Mokrá kvalifikační generálka patřila Gaslymu

Velká cena Turecka - 3. trénink

Sobotní program v Istanbulu odstartoval v 11:00 hodin našeho času třetím volným tréninkem. Zatímco obě páteční tréninkové jízdy se odjely na suchu, před startem závěrečného tréninku byla situace jiná. Předpovědi se totiž potvrdily a v Turecku skutečně přes noc pršelo. Z toho důvodu byla trať na začátku třetího tréninku mokrá. Už ovšem nepršelo a zatímco vzduch měl před startem 16 stupňů, teplota trati byla 20 stupňů.

Trénink sice odstartoval podle plánu, závodníky ale tento fakt nijak nevzrušoval. Na trati bylo prázdno a při pohledech do garáže se nezdálo, že by se tento stav měl v dohledné době výrazně změnit. Například Hamilton nebo Leclerc nebyli vůbec oblečeni do závodní kombinézy a pouze postávali v garáži. Zanedlouho jsme ale mohli vidět například Norrise, Giovinazziho a Alonsa, jak v závodní výstroji usedají do svých monopostů. I po sedmi minutách ale bylo na trati ticho.

V úvodu tréninku bylo na trati ticho. Foto: Red Bull

Nedlouho poté ale ukončili čekání na první jízdy u AlphaTauri. Nejprve vyjel na trať Gasly a brzy ho následoval i jeho týmový kolega Cunoda. Oba zvolili pneumatiky do extrémního mokra. Po pár minutách to zkusili i u McLarenu a vyslali na dráhu Ricciarda s Norrisem.

Jako první zajel čas Gasly. Měl hodnotu 1:39,988 a zamířil zpátky do boxů. Pořadí se totiž v dalších momentech míchalo a po patnácti minutách vedl Norris (1:38,395). Na trať už vyjeli také Sainz, Leclerc, Mazepin, Schumacher, Vettel, Stroll, Giovinazzi a Räikkönen. Sainz zanedlouho překonal s časem 1:37,608 Norrise.

Čtyřicet dva minut před koncem se stal Norris prvním jezdcem, který nasadil pneumatiky do přechodných podmínek. Zanedlouho na ně přešli i Ricciardo s Leclercem a postupně se přidávali další. Mezi nimi byl mimo jiné i Hamilton, který rovněž vyjel na trať. Bez odjetého kola tou dobou zůstávali už jen Pérez, Ocon a Verstappen.

Netrvalo dlouho a ke slovu přišly přechodné gumy. Foto: McLaren

Třicet šest minut před koncem ale došlo k vyvěšení červených vlajek. Russell se totiž ve druhé zatáčce roztočil a skončil v kačírku. Před ním měli problémy i Gasly s Mazepinem, kteří se dostali na hodin. Na rozdíl od Russella ale byli schopni pokračovat. Z trati nakrátko vyjel i Leclerc.

Odklízení Russellova vozu netrvalo dlouho a brzy se opět začalo jezdit. Na čele výsledkové listiny figuroval Sainz (1:36,299), druhý byl Ricciardo (1:36,423) a třetí Norris (1:36,620). Z garáže už vyjeli i Ocon a Verstappen s Pérezem. V nadcházejících momentech se pořadí hodně míchalo.

I nadále dělala trať jezdcům potíže. V deváté zatáčce se totiž roztočil Verstappen. Ještě předtím se ale Nizozemec dostal na první místo. Druhý byl Bottas a třetí Gasly. Zanedlouho se ale posunul na druhou příčku Räikkönen. Ani tato podoba nejlepší trojice ale nezůstala v platnosti dlouho. Nejprve se dostal na první místo Ocon a hned poté ho vystřídal Bottas.

Nedlouho po Verstappenovi se objevil další jezdec, který se nevypořádal s nástrahami deváté zatáčky. Byl jím Vettel. Pilot Aston Martinu se také roztočil. Později šel v tomto místě do hodin i Leclerc.

Sebastian Vettel by jedním z jezdců, kteří se roztočili v deváté zatáčce. Foto: Aston Martin

Cunoda se musel vyhýbat pomalu jedoucímu Pérezovi, což Japonce rozčílilo. Pilot Red Bullu poslal svému soupeři omluvné gesto. Alonso nedobrzdil do první zatáčky a vycestoval až do štěrku. Byl ale schopen vrátit se zpátky do závodu.

Trať stále osychala a časy se tak neustále zrychlovaly. Pořadí se tak často měnilo. Deset minut před koncem vedl Gasly (1:30,447) před druhým Pérezem (1:30,684) a třetím Verstappenem (1:31,043). Až na osmnáctém místě byl Hamilton. Brit odjel v tréninku pouze pět kol a nacházel se v garáži.

V závěru tréninku vjel Räikkönen v boxové uličce do cesty Schumacherovi. Vše se ale obešlo bez kontaktu. Problémy měl i Räikkönenův parťák Giovinazzi, který vyjel z trati v první zatáčce.

V posledních vteřinách se ještě změnila podoba nejlepší trojice. Verstappen přeskočil svého týmového kolegu Péreze a obsadil tak druhou příčku. Vítězem tréninku se ale stal Gasly.