Novinky

  • 03.07.2024 Neutral Andy Cowell vystřídal Martina Whitmarshe na místě ředitele Astonu

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Facebook Instagram

Verstappen měl hodně poškozenou podlahu

Verstappen měl hodně poškozenou podlahu

Dnešní závod nemá jasného favorita.

Vsadit si vítěze dnešní Velké ceny Velké Británie není vůbec snadné. Vítězem kvalifikace je George Russell závodící za Mercedes, který snad konečně našel správný směr vývoje ztracený před rokem 2022.

Udělali jsme malé změny, které ale měly velký efekt,“ vysvětloval vítěz kvalifikace. „Od začátku roku víme, že současný vůz je podstatně lepší než vozy předchozích let. Avšak z loňského přetáčivého vozu jsme skočili rovnou do nedotáčivosti a chvíli trvalo, než jsme udělali pár kroků zpátky a našli zlatou střední cestu. A když má vůz dobrý balanc, i teploty pneumatik se dají udržet ve správném pracovním okně a nabaluje se to. Opravdu na voze nejsou vidět velké změny, ale změna v rychlosti je obrovská."

Lewis Hamilton, jenž obsadil druhé místo a zkompletoval tak druhou řadu pro Mercedes souhlasí.

Jsme rychlejší všude. Například v Bahrajnu (na začátku sezony) byl vůz vysloveně otřesný, ale stačilo jej vyladit a optimalizovat aerodynamiku,“ řekl sedminásobný šampion.

Vypadá to na rychlostní a hlavně poziční převahu Mercedesu, ovšem v závodě by mohl být nejrychlejší McLaren, který má Landa Norrise na třetím a Oscara Piastriho na pátém místě a počítá se špatným počasím.

Před závodem jsme v dobré pozici a může to být závod ovlivněn počasím a mnoha proměnnými,“ řekl po sobotě šéf McLarenu, Andrea Stella. „Všichni spekulovali nad správnou úrovní přítlaku. My jsme nakonec zvolili poměrně vysokou úroveň, protože ráno to na přechodných pneumatikách hodně klouzalo. Očekávali jsme mokřejší kvalifikaci, ale hlavní je hrozba deště v neděli.

Mercedes by si teď přál klidný závod, soupeři doufají v déšť. Foto: Mercedes

A Max Verstappen bude jistě rychlejší po opravě podlahy poškozené hned v úvodní části kvalifikace.

Ve Q1 jsme měli extrémní smůlu. Když jsem vyjel ze sedmé zatáčky a blížil se ke Copse, začalo pršet. Věděl jsem, že chlapci přede mnou ještě neměli louže a samozřejmě jsme byli na slickách...“, řekl úřadující šampion o svém výjezdu do kačírku. „Štěrk mi polámal menší díly podlahy. Tým pak odváděl skvělou práci při opravě, přesto nám to pokazilo kvalifikaci. Čtvrté místo je nakonec pozitivním překvapením.

Verstappen prý přišel až o 100 bodů přítlaku. Jak mezi výjezdy z garáže na trať probíhaly opravy, přítlak se po částech vracel, avšak pokaždé to změnilo vyvážení vozu, což muselo Verstappenovi jízdu hodně komplikovat. Takže minimálně čtyři jezdci se nyní vidí jako velmi vážní kandidáti na vítězství v závodě, ale neměli bychom zapomínat ani na pátého Piastriho, hlavně pokud se pojede na mokré trati.

Zdroj: motorsport, úvodní foto: Red Bull