Novinky

  • 03.07.2024 Neutral Andy Cowell vystřídal Martina Whitmarshe na místě ředitele Astonu

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Facebook Instagram

Mokrý začátek britského víkendu pro Bottase

Mokrý začátek britského víkendu pro Bottase

VC Velké Británie - 1. trénink

První volný trénink začínal na mokru a mnoho akce jsme během něj neviděli. Měřený čas zajelo pouze deset pilotů. Vítězem se stal Bottas před Hamiltonem a Sainzem. V závěru někteří zkoušeli suché gumy. Stroll na nich ztratil kontrolu nad svým autem, roztočil se a postaral se o předčasný konec tréninku.

Ve 13:00 hodin místního času se piloti na Silverstone vydali do prvního volného tréninku. Nepřivítaly je ale snadné podmínky. Na trať se totiž snášely kapky deště. Zatímco vzduch měl 16 stupňů, asfalt 24 stupňů.

Jako první se na trať vydali piloti Mercedesu Hamilton a Russell. K domácí dvojici se zanedlouho přidali také Leclerc se Sainzem. Všichni nazuli pneumatiky do přechodných podmínek.

Russell, Hamilton a Sainz se ovšem brzy vrátili zpátky do garáže. Na trati tak kroužil pouze Leclerc. Bylo otázkou, kolik pilotů bude mít vůbec zájem vyjet. Předpověď počasí totiž v neděli předpovídá suchý závod a na dráze tak panovaly nerelevantní podmínky.

Leclercovo první měřené kolo mělo hodnotu 1:44,769. Monačan zůstával na dráze jako jediný. Zanedlouho zrychlil na 1:43,801.

Netrvalo ale dlouho a k Leclercovi se přeci jen někdo přidal. Do akce se vydali také Pérez s Oconem, i oni ale po instalačním kole zamířili zpátky do boxové uličky. Vyjeli rovněž Alonso, Albon a Cunoda. Pilot Williamsu dostal pro Silverstone balíček aerodynamických vylepšení (na rozdíl od kolegy Latifiho), počasí mu ale zatím nedávalo moc možností řádně je vyzkoušet.

Také Alonso s Albonem odjeli pouze jedno kolo a vrátili se do boxů. V těch už byl i Leclerc. Na dráze zůstával Cunoda, první kilometry dne už ale najížděli také Vettel, Stroll, Ricciardo a Gasly. Na trať se vrátil také Sainz.

Po šestnácti minutách už na Silverstone déšť ustál. Gasly navíc dostal informaci, že do konce tréninku už by více pršet nemělo. To dávalo naději, že závodníci zanedlouho přezují na suché gumy.

Po dvaceti minutách mělo na svém kontě zajetý čas pouze šest jezdců. Na první pozici se posunul Sainz (1:42,967). Druhý byl Leclerc (1:43,801), třetí Magnussen (1:48,161), čtvrtý Stroll (1:51,243), pátý Cunoda (1:51,373) a šestý Vettel (1:59,168). Většina pilotů už však odjela alespoň jedno kolo. Jediným, kdo ještě nevyjel, byl Schumacher. Na voze německého jezdce se totiž v garáži ladilo nastavení.

Mick Schumacher vyjel na trať jako poslední. Foto: HaasSainz potvrzoval, že nasazení suchých pneumatik už se blíží: "Osychá to velmi rychle, takže jedu do boxů," hlásil Španěl do vysílačky.

Krátce před koncem první poloviny tréninku už vyjel na trať i Schumacher. Příliš rušno v tu dobu na Silverstone nebylo. Kromě pilota Haasu totiž kroužili po dráze pouze Bottas a Hamilton. Pilot Alfy Romeo se posunul na druhé místo před Leclerca.

Díky svému prvnímu času se vyšplhal vysoko ve výsledkové listině také Schumacher. Němec se posunul na čtvrtou příčku. Kromě něj ale mělo na kontě zajeté kolo pouze dalších osm jezdců. Bez času zůstávali Russell, Hamilton, Pérez, Ocon, Alonso, Albon, Ricciardo, Gasly, Norris, Latifi i lídr šampionátu Verstappen.

Dvacet devět minut před koncem na dráze zavládlo úplné ticho. V garážích se tou dobou nacházeli úplně všichni. Toto ticho trvalo několik minut. Hamilton zašel na boxovou zídku a zamával domácím fanouškům.

Sedmnáct minut před koncem to s návratem monopostů na trať navíc začalo vypadat ještě o něco méně pravděpodobně. Na okruh se totiž opět začaly snášet kapky deště.

Přeci jen se ale ještě jezdilo. Dvanáct minut před koncem se totiž domácímu publiku opět předvedl Hamilton. Pochopitelně pokračoval na gumách do přechodných podmínek. Odkroužil šest kol a posunul se na sedmou příčku. Poté ale zajel do boxů a jako první nazul suché gumy. Podmínky se totiž opět zlepšily a v Silverstone přestalo pršet.

Nedlouho po Hamiltonovi šel na suché obutí i Sainz. Na dráhu se vrátil také Bottas, ten ale zatím zůstával na přechodné sadě.

Bottas sice stále měl přechodnou směs pneumatik, s časem 1:42,249 se ale čtyři minuty před koncem dostal na první místo. Kromě Hamiltona a Sainze nazuli suché pneumatiky také Čou, Stroll, Cunoda, Vettel, Russell, Pérez, Gasly, Norris a Verstappen.

 Max Verstappen nezajel žádné ostré kolo. Foto: Red BullUž se zdálo, že se první trénink obejde bez významnějších incidentů, nakonec to tak ale nebylo. V závěru se totiž roztočil Stroll a skončil ve štěrku. Byla vyvěšena červená vlajka a po ní už trénink nebyl restartován.

Vítězem prvního tréninku se tak stal Bottas před Hamiltonem a Sainzem. Vzhledem k podmínkám panujícím na dráze ale nelze časy považovat za reprezentativní. Měřené kolo navíc zajelo pouze 10 pilotů.

p. jezdec tým motor čas odstup kol
1. Valtteri Bottas Alfa Romeo Ferrari 1:42,249   9
2. Lewis Hamilton Mercedes Mercedes 1:42,781 + 0.532 10
3. Carlos Sainz Ferrari Ferrari 1:42,967 + 0.718 8
4. Charles Leclerc Ferrari Ferrari 1:43,801 + 1.552 7
5. Mick Schumacher Haas Ferrari 1:43,895 + 1.646 3
6. Čou Kuan-jü Alfa Romeo Ferrari 1:46,171 + 3.922 4
7. Kevin Magnussen Haas Ferrari 1:48,161 + 5.912 3
8. Lance Stroll Aston Martin Mercedes 1:51,243 + 8.994 5
9. Juki Cunoda AlphaTauri Red Bull 1:51,373 + 9.124 5
10. Sebastian Vettel Aston Martin Mercedes 1:59,168 + 16.919 5
11. George Russell Mercedes Mercedes     2
12. Sergio Pérez Red Bull Red Bull     3
13. Esteban Ocon Alpine Renault     2
14. Fernando Alonso Alpine Renault     1
15. Alexander Albon Williams Mercedes     1
16. Daniel Ricciardo McLaren Mercedes     4
17. Pierre Gasly AlphaTauri Red Bull     3
18. Lando Norris McLaren Mercedes     4
19. Nicholas Latifi Williams Mercedes     1
20. Max Verstappen Red Bull Red Bull     3

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: Alfa Romeo