí příčku obsadil Pasma. Ani poslední závod víkendu se neobešel bez komplikací. Nejprve se po havárii Al Qubaisiové vydal na trať zpomalovací vůz. Po incidentu mezi Jehanem Daruvalou a Bardinonem byl závod dokonce chvíli zastaven.

Český jezdec Roman Staněk si během víkendu připsal dva bodované výsledky. První závod pro něj skončil šestým místem. Ve druhém dorazil do cíle jako pátý. Poté, co původně čtvrtý Vidales dostal penalizaci pěti sekund za kontakt s Robertem Fariou a spadl na jedenácté místo, se ale Staněk posunul na čtvrtou pozici. Ve třetím závodě dorazil pilot Hitechu do cíle na dvanáctém místě. Později sice povyskočil na jedenáctou příčku poté, co byl o jednu pozici dozadu odsunut Bölükbaşı, i tak ale vyšel z poslední jízdy víkendu bodově naprázdno.

Roman Staněk (č.11) byl ve druhém závodě jen kousek od stupňů vítězů. Foto: F3 Asian Championship

Z účastníků předcházejícího dvojpodniku v Abú Zabí chyběli kromě Beganovice také Isack Hadjar, jehož plánem bylo letos v asijské F3 odjet pouze tři podniky, dále Matthias Lüthen a Casper Stevenson. Oproti původním plánům naopak nastoupila Irina Sidorková. Z nových tváří jsme kromě Vidalese viděli Alexe Connora (nahradil Stevensona u Evans GP) a otce Amny Al Qubaisiové Chaleda Al Qubaisiho (nastoupil ve čtvrtém monopostu stáje Abu Dhabi Racing by Prema). Connor na sebe nejvíce upozornil ve druhém závodě víkendu, kde skončil šestý. Ve zbylých dvou jízdách už ale nebodoval. Zatímco v prvním závodě obsadil jedenáctou, ve třetím třináctou příčku. Chaled Al Qubaisi si připsal devatenáctou, respektive patnáctou a osmnáctou příčku. Sidorková brala patnácté, čtrnácté a sedmnácté místo.

Závěrečný podnik sezony se uskuteční během nadcházejícího víkendu v Abú Zabí a celkový lídr Chovet do něj půjde s náskokem 32 bodů na druhého Žoua. Matematická šance na titul ale stále žije i u třetího Daruvaly (-65 bodů), pro kterého nebyl čtvrtý podnik příliš vydařený. Kromě odstoupení ve třetím závodě po zmíněném incidentu zaznamenal páté místo v prvním závodě a nebodovanou dvanáctou příčku ve druhém klání víkendu.

Výsledky prvního závodu víkendu: 1. Pierre-Louis Chovet (Francie, Pinnacle Motorsport) 15 kol, 2. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) +0,661, 3. Ajumu Iwasa (Japonsko, Hitech Grand Prix) +1,762, 4. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) +1,017, 5. Jehan Daruvala (Indie, Mumbai Falcons) +3,791, 6. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +4,098, 7. Cem Bölükbaşı (Turecko, BlackArts Racing) +5,204, 8. Roy Nissany (Izrael, Hitech Grand Prix) +6,055, 9. David Vidales (Španělsko, Abu Dhabi Racing by Prema) +7,778, 10. Reece Ušijima (Velká Británie, Hitech Grand Prix) +8,370.

Výsledky druhého závodu víkendu: 1. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) 11 kol, 2. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) +0,679, 3. Pierre-Louis Chovet (Francie, Pinnacle Motorsport) +1,354, 4. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +2,204, 5. Reece Ušijima (Velká Británie, Hitech Grand Prix) +2,760, 6. Alex Connor (Velká Británie, Evans GP) +3,302, 7. Lorenzo Fluxá (Španělsko, BlackArts Racing) +3,628, 8. Cem Bölükbaşı (Turecko, BlackArts Racing) +4,190, 9. Rafael Villagomez (Mexiko, BlackArts Racing) +5,006, 10. Alessio Deledda (Itálie, Pinnacle Motorsport) +5,626.

Výsledky třetího závodu víkendu: 1. Pierre-Louis Chovet (Francie, Pinnacle Motorsport) 14 kol, 2. David Vidales (Španělsko, Abu Dhabi Racing by Prema) +2,454, 3. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) +5,458, 4. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) +8,898, 5. Kush Maini (Indie, Mumbai Falcons) +13,173, 6. Reece Ušijima (Velká Británie, Hitech Grand Prix) +13,630, 7. Roy Nissany (Izrael, Hitech Grand Prix) +17,115, 8. Rafael Villagomez (Mexiko, BlackArts Racing) +17,501, 9. Roberto Faria (Brazílie, Motorscape) +17,675, 10. Ajumu Iwasa (Japonsko, Hitech Grand Prix) +19,117… 11. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) +19,852.

Průběžné pořadí jezdců: 1. Pierre-Louis Chovet (Francie, Pinnacle Motorsport) 221, 2. Guanju Žou (Čína, Abu Dhabi Racing by Prema) 189, 3. Jehan Daruvala (Indie, Mumbai Falcons) 156, 4. Isack Hadjar (Francie, Evans GP) 95, 5. Dino Beganovic (Švédsko, Abu Dhabi Racing by Prema) 88, 6. Patrik Pasma (Finsko, Evans GP) 85, 7. Ajumu Iwasa (Japonsko, Hitech Grand Prix) 74, 8. Roy Nissany (Izrael, Hitech Grand Prix) 73, 9. Cem Bölükbaşı (Turecko, BlackArts Racing) 49, 10. Roman Staněk (Česká republika, Hitech Grand Prix) 48, 11. Reece Ušijima (Velká Británie, Hitech Grand Prix) 38, 12. Kush Maini (Indie, Mumbai Falcons) 24, 13. Lorenzo Fluxá (Španělsko, BlackArts Racing) 21, 14. David Vidales (Španělsko, Abu Dhabi Racing by Prema) 20, 15. Alessio Deledda (Itálie, Pinnacle Motorsport) 9, 16. Alex Connor (Velká Británie, Evans GP) 8, 17. Rafael Villagomez (Mexiko, BlackArts Racing) 6, 18. Roberto Faria (Brazílie, Motorscape) 6, 19. Zdeněk Chovanec (Portugalsko, BlackArts Racing) 2.

Průběžné pořadí týmů: 1. Abu Dhabi Racing by Prema 297, 2. Pinnacle Motorsport 221, 3. Evans GP 188, 4. Mumbai Falcons 180, 5. Hitech Grand Prix 114, 6. BlackArts Racing 70, 7. Motorscape 6.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: F3 Asian Championship