Novinky

  • 16.06.2022 Good V Melbourne budou od příštího roku závodit F2 i F3.

  • 19.05.2022 Good Choť Sergia Péreze mu povila třetí dítě, syna Emilia.

  • 13.05.2022 Good Jack Doohan o víkendu otestuje v Kataru vůz stáje Alpine z roku 2021.

Facebook Instagram

Vettel vítězem událostmi nabité Velké ceny Monaka

Vettel vítězem událostmi nabité Velké ceny Monaka

Velká cena Monaka - závod

Sebastian Vettel se stal vítězem divoké Velké ceny Monaka, která byla v závěru závodu přerušena červenými vlajkami v důsledku havárie několika vozů v úseku u bazénu. Vettel v závěrečném sprintu na pět kol odolal nátlaku ze strany Fernanda Alonsa a dojel si pro letošní páté vítězství. Na třetím místě dojel Jenson Button.

Start měl velmi obdobný scénář těm z minulých závodů. Vettel se z prvního místa skvěle odpíchl a okamžitě si začal budovat na své pronásledovatele náskok. Špatný start naopak opět předvedl jeho týmový kolega Webber, přes kterého se dostal na třetí místo Fernando Alonso.

Dobrý start předvedl také Nico Rosberg, který si polepšil o tři místa, zatímco Michael Schumacher na druhém mercedesu nevyužil své dobré startovní pozice a propadl se o čtyři příčky na devátou pozici.

Vettel se na čele držel až do prvních zastávek. Během nich se ale, stejně jako jeho týmový kolega Webber, zdržel u svých mechaniků o něco déle. Díky tomu se do vedení dostal se šestisekundovým náskokem Jenson Button.

Ve 32. kole si svou letošní premiéru odbyl Bernd Maylander, když musel se svým safety carem vyjet kvůli havárii Felipeho Massy. Brazilec při souboji v Hamiltonem vyjel v tunelu mimo ideální stopu a narazil do bariéry. Výjezdu safety caru využil Alonso ke své druhé zastávce. Během toho, co kroužil safety car po trati, odstoupil také Michael Schumacher, jehož mercedes se zastavil před poslední zatáčkou uprostřed trati.

V posledních dvaceti kolech se následně strhla neuvěřitelně napínavá bitva o vítězství mezi třemi mistry světa Vettelem, Alonsem a Buttonem.

Ve velké drama se pro tuto trojici změnilo předjíždění skupiny jezdců o kolo zpět v komplexu u bazénu.

Adrian Sutil nezvládl průjezd zatáčkou Tabac a narazil zadní části do bariéry. Za ním jedoucí Hamilton se mu chtěl vyhnout, jenže na Hamiltonův mclaren se zezadu vyšplhal Jaime Alguersuari.

Hamilton si odnesl poškozené zadní křídlo, zatímco Alguersauri společně s Vitalijem Petrovem, který jel za Španělem, narazili do zdi. Na trať musel vyjet safety car a k Vitaliji Petrovovi dokonce také sanitka. Po dvou kolech za safety carem byl následně závod červenými vlajkami přerušen. Během přerušení mechanici McLarenu opravili Hamiltonovi zadní křídlo, které si poškodil při kontaktu.

Zbytek závodu se stal sprintem na pět kol. Vettel však nenechal nic náhodě a okamžitě začal Alonsovi ujíždět.

V první zatáčce po restartu se pokusil předjet Pastora Maldonada Lewis Hamilton, jenže došlo ke kontaktu, po kterém skončil Venezuelan v bariéře. Monačtí traťoví maršálové však prokázali svou pověst rychlíků a Maldonadovu formuli stihli odstranit ještě předtím, než stihlo pole odjet celé kolo.

Vettel si vedení ve zbytku závodu již pohlídal a se sekundovým náskokem si dojel pro své první vítězství ve Velké ceně Monaka. Na stupních vítězů jej doplnili Fernando Alonso a Jenson Button, který jel během závodu až na tři zastávky.

Tvrdý souboj se strhl v závěrečném sprintu rovněž o čtvrté místo mezi Kobajašim, Webberem a Hamiltonem. Japonec v předposledním kole chyboval v šikaně za tunelem a musel tak přepustit svou čtvrtou pozici Webberovi, který zajel v posledním kole také nejrychlejší kolo závodu.

Pátý Kobajaši získal svůj nejlepší výsledek sezóny zejména díky strategii jedné zastávky v boxech, kterou využil kromě něj jen vítěz Vettel a Vitantonio Liuzzi z HRT.

Za Kobajašim dojel na šestém místě Hamilton. Brit má za sebou smolný závod. Na startu ztratil jednu pozici, když jej předjel Petrov. Při souboji s Massou, po kterém Brazilec narazil do zdi, byl Brit označen za viníka a musel si projet boxovou uličkou.

Sedmé místo si vyjel Adrian Sutil před Nickem Heidfeldem a Rubensem Barrichelllem, který si na své konto připsal první letošní body. Desítku bodujících zkompletoval Sebastien Buemi.

Na jedenáctém místě byl klasifikován Nico Rosberg. Němec předvedl dobrý start, kde si polepšil o čtyři místa, jenže následně se začal polem propadat až na konečnou jedenáctou pozici.

Penalizaci za způsobenou kolizi musel stejně jako Hamilton absolvovat také v cíli dvanáctý Paul di Resta. Brit zkusil ve vlásence u hotelu zaútočit na Jaimeho Alguersuariho, jenže mezi oběma došlo ke kontaktu, po kterém si di Resta odnesl poškozené přední křídlo, které si musel jet vyměnit. Sportovní komisaři jej navíc poslali do boxů znovu za způsobení této kolize.

Závod dokončili také oba piloti Lotusu Jarno Trulli a Heikki Kovalainen před Jeromem d'Ambrosiem a dvojicí HRT Vitantoniem Liuzzim a Narajnem Kartykejanem.

Cíl závodu neviděl kromě Maldonada, Petrova, Alguersuariho, Massy a Schumachera ani Timo Glock, který odstoupil po třiceti kolech kvůli problémům se zavěšením.

Díky vítězství i nadále kraluje poli Sebastian Vettel, který má na druhého Hamiltona náskok už 58 bodů. Na třetím místě je Webber před čtvrtým Buttonem a pátým Alonsem.

V čele hodnocení týmů je v čele stále Red Bull. Na druhém místě pojede do Velké ceny Kanady McLaren před třetím Ferrari. 

p.
 Jezdec  Tým
Čas/Ztráta
1. 
 S.Vettel  Red Bull
2:09:38.373 
2. 
 F.Alonso  Ferrari
+ 1.138 
3. 
 J.Button  McLaren
+ 2.378 
4. 
 M.Webber  Red Bull
+ 23.101 
5. 
 K.Kobajaši  Sauber
+ 26.900 
6. 
 L.Hamilton  McLaren
+ 27.200 
7. 
 A.Sutil  Force India
+ 1 kolo 
8. 
 N.Heidfeld  Renault
+ 1 kolo 
9. 
 R.Barrichello  Williams
+ 1 kolo 
10. 
 S.Buemi  Toro Rosso
+ 1 kolo 
11. 
 N.Rosberg  Mercedes
+ 2 kola 
12. 
 P.di Resta  Force India
+ 2 kola 
13. 
 J.Trulli  Lotus
+ 2 kola 
14. 
 H.Kovalainen  Lotus
+ 2 kola 
15. 
 J.d'Ambrosio  Virgin
+ 3 kola 
16. 
 V.Liuzzi  HRT
+ 3 kola 
17. 
 N.Kartykejan  HRT
+ 4 kola 
18. 
 P.Maldonado  Williams
+ 5 kol 

Neklasifikováni:

   Jezdec  Tým  V kole
NC
 V.Petrov  Renault
68 
NC
 J.Alguersuari  Toro Rosso
68 
NC
 F.Massa  Ferrari
33 
NC
 M.Schumacher  Mercedes
33 
NC
T.Glock Virgin
31 
NS
 S.Perez  Sauber
 

Nejrychlejší kolo závodu: Mark Webber (Red Bull) - 1:16.234 (78. kolo)

Průběžné pořadí šampionátu jezdců po 6. závodě:

p.
 Jezdec  Tým
Body
1. 
S.Vettel Red Bull
143 
2. 
L.Hamilton McLaren
85 
3. 
M.Webber Red Bull
79 
4. 
J.Button McLaren
76 
5. 
F.Alonso Ferrari
69 
6. 
N.Heidfeld  Renault
29 
7. 
N.Rosberg  Mercedes
26 
8. 
F.Massa Ferrari
24 
9. 
V.Petrov Renault
21 
10. 
 K.Kobajaši  Sauber
19 
11. 
 M.Schumacher  Mercedes
14 
12. 
 A.Sutil  Force India
 8 
13. 
 S.Buemi  Toro Rosso
14. 
 S.Perez  Sauber
15. 
 R.Barrichello  Williams
16. 
 P.di Resta  Force India

Průběžné pořadí šampionátu týmů po 6. závodě:

p.
 Tým  Jezdci
Body
1. 
 Red Bull  S.Vettel, M.Webber
222 
2. 
 McLaren  L.Hamilton, J.Button
161 
3. 
 Ferrari  F.Alonso, F.Massa
93 
4. 
 Renault  V.Petrov, N.Heidfeld
50 
5. 
 Mercedes  N.Rosberg, M.Schumacher
40 
6. 
 Sauber  K.Kobajaši, S.Perez
21 
7. 
 Force India  A.Sutil, P.di Resta
10 
8. 
 Toro Rosso  S.Buemi, J.Alguersuari
9. 
 Williams  R.Barrichello, P.Maldonado