Černo-stříbrné šípy daly naději svým fanouškům

Velká cena Bahrajnu – 2. trénink

Hamilton nejrychlejší, Russell hned za ním. Druhý volný trénink na Velkou cenu Bahrajnu se odehrál v režii Mercedesu. Třetí místo obsadil Alonso. Piloti Red Bullu zůstali za očekáváním. Zatímco Verstappen zajel pouze šestý čas, Pérez uzavřel nejlepší desítku.

V 18:00 hodin místního času se jezdci v Bahrajnu vydali do druhého volného tréninku. Ten už měl podat reprezentativnější obrázek o rozložení sil. Nad okruhem už se totiž stmívalo a to znamenalo, že přicházejí podmínky, ve kterých se uskuteční i sobotní závod. Zatímco asfalt měl 24 stupňů, teplota vzduchu činila 17 stupňů.

Úvodní volný trénink se jel ještě za denního světla a tím pádem v nepříliš relevantních podmínkách pro závod. Mimo jiné i proto využila měkké pneumatiky jen hrstka startovního pole. To se projevilo i na výsledcích. Vyhrál Ricciardo před Norrisem a Piastrim. Zapůsobil Alonso, který byl nejrychlejším jezdcem na střední sadě a těsně porazil i Verstappena. Pilot Red Bullu si stěžoval na problémy s řazením.

Zatímco v prvním tréninku všichni jezdci začali na střední sadě pneumatik, ve druhém tréninku byla situace jiná. Zatímco někdo vyjel na žlutě značené sadě střední tvrdosti, jiní nazuli rovnou nejměkčí směs.

Bottas již po pár minutách čelil vyšetřování sportovních komisařů. Ukázalo se totiž, že přejel čáru označující výjezd z boxové uličky ještě předtím, než se na semaforu rozsvítila zelená. Stalo se tak v době, kdy si Fin zkoušel start.

Po deseti minutách kraloval Hamilton. Brit vedl s časem 1:30,751. Druhý byl se ztrátou 284 tisícin sekundy Alonso a třetí Leclerc. Monačan byl pozadu o 827 tisícin sekundy. Verstappen ale tou dobou ještě neměl na kontě žádný čas. Jen chvíli předtím totiž vyjel z boxů.

S Fernandem Alonsem budeme muset počítat do boje o pódium nejspíše i letos. Foto: Aston Martin

Svým prvním pokusem se Verstappen na špici nezařadil. Jeho kolo mělo hodnotu 1:31,271, což stačilo na čtvrtou pozici. Norris si stěžoval na takzvaný „bottoming“. Podvozek jeho monopostu přicházel do kontaktu s asfaltem.

Verstappen sice zrychlil, jeho čas 1:31,161 ovšem zatím stačil jenom na třetí místo. Za Hamiltonem a Alonsem stále zaostával.

Komplikace řešili Russell a Norris. Zatímco pilot Mercedesu byl u mechaniků, kde se pracovalo na jeho autě, jezdec ze stáje McLaren žádal výměnu volantu.

Po polovině tréninku zůstával Hamilton na špici. Brit vedl o 395 tisícin sekundy před Sainzem. Na třetí místo se posunul Piastri, který nazul měkkou směs pneumatik poté, co v úvodu jezdil na střední. Jeho kolega Norris zatím zůstával v boxech.

Krátce po začátku druhé poloviny tréninku se objevily na čele oba Mercedesy. Za Hamiltona se totiž zařadil na druhé místo Russell, který byl pozadu o 206 tisícin sekundy. Sargeant vycestoval z dráhy na výjezdu ze druhé zatáčky a projel se štěrkem. Alonso se vrátil zpátky na třetí místo.

Oscar Piastri byl ve druhém tréninku spokojenějším z jezdců McLarenu. Foto: McLaren

Závěrečné minuty už patřily závodním simulacím. Pořadí se tím pádem neměnilo. Trénink ovládli jezdci Mercedesu. Vítězem se stal Hamilton před Russellem. Nejlepší trojici zkompletoval Alonso. Za očekáváním zůstal Red Bull. Zatímco Verstappen se musel spokojit pouze se šestým místem, Pérez skončil dokonce až desátý. Norrisovi se nepovedlo zajet ani jedno čisté kolo a kvůli tomu skončil s více než dvouvteřinovou ztrátou na posledním 20. místě.