Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Novým šampionem TCR Eastern Europe bude Čech

Novým šampionem TCR Eastern Europe bude Čech

Rozhodne se mezi Makešem a Pekařem

Seriál TCR Eastern Europe letos zažívá svou třetí sezonu v historii. V předchozích dvou ročnících se radovali z titulu srbští jezdci. Zatímco sezona 2019 patřila Milovanu Vesničovi, ročník 2020 ovládl Dušan Borković, který zvítězil ve všech osmi závodech. Po předposledním podniku letošní sezony, který se konal o víkendu 20.-22. srpna na Slovakiaringu, je jasné, že letošní šampion této série bude z České republiky. Před posledními dvěma závody na Automotodromu Brno, které jsou na programu o víkendu 3.-5. září, už totiž zůstávají ve hře o titul pouze Michal Makeš a Tomáš Pekař.

Před začátkem slovenského závodního víkendu se nacházel v lepší pozici Pekař. Jezdec své vlastní stáje Carpek Service vyhrál z předchozích osmi závodů čtyři a jeho náskok v průběžném pořadí na Makeše činil šest bodů. Při závodech na Slovakiaringu se ale dařilo více Makešovi. Jezdec týmu Mičánek Motorsport powered by Buggyra nyní vede celkové pořadí o 25 bodů před svým krajanem.

Makešovi se na Slovensku dařilo lépe již v kvalifikaci. Tu totiž vyhrál. Pekař se musel spokojit se druhou příčkou a po udělení bonusových bodů se jeho vedení v šampionátu ztenčilo na pět bodů. V prvním závodě se ale Makešovi nepodařil start a z prvního místa se propadl na zadní příčky. V dalších kolech se ovšem zvládal probíjet dopředu. Nakonec projel cílem na třetí příčce. Po skončení závodu ale dostal pětisekundový trest za kontakty s Petrem Čížkem a propadl se na čtvrtou příčku.

V prvním závodě sice Makeš start z první pozice ve vítězství neproměnil, po nedělním klání, které bylo kvůli velké havárii Chorvata Žarka Knega přerušeno červenou vlajkou, už ale na stupně vítězů vystoupil. Po otočení nejlepší devítky z první jízdy sice začínal až jako šestý, na trati se ale dokázal propracovat až na druhé místo. Na stříbrné příčce projel i pod šachovnicovou vlajkou. První Sebastian Steibel ale obdržel desetisekundovou penalizaci za ulitý start a Makeš se tak nakonec mohl radovat ze svého třetího vítězství v sezoně.

 

Michal Makeš se ve druhém víkendovém závodě radoval z vítězství. Foto: Petr Frýba

 

Tomáš Pekař sice zajel v kvalifikaci druhý nejrychlejší čas, jeho účinkování v ní ale skončilo již ve druhém kole poté, co prasklo na jeho voze levé rameno a vylétl z trati. Současně došlo k poškození poloosy a diferenciálu. Jeho auto se nepodařilo pro první závod včas opravit a Pekař tak na startu chyběl. Z toho důvodu musel startovat v neděli až jako poslední třináctý. Z chvostu se mu sice dařilo postupovat pořadím vzhůru a dostal se až na třetí příčku, v závěru ale vycestoval ven z trati a nakonec skončil sedmý.

 

První závod víkendu se Tomáše Pekaře netýkal. Foto: Dušan Bouzek

 

Makeš s Pekařem nejsou jedinými českými zástupci v šampionátu. Účinkuje zde rovněž tým Petra Fulína Fullinrace Academy a také česko-slovenská stáj Horňák-Aditis. Za Fullinrace Academy závodí kromě již výše zmíněného Petra Čížka také německý jezdec Carol Wittke. Barvy stáje Horňák-Aditis hájí její majitel Radim Adámek. Do druhého vozu tohoto týmu, který je určen jezdcům závodícím s podporou projektu pro talentované závodníky ESET Race Star, usedli v prvních dvou podnicích sezony Petr Fulín mladší a Miro Horňák. Od víkendu v Poznani v něm vídáme Bartosze Groszka.

Jak Fullinrace Academy, tak Horňák-Aditis si ze Slovenska odvezly pódiové výsledky. Carol Wittke obsadil v první jízdě třetí příčku, na kterou se posunul po penalizaci Michala Makeše. Ve druhém závodě skončil čtvrtý. Na stupně vítězů se ale podíval také Bartosz Groszek. Ten si v sobotu připsal i navzdory kolizi se Sebastianem Steibelem v úvodu druhou pozici a v neděli skončil třetí.

Bartosz Groszek i Carol Wittke vystoupili na stupně vítězů. Foto: Petr Frýba

 

V obou závodech bodovali i Adámek s Čížkem. V první jízdě skončil Adámek sedmý a Čížek osmý. Druhý jmenovaný ale ještě v posledním kole držel třetí příčku. Tu mu však sebral Michal Makeš a později navíc Čížek vyjel z trati. Do druhého závodu startoval Čížek druhý a Adámek třetí. V cíli byl na tom opět lépe Adámek, který obsadil šestou příčku. Čížek se umístil na desáté pozici. Na cestě za jedním bodem ho nezastavil ani nepovedený start nebo kolize s italským jezdcem Giacomem Ghermandim, který za tento incident obdržel třicetisekundovou penalizaci.

Carol Wittke se před posledním podnikem sezony nachází se 104 body na celkové třetí příčce. Šanci vybojovat celkový bronz má ale stále i Bartosz Groszek, který je se ztrátou čtyř bodů na Wittkeho čtvrtý. Adámkovi patří jedenáctá pozice a Čížkovi třináctá. Při posledním podniku sezony bude možné získat nejvýše 55 bodů. Po skončení sezony pak ještě promluví do podoby celkového pořadí škrtání dvou nejhorších výsledků u každého jezdce.

Výsledky prvního závodu víkendu: 1. Jonas Karklys (Litva, NordPass, Hyundai i30 N TCR) 12 kol, 2. Bartosz Groszek (Polsko, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +6,013, 3. Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +15,698, 4. Michal Makeš (Česká republika, Mičánek Motorsport powered by Buggyra, Cupra Leon TCR) +19,497, 5. Sanel Cehic (Německo, CS-Motorsport, Audi RS 3 LMS TCR) +24,901, 6. Žarko Knego (Chorvatsko, Auto Klub Dubrovnik Racing, Cupra Leon TCR) +25,650, 7. Radim Adámek (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +28,279, 8. Petr Čížek (Česká republika, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +38,469, 9. Sebastian Steibel (Německo, Steibel Motorsport, Cupra Leon TCR) +53,737, 10. René Martinek (Rakousko, RTM Motorsport, Volkswagen Golf GTI TCR) +57,850… DNS Tomáš Pekař (Česká republika, Carpek Service, Cupra Leon TCR).

Výsledky druhého závodu víkendu: 1. Michal Makeš (Česká republika, Mičánek Motorsport powered by Buggyra, Cupra Leon TCR) 8 kol, 2. Jonas Karklys (Litva, NordPass, Hyundai i30 N TCR) +4,806, 3. Bartosz Groszek (Polsko, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +7,790, 4. Carol Wittke (Německo, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +7,873, 5. Sebastian Steibel (Německo, Steibel Motorsport, Cupra Leon TCR) +9,012, 6. Radim Adámek (Česká republika, Horňák-Aditis, Audi RS 3 LMS TCR) +11,037, 7. Tomáš Pekař (Česká republika, Carpek Service, Cupra Leon TCR) +12,514, 8. Sanel Cehic (Německo, CS-Motorsport, Audi RS 3 LMS TCR) +15,977, 9. René Martinek (Rakousko, RTM Motorsport, Volkswagen Golf GTI TCR) +21,581, 10. Petr Čížek (Česká republika, Fullinrace Academy, Cupra Leon Competición TCR) +22,794.

Průběžné pořadí šampionátu: 1. Makeš 183, 2. Pekař 158, 3. Wittke 104, 4. Groszek 100, 5. Steibel 95, 6. Vesnić 68, 7. Rzepecki 56, 8. Karklys 44, 9. Stolarczyk 40, 10. Ghermandi 39, 11. Adámek 29, 12. Jablonski 28, 13. Čížek 24, 14. Cehic 20, 15. Horňák 18, 16. Knego 18, 17. Němček 8, 18. Fulín mladší 5, 19. Martinek 3, 20. Wyszomirski 2, 21. Kolakowski 1.

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Petr Frýba