Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Vips přidal další triumf

Vips přidal další triumf

F2 v Baku – hlavní závod

Víkendový program formule 2 v ázerbájdžánském Baku uzavřel v neděli hlavní závod. Do něj se již startovalo čistě podle výsledků kvalifikace a s pořadím nebylo nijak mícháno. Z první příčky vyrazil Lawson. Spolu s Novozélanďanem stál v první řadě jeho týmový kolega u stáje Hitech a současně vítěz sobotního druhého sprintu Vips. Třetí startoval Piastri, čtvrtý Pourchaire, pátý Ticktum, šestý Armstrong, sedmý Boschung, osmý vedoucí muž šampionátu Žou, devátý Daruvala a nejlepší desítku uzavíral vítěz prvního sobotního sprintu Švarcman.

Jezdcům se nepodařilo odstartovat hned na první pokus. Ze startovního roštu se totiž nebyli schopni rozjet Aitken a Nannini. Byli tak odtlačeni do boxů. Zatímco Aitken měl startovat ze 14. pozice, Nannini ze sedmnácté. Zbytek startovního pole se tak vydal do druhého zaváděcího kola, což současně znamenalo, že závod bude o jeden okruh zkrácen.

Pro Mattea Nanniniho skončil závod dříve, než začal. Foto: Campos Racing

Po druhém zaváděcím kole se už piloti rozjeli bez problémů. A hned v první zatáčce se změnil vedoucí muž závodu. Vips se dostal před svého týmového kolegu Lawsona. Novozélanďan musel navíc v dalších zatáčkách bránit i druhou pozici před Piastrim, který ho nakonec udolal a posunul se na druhou příčku.

Ani tentokrát se ovšem první kolo neobešlo bez problémů a na trať se vydal zpomalovací vůz. V souboji o čtvrté místo došlo k incidentu mezi Ticktumem, Pourchairem a Armstrongem. Nejprve Ticktum ťuknul do Pourchaireho a ten následně popostrčil Armstronga. Zatímco Ticktum byl schopen pokračovat a kroužil po trati jako čtvrtý, Pourchaire vycestoval do únikové zóny a na trať se vrátil jako dvacátý. Nejhůře ale dopadl Armstrong, který po nárazu do zdi odstoupil.

Ani Ticktum ale nakonec nevyvázl z incidentu bez úhony a na konci prvního kola zamířil k mechanikům. Do boxů zajeli také již zmíněný Pourchaire, ale i Samaia, který si přivodil defekt pneumatiky, a Deledda. Kromě Armstronga v závodě nepokračoval ani Nannini, z jehož vozu začal téct po odtažení do boxů olej.

Na konci druhého kola došlo k restartu závodu. Na prvním místě se nacházel Vips. Druhý byl Piastri, třetí Lawson, čtvrtý Boschung, pátý Daruvala, šestý Žou, sedmý Drugovich, osmý Švarcman, devátý Beckmann a bodovanou desítku uzavíral Lundgaard. Pourchaire nakonec ze závodu odstoupil.

Po restartu si vedení udržel Vips. Lawson si ovšem brousil zuby na druhou příčku Piastriho, kterou nakonec získal zpátky. Bránit se musel i čtvrtý Boschung, na kterého útočil Daruvala.

Liam Lawson se v čele dlouho neudržel. Foto: Hitech Grand Prix

Po návratu na druhou příčku se Lawson začal dotahovat také na svého týmového kolegu Vipse. Rozestup mezi nimi brzy klesnul pod jednu sekundu. Sportovní komisaři udělili penalizaci pěti sekund Ticktumovi za zavinění incidentu z úvodu závodu, po kterém skončilo účinkování Pourchaireho a Armstronga. Vzápětí se ale ředitelství závodu opravilo a Ticktum namísto pěti sekund dostal hned deset.

Lawson byl stále blíže Vipsovi. Brzy ale dostaly jeho šance na vítězství velkou ránu. Lawson totiž obdržel desetisekundový trest za to, že po startu vytlačil Pourchaireho až za čáru ohraničující výjezd z boxové uličky. Pourchaireho mezitím zachytily kamery v rozhovoru s lékařským týmem, během kterého si Francouz stěžoval, že není schopen ohnout ruku v zápěstí. Dopředu se probíjel Švarcman. Rus byl po startu z desátého místa již pátý.

Robertu Švarcmanovi se dařilo v úvodu postupovat vzhůru. Foto: Prema

Vips zamířil ke svých mechanikům na výměnu pneumatik a pustil tak do vedení Lawsona, na kterého ale stále čekala desetisekundová penalizace. I on brzy zamířil do boxů. Ve stejném kole jako on stavěl rovněž druhý Piastri a do čela se posunul Boschung.

V první zatáčce došlo k incidentu mezi Verschoorem a Viscaalem. První jmenovaný nedokázal dobrzdit a svého krajana, který jel před ním, sestřelil. Oba ovšem byli schopni v závodě pokračovat.

Piastri se po návratu z boxů udržel před Vipsem a stal se tak virtuálním lídrem závodu. Vips se ale před Australana brzy dostal zpět. Pokořil ho na konci cílové rovinky. Dopředu se posouval i Lawson, který se dostal před Žoua a Beckmanna.

V desátém kole už jezdili po trati jenom tři závodníci, kteří za sebou neměli povinnou zastávku v boxech– Ticktum, Aitken a Samaia. Zatímco Ticktum vedl, Aitken byl druhý. Za Vipsem a Piastrim jel na virtuálním třetím místě Boschung. Pilota Camposu ale zanedlouho sesadil z bronzové příčky Švarcman.

Jack Aitken se dočasně objevil na druhém místě. Foto: HWA Racelab

Do problémů se dostal Piastri. Byl totiž vyšetřován komisaři za nebezpečné vypuštění z boxového stání. Australan zkřížil cestu Drugovichovi, který zrovna ke svým mechanikům zajížděl. Za stejný prohřešek byl ale vyšetřován i Beckmann. I on vjel při návratu z boxů do cesty Drugovichovi.

Lawson pokračoval ve stíhací jízdě a posunul se před Lundgaarda na celkové deváté místo. Ve virtuálním pořadí to pro pilota Hitechu znamenalo sedmou pozici. Penalizace deseti sekund ho tedy přišla draho. Vips už měl před Piastrim náskok téměř tří sekund. První Ticktum a druhý Aitken stále pokračovali.

Ve čtrnáctém kole vynesli komisaři ortel v případu nebezpečného vypuštění Piastriho do cesty Drugovichovi. Australan obdržel pětisekundový trest. Lawson mezitím získal další pozici. Tentokrát předjel Daruvalu.

Oscar Piastri dostal penalizaci pěti sekund za nebezpečné vypuštění z boxového stání. Foto: Prema

Piastri s sebou sice vezl pětisekundovou penalizaci, dařilo se mu ale stahovat Vipsův náskok. Estoncovi zkomplikoval život i Deledda. Toho Vips předjížděl o kolo a nelíbilo se mu jeho počínání. Stejného názoru byli i sportovní komisaři a udělili Deleddovi penalizaci průjezdu boxy za nerespektování modrých vlajek.

Lídr šampionátu Žou se trápil. Číňan se postupně propadl mimo body na 13. příčku. Vips předjel Aitkena, který stále za sebou neměl zastávku v boxech, a posunul se na druhé místo. Před ním stále jel další jezdec, který otálel se svou povinnou zastávkou v boxech – Ticktum.

Na konci 21. kola už ale Ticktum své mechaniky navštívil. Při této příležitosti si rovněž odbyl desetisekundovou penalizaci za zavinění kolize v úvodu. Na trať se vrátil jako jedenáctý. Vedení převzal Vips, který měl na dosah druhé prvenství za víkend. Na konci 22. kola zajel do boxů také Aitken. Vrátil se na 12. příčku.

Vips vedl před Piastrim o zhruba tři sekundy. Australan měl zase náskok okolo šesti a půl sekundy na svého týmového kolegu Švarcmana. To znamenalo, že by stříbrnou příčku udržel i přes pětisekundovou penalizaci za nebezpečné vypuštění z boxů. Na čtvrté místo se čtyři kola před koncem posunul Drugovich. Boschung se tak propadl na pátou příčku. V bodované desítce se nacházeli také šestý Lawson, sedmý Daruvala, osmý Lundgaard, devátý Beckmann a desátý Ticktum.

Tři kola před koncem vycestoval ve druhé zatáčce do únikové zóny Samaia. Situace v boji o vítězství se začala dramatizovat. Piastri už na Vipse ztrácel méně než sekundu. V cíli na něj ale stále čekala pětisekundová penalizace. O dvě pozice vpřed se posunul Ticktum, který jel na čerstvých pneumatikách. Brit na cílové rovince předjel Lundgaarda i Beckmanna a dostal se na osmou příčku.

Guilherme Samaia se na konci dostal do potíží. Foto: Charouz Racing System

Vips už ve zbytku závodu udržel první pozici a po vítězství v sobotním druhém sprintu si připsal další triumf. Piastri si udržel druhou příčku i přes pětisekundovou penalizaci. Třetí dojel další pilot Premy Švarcman. V závěru závodu přišel o desátou pozici Beckmann, který se propadl na 12. příčku. Před něj se dostali Zendeli, který nakonec získal bod za desáté místo, a Aitken. Ten skončil jedenáctý. Bonusové dva body za nejrychlejší kolo získal osmý Ticktum.

p. jezdec tým motor čas kol body
1. Jüri Vips Hitech Grand Prix Mecachrome 57:08,634 28 25
2. Oscar Piastri Prema Racing Mecachrome 57:14,786 28 18
3. Robert Švarcman Prema Racing Mecachrome 57:21,257 28 15
4. Felipe Drugovich UNI-Virtuosi Mecachrome 57:31,034 28 12
5. Ralph Boschung Campos Racing Mecachrome 57:33,052 28 10
6. Liam Lawson Hitech Grand Prix Mecachrome 57:34,841 28 8
7. Jehan Daruvala Carlin Mecachrome 57:36,715 28 6
8. Daniel Ticktum Carlin Mecachrome 57:38,435 28 4+2
9. Christian Lundgaard ART Grand Prix Mecachrome 57:42,692 28 2
10. Lirim Zendeli MP Motorsport Mecachrome 57:44,801 28 1
11. Jack Aitken HWA Racelab Mecachrome 57:45,627 28 0
12. David Beckmann Charouz Racing System Mecachrome 57:48,607 28 0
13. Guanju Žou UNI-Virtuosi Mecachrome 57:56,568 28 0
14. Richard Verschoor MP Motorsport Mecachrome 57:57,428 28 0
15. Marino Sató Trident Mecachrome 58:04,119 28 0
16. Roy Nissany DAMS Mecachrome 58:04,459 28 0
17. Bent Viscaal Trident Mecachrome 58:05,604 28 0
18. Guilherme Samaia Charouz Racing System Mecachrome 58:18,746 27 0
19. Alessio Deledda HWA Racelab Mecachrome 58:18,831 27 0
DNF Théo Pourchaire ART Grand Prix Mecachrome - 1 0
DNF Marcus Armstrong DAMS Mecachrome - 0 0
DNF Matteo Nannini Campos Racing Mecachrome - 0 0

Pořadí šampionátu F2 - 2021

 

p. Jezdec
1. Guanyu Žou 78 2 10 29 15 - 12 10 - -                              
2. Oscar Piastri 73 6 15 - 1 12 18 - 3 18                              
3. Robert Švarcman 66 8 - 8 - 2 12 15 6 15                              
4. Jüri Vips 63 - - - 8 10 4 1 15 25                              
5. Daniel Ticktum 60 1 - 18 4 15 - 12 4 6                              
6. Théo Pourchaire 55 - 4 4 2 8 29 8 - -                              
7. Jehan Daruvala 53 12 8 8 - 1 - 8 10 6                              
8. Liam Lawson 50 15 - 15 - - 6 - 2 12                              
9. Felipe Drugovich 41 - - 2 12 - 15 - - 12                              
10. Ralph Boschung 36 - - - 8 6 8 4 - 10                              
11. David Beckmann 24 10 2 - - - - - 12 -                              
12. Richard Verschoor 23 - 6 12 - 4 1 - - -                              
13. Christian Lundgaard 18 4 12 - - - - - - 2                              
14. Roy Nissany 12 - - - 10 - 2 - - -                              
15. Marcus Armstrong 12 - - 10 - - - 2 - -                              
16. Bent Viscaal 8 - - - - - - - 8 -                              
17. Lirim Zendelli 5 2 - - - 2 - - - 1                              
18. Marino Sató 1 - 1 - - - - - - -                              
19. Matteo Nannini 1 - - 1       - - -                              
20. Guilherme Samaia - - - - - - - - - -                              
21. Gianluca Petecof - - - - - - -                                    
22. Alessio Deledda - - - - - - - - - -                              
23. Jack Aitken -       - - - - - -                              

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: FIA Formula 2