Novinky

  • 29.08.2023 Good Felipe Drugovich pojede za Aston Martin první trénink na VC Itálie

  • 28.07.2023 Bad U týmu Alpine končí ihned po Velké ceně Belgie Szafnauer, Fry i Permane.

  • 23.07.2023 Good Hungaroring má novou smlouvu s F1 do roku 2032

Facebook Instagram

Iwasa ukázal nervy ze železa, Boschung se vrátil do čela šampionátu

Iwasa ukázal nervy ze železa, Boschung se vrátil do čela šampionátu

F2 v Džiddě - sprint

Iwasa vyhrál sprint formule 2 v Džiddě, ačkoli musel téměř po celý závod odolávat náporu svých soupeřů a držet nervy na úzdě. Martins předvedl působivý výkon a po startu z 10. příčky skončil druhý. Na stupně vítězů vystoupal i Daruvala. Pourchaire po školácké chybě zavinil incident a nedojel. Díky tomu se tak stal novým lídrem šampionátu Boschung. Staněk na první body stále čeká.

Na startu sprintu došlo k tradičnímu otočení nejrychlejší desítky z kvalifikace a první místo tím pádem připadlo Crawfordovi. V první řadě mu dělal společnost Boschung. Následovali Maini, Iwasa, Daruvala, Doohan, Pourchaire, Bearman, Vesti, vítěz kvalifikace Martins, Correa, Leclerc, Fittipaldi, Hauger, Maloney, Novalak, Nissany, Hadjar, Verschoor, Cordeel, Staněk a Benavides.

Tři jezdci si do sprintu přinesli penalizaci pěti míst. Vesti tento trest dostal za incident s Verschoorem při hlavním závodě v Bahrajnu a přišel tak o svou původní čtvrtou startovní pozici. Pět míst ztratili i oba jezdci Tridentu Novalak a Staněk, kterým zavařili mechanici. Podle pravidel totiž musí být použité pneumatiky ihned po skončení kvalifikace přivezeny do prostoru parc fermé. To se ale v tomto případě nestalo a mechanici Tridentu na gumách svých jezdců ještě pracovali. Novalak tak přišel o jedenácté místo a Staněk o šestnácté.

Crawford udržel po startu první místo. Nejlepší start ale předvedl Iwasa, který se ze čtvrtého místa dostal až na druhé. Boschung se propadl na třetí příčku a Maini na čtvrtou.

Iwasovi druhé místo nestačilo a ještě během úvodního kola útočil na Crawforda. První pokus Američan ustál. Další útok ze strany Japonce přišel v poslední zatáčce, opět bez úspěchu. Na cílové rovince už ale zvládl využít větrného pytle a stal se novým lídrem závodu.

Druhé kolo nezačalo vůbec dobře pro Maloneyho. Barbadosan se totiž roztočil na výjezdu z úvodní šikany a zhasl mu motor. Jeho monopostu se sice zvládli všichni vyhnout, Maloney už se ale nerozjel. Závod tak pro něj skončil a na trať vyjel zpomalovací vůz.

Roman Staněk zahajoval závod až z poslední řady. Foto: FIA Formula 2Za zpomalovacím vozem kroužili jezdci v pořadí Iwasa, Crawford, Boschung, Maini, Daruvala, Bearman, Martins, Doohan, Pourchaire, Vesti, Correa, Leclerc, Nissany, Hauger, Fittipaldi, Novalak, Hadjar, Verschoor, Cordeel, Benavides a Staněk.

Boschung sice ztratil jednu pozici, i tak se ale pro něj závod vyvíjel dobře. Pokud by udržel třetí místo a Pourchaire zůstal za body, posunul by se Švýcar do čela průběžného pořadí.

Na konci čtvrtého z dvaceti kol přišel ke slovu restart. V Džiddě už se mezitím začínalo stmívat.

Iwasa si pohlídal první místo. Boschungovi se ale podařilo využít větrného pytle a v úvodní šikaně se dostal před Crawforda. Švýcar objel amerického nováčka po vnějšku. Boschungův kolega Maini ale nezažil dobrý restart. Inda přeskočili jeho krajan Daruvala i Bearman. Netrvalo navíc dlouho a překonal ho také vítěz kvalifikace Martins.

Boschung měl zálusk na druhé sprintové vítězství. Po předjetí Crawforda se totiž byl Švýcar schopen držet Iwasy v rozestupu menším než jedna sekunda. Crawford už se musel bránit i Daruvalovi s Bearmanem. Ti ale současně bojovali mezi sebou.

V nájezdu do sedmého kola se Daruvala dokázal posunout před Crawforda na třetí místo. Vzápětí ale vyjel další zpomalovací vůz. Pourchaire totiž nezvládl útok na svého kolegu Martinse a sestřelil Bearmana, který jel před nimi. Jak pro Pourchaireho, tak pro Bearmana závod skončil.

Théo Pourchaire předvedl chybu, které by se měl uchazeč o titul vyvarovat. Foto: ART Grand PrixJelikož trosky po kolizi Pourchaireho a Bearmana byly v první zatáčce, projíždělo startovní pole se zpomalovacím vozem boxovou uličkou. Vedl Iwasa před Boschungem a Daruvalou. V bodované osmičce se nacházeli také Crawford, Martins, Maini, Doohan a Vesti. Za nimi jezdili Leclerc, Hauger, Correa, Nissany, Fittipaldi, Hadjar, Novalak, Verschoor, Staněk, Cordeel a Benavides.

Druhý restart přišel na konci devátého kola. Iwasa si opět situaci pohlídal a zůstal první. Dopředu šel Martins, který zdolal Crawforda a sebral mu tak čtvrtou příčku. Vítěz kvalifikace tak byl najednou v boji o stupně vítězů.

O pár okamžiků později propad Crawforda pokračoval. Zuby si na něj totiž brousil i Maini. Dvojice jela několik zatáček bok po boku, nakonec ale Crawford indickému jezdci podlehl.

V poslední zatáčce se ale Crawford pokusil situaci zvrátit a před Mainiho se na chvíli skutečně dostal zpátky. Na rovince mu ale Maini manévr vrátil a dopředu se navíc posunul i Doohan.

Iwasa stále vedl, Boschung mu ovšem nedával vydechnout. Ztrácel méně než půl sekundy a bylo jasné, že jakmile bude jezdcům dovoleno využívat systému DRS, bude mít japonský jezdec velké problémy.

Nakonec to ale bylo trochu jinak. V poslední zatáčce 11. kola totiž zdolal Boschunga Daruvala. Švýcar se ale nevzdal a v úvodní šikaně se dostal zpět před Daurvalu. Za nimi už byl Martins. O vítězství tak bojovali čtyři jezdci – Iwasa, Boschung, Daruvala a Martins.

Jehan Daruvala byl zapojen do boje o vítězství až do konce. Foto: MP MotorsportDaruvala měl ale důvod k obavám. Byl totiž vyšetřován za možné porušení pravidel startovní procedury.

Daruvala sice čelil hrozbě trestu, v úvodu 13. kola se ale vrátil zpět na druhé místo. Na cílové rovince využil systému DRS a v úvodní šikaně se vrátil zpět před Boschunga.

Krátce po předjetí Boschunga si Daruvala mohl oddechnout. Sportovní komisaři totiž rozhodli, že se Daruvala žádného prohřešku nedopustil a tím pádem ho netrestali.

Ve 14. kole byl Boschung odsunut ze stupňů vítězů. Tentokrát ho totiž v úvodní šikaně předjel Martins.

Zatímco Boschung začínal ztrácet dech, Iwasa, Daruvala a Martins bojovali o vítězství. Daruvala si v úvodní šikaně vyšlápl na Iwasu. Při svém pokusu si zkrátil šikanu a na chvíli se do čela skutečně dostal. Pozici ale musel přepustit a vzápětí už se bránil Martinsovi.

Vedoucí skupina se mezitím opět rozrostla, dokonce na pět členů. K vedoucí trojici se totiž čtyři kola před koncem přitáhli Boschung a Maini.

Daruvala zaútočil v nájezdu do 17. kola na Iwasu. Lídr ale pilota MP Motorsportu poslal ven z trati, čehož využil Martins a dostal se na druhou příčku.

Victor Martins ukázal, že mu Džidda sedí. Foto: ART Grand PrixV nájezdu do předposledního kola nebyl Martins natolik blízko, aby se pokusil sesadit Iwasu z prvního místa. Francouz pouze naznačil útok. Blízko stále zůstávali i Daruvala, Boschung a Maini.

Předjet Iwasu se Martinsovi nepodařilo ani o kolo později. Tentokrát to sice zkusil z vnějšku, Iwasa si ale situaci znovu pohlídal.

Ve zbytku posledního kola si Iwasa zvládl vytvořit před Martinsem mírný náskok a na cestě za druhým vítězstvím ve formuli 2 už ho nikdo nezastavil. Martins se nakonec musel spokojit se druhým místem, což ale vzhledem ke startu z 10. příčky lze považovat za slušný výsledek. Daruvala skončil třetí. Čtvrtý Boschung se stal novým lídrem průběžného pořadí. Crawford nakonec spadl až na devátou příčku a tak nebodoval. S nulou odešel i sedmnáctý Staněk.

p. jezdec tým motor čas/odstup kol body
1. Ajumu Iwasa DAMS Mecachrome 42'21,514 20 10
2. Victor Martins ART Grand Prix Mecachrome 42'22,214 20 8+3
3. Jehan Daruvala MP Motorsport Mecachrome 42'22,700 20 6
4. Ralph Boschung Campos Mecachrome 42'23,493 20 5
5. Kush Maini Campos Mecachrome 42'24,058 20 4
6. Frederik Vesti Prema Mecachrome 42'24,454 20 3
7. Jack Doohan Virtuosi Mecachrome 42'24,894 20 2
8. Dennis Hauger MP Motorsport Mecachrome 42'26,069 20 1
9. Jak Crawford Hitech Mecachrome 42'26,092 20 0
10. Roy Nissany PHM Racing by Charouz Mecachrome 42'27,926 20 0
11. Arthur Leclerc DAMS Mecachrome 42'28,400 20 0
12. Isack Hadjar Hitech Mecachrome 42'29,156 20 0
13. Enzo Fittipaldi Carlin Mecachrome 42'29,872 20 0
14. Juan Manuel Correa Van Amersfoort Racing Mecachrome 42'34,641 20 0
15. Clément Novalak Trident Mecachrome 42'35,257 20 0
16. Richard Verschoor Van Amersfoort Racing Mecachrome 42'35,292 20 0
17. Roman Staněk Trident Mecachrome 42'35,774 20 0
18. Brad Benavides PHM Racing by Charouz Mecachrome 42'42,014 20 0
19. Amaury Cordeel Virtuosi Mecachrome 42'56,932 20 0
DNF Oliver Bearman Prema Mecachrome - 6 0
DNF Théo Pourchaire ART Grand Prix Mecachrome - 6 0
DNF Zane Maloney Carlin Mecachrome - 1 0

Pořadí šampionátu F2 - 2023

p. Jezdec as-Sachír Džidda Melbourne Baku Imola Monte Carlo Barcelona, Montmeló Spielberg Silverstone Budapešť, Mogyoród Francorchamps Zandvoort Monza Abú Zabí
1. Ralph Boschung 33 10 18 5                                                  
2. Théo Pourchaire 32 7 25 -                                                  
3. Ayumu Iwasa 19 5 4 10                                                  
4. Kush Maini 18 2 12 4                                                  
5. Victor Martins 17 6 - 11                                                  
6. Zane Maloney 15 - 15 -                                                  
7. Richard Verschoor 11 - 11 -                                                  
8. Dennis Hauger 9 8 - 1                                                  
9. Jehan Daruvala 9 3 - 6                                                  
10. Arthur Leclerc 8 - 8 -                                                  
11. Isack Hadjar 6 - 6 -                                                  
12. Enzo Fittipaldi 3 1 2 -                                                  
13. Frederik Vesti 3 - - 3                                                  
14. Jack Doohan 2 - - 2                                                  
15. Juan Manuel Correa 1 - 1 -                                                  
16. Oliver Bearman - - - -                                                  
17. Jak Crawford - - - -                                                  
18. Amaury Cordeel - - - -                                                  
19. Roy Nissany - - - -                                                  
20. Brad Benavides - - - -                                                  
21. Roman Staněk - - - -                                                  
22. Clément Novalak - - - -                                                  

Zdroj: vlastní reportáž redakce, úvodní foto: DAMS