Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Mercedes nezachrání Rosberg ani Vettel

Mercedes nezachrání Rosberg ani Vettel

Alonso bude dostupný.

Lewis Hamilton příští rok přestoupí do Ferrari, kde bude kolegou Charlese Leclerca. To znamená, že se uvolnilo místo v týmu, který za posledních 10 sezon sedmkrát oslavil zisk jezdeckého titulu. Diskuse o seznamu kandidátů jsou samozřejmě v plném proudu.

Podle jedné teorie má Toto Wolff silnou víru v mladíka jménem Andrea Kimi Antonelli, vidí v něm nového Hamiltona. Avšak pouze 17letý závodník strávil loňskou sezonu v evropské Formuli Regional (následovnice Formule Renault), předloni závodil v italské i německé F4. Sice ve F4 dominoval a zvítězil i ve Formuli Regional, ale na F1 to ještě nemůže stačit. Letos bude závodit ve F2, ale ani případné vítězství stále nemůže stačit k zisku sedačky u Mercedesu. Začalo se tedy spekulovat o krátkém návratu osvědčeného veterána. A ve hře měla být jména Nico Rosberg a Sebastian Vettel. Oba šampioni, oba s německým pasem, jeden svůj titul získal s Mercedesem, druhý je čtyřnásobným šampionem. A oba jsou ještě ve vhodném věku.

Ta kapitola je uzavřena, neplánuji návrat,“ řekl Rosberg, který si žije život investora a otce rodiny. „Už na to nemám. Potřeboval bych roční intenzivní trénink, aby se mi alespoň obnovily synapse v mozku. Po dlouhé přestávce už nejsem tak rychlý, jak jsem býval. Nemluvě o svalstvu.

Myslím, že on už závodit nechce,“ řekl šéf Mercedesu o Vettelovi v rozhovoru pro Auto Motor und Sport. "Často spolu mluvíme, mluvili jsme i včera, ale ne o tom, že by za nás mohl závodit."

Rosberg je Hamiltonovým vrstevníkem a v roce 2016 ho dokázal porazit, jenže už dávno vypadl z tempa. Foto: Mercedes

Tady se hodí zmínit Fernanda Alonsa, jenž sice odešel z Alpinu i proto, že mu nebyl nabízen víceletý kontrakt a přesně takový by mu Mercedes v tomto scénáři nabízel, avšak po dlouhých letech by opět mohl mít dobrou šanci vyhrávat závody.

Jsem si vědom unikátnosti situace,“ nechal se slyšet Alonso. „Závodí pouze tři jezdci s mistrovskými tituly. A všichni tři jsou rychlí, možná na rozdíl od minulosti, kdy se někteří už moc nesnažili. A já jsem pravděpodobně jediný volný, takže jsem ve výhodné pozici. Ale zároveň musím říct, že když se budu rozhodovat, jestli ještě chci pokračovat v závodění, tak první rozhovory budou jedině s týmem Aston Martin, protože ten má prioritu.

Jaké jsou další možnosti? Mercedes dostal zprávu od Hamiltona pět minut po dvanácté, pokud měl zájem o mladé hvězdy z konkurenčních týmů. Jen pár dní předtím prodloužil 26letý Charles Leclerc svou smlouvu s Ferrari a 24letý Lando Norris s McLarenem.

Před pár týdny byly podepsány smlouvy s jezdci, o které jsme mohli mít zájem. Bylo by to zajímavé, ale načasování je špatné,“ přiznává Wolff. „Jenže smlouvy mají svou cenu jen tak dlouho, dokud jezdec a tým chtějí spolu závodit. Kdo ví, co se ještě stane? Může se objevit nečekaná příležitost.

Jednu očividnou příležitost má Carlos Sainz, ale velmi potřebuje porážet Leclerca. Pak by Mercedes mohl rozvinout narativ, že z Ferrari vlastně získal toho lepšího jezdce, což by byla vítána náplast pro marketingové oddělení Mercedesu, které od oznámení Hamiltonova odchodu zajisté silně krvácí. V tom tkví problém dvou závodníků, kteří v minulosti byli ve spojení Mercedesem a teď by se jistě rádi vrátili.

Stále mám silné vazby na Mercedes, jsem jeho juniorem,“ připomněl se Esteban Ocon.

Mosty nebyly spáleny, pokud se nemýlím,“ nechal se slyšet Valtteri Bottas.

Zdroj: Motorsport, Auto Motor und Sport, Süddeutsche Zeitung