Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Albon s Williamsem minimálně do roku 2027

Albon s Williamsem minimálně do roku 2027

Thajec dostal novou smlouvu

Spolupráce Alexandera Albona a stáje Williams v dohledné době neskončí. Thajský závodník a britský tým totiž uzavřeli novou víceletou dohodu, která znamená, že jejich partnerství potrvá minimálně do roku 2027. Již před novým prodloužením měl 28letý pilot uzavřenou smlouvu do konce ročníku 2025.

"Mám velkou radost z toho, že zůstávám s Williamsem a že budu i nadále spolupracovat s tak talentovaným a oddaným týmem lidí,"
těší se Albon, kterého neodradil ani složitý začátek letošní sezony. Během úvodních šesti podniků totiž Williams nezískal ani bod. "Vstup do sezony byl sice těžký, ale od doby, co jsem se k Williamsu přidal, jsme společně udělali výrazný pokrok. Také vidím, že se v zákulisí dějí velké změny, jejichž cílem je vrátit se zpět na špici startovního pole. Tento projekt je dlouhodobý. Věřím v něj a chci v něm hrát klíčovou roli," vysvětluje prodloužení smlouvy.

Pilotem Williamsu je Albon od roku 2022. Tehdy mu stáj dala mezi elitou druhou šanci. Předtím Thajec ve F1 působil již v období 2019-2020 u týmů Toro Rosso, potažmo Red Bull. Z juniorky rakouské stáje byl již po dvanácti velkých cenách povýšen do hlavního týmu, kde nahradil trápícího se Pierra Gaslyho. Ani Albon se zde ale neprosadil. Během roku a půl dosáhl nejlépe na dvě třetí místa. Jeho týmový kolega Max Verstappen během stejného období vystoupal na pódium hned šestnáctkrát a z toho třikrát vyhrál. Pro rok 2021 se proto "rudí býci" rozhodli sáhnout po Sergiu Pérezovi a Albon musel strávit rok v německém DTM.

Již od svého příchodu k Williamsu je Albon tahounem týmu. V roce 2022 získal čtyři body, což bylo o dva více než v případě kolegy Nicholase Latifiho a celkově skončil devatenáctý. Mnohem více ale zazářil loni. Dohromady posbíral 27 bodů, které stačily na celkové 13. místo. Zejména díky Albonovým výkonům se Williams umístil na sedmé pozici mezi konstruktéry. Druhý pilot týmu Logan Sargeant přispěl na týmové konto pouze jedním bodem.

Týmový šéf James Vowles má z Albonova setrvání radost. "Má výjimečný talent, je schopen poskytnout technickou zpětnou vazbu a je oddaný našemu cíli. Tím ohromně projevuje důvěru ve Williams a v jeho cestu zpět na špici. Od doby, co se k nám připojil, také neustále ukazuje schopnost podávat dobré výkony i pod tlakem," vyjmenovává britský manažer důvody prodloužení smlouvy.

Alexander Albon bude usedat do monopostu Williamsu nejméně další tři roky. Foto: Williams


Sargeant v ohroženíZatímco Alexander Albon zůstane s Williamsem minimálně do konce roku 2027, Logan Sargeant si svou budoucností rozhodně nemůže být tak jistý. Po loňské nevýrazné nováčkovské sezoně totiž v podobných výkonech pokračuje i letos a již se spekuluje o jeho nahrazení.

V posledních týdnech se v souvislosti se sedačkou u Williamsu skloňovalo především jméno Andrey Kimiho Antonelliho. Junior Mercedesu v současnosti působí ve F2 se stájí Prema. Ačkoli v tuto chvíli je celkově až devátý, díky titulům v italské F4 (2022), německé F4 (2022), evropské regionální formuli (2023) a blízkovýchodní regionální formuli (2023) již má na kontě dostatek bodů pro zisk superlicence. Zádrhel je ale jinde. Antonellimu je zatím 17 let a osmnácté narozeniny, které jsou podmínkou pro angažmá ve F1, oslaví teprve 25. srpna.

Během Velké ceny Miami vyšlo najevo, že mezinárodní automobilová federace FIA má na stole žádost o udělení výjimky pro Antonelliho, aby se mohl na start velké ceny postavit již před dosažením plnoletosti. Za vším má podle všeho stát právě Williams, ačkoli James Vowles se k tomuto tématu vyjadřuje vyhýbavě. Antonelli již s Mercedesem dvakrát testoval. Zatímco nejprve usedl na Red Bull Ringu do monopostu z roku 2021, v Imole jezdil se dva roky starým vozem. Toto Wolff ovšem trvá na tom, že německá stáj nemá zájem tlačit svého chráněnce do F1 příliš brzy.

Antonelli není jediným pilotem, kterého by se mohl Sargeant bát. Podle Jamese Vowlese se totiž Williams baví o možném angažmá se čtyřmi až pěti jezdci. K dispozici by mohli být i někteří současní piloti, kterým skončí smlouvy v současných působištích. Otazník nad budoucností visí například u Estebana Ocona, Pierra Gaslyho, Kevina Magnussena, Valtteriho Bottase, Čoua Kuan-jüa, Daniela Ricciarda nebo také u Sergia Péreze.

Jezdcem Williamsu je Albon od roku 2022. Foto: Williams


Pokud by si Williams čistě teoreticky vybral Bottase, šlo by o Finův návrat do týmu. Za Williams už totiž jezdil v období 2013-2016, během kterého dosáhl na devět pódiových umístění. Dobře se navíc zná i s Jamesem Vowlesem. S ním se setkal u Mercedesu. Za něj Bottas závodil v letech 2017-2021. V té době Vowles u "stříbrných šípů" působil jako šéf strategie. I s Estebanem Oconem Vowles spolupracoval. Francouz strávil rok 2019 jako rezervní pilot Mercedesu.

Zdroj: Motorsport, PlanetF1, FORMULE.cz, úvodní foto: Williams