V divokém závodě vyhrál Button, Vettel mistrem světa!

Velká cena Brazílie - závod

Jenson Button vyhrál dramatickou Velkou cenu Brazílie, do které výrazně promluvil déšť. Fernando Alonso skončil na druhé pozici před svým týmovým kolegou Felipem Massou a i díky tomu si Sebastian Vettel připsal svůj třetí titul mistra světa Formule 1!

Neuvěřitelně napínavý závod byl dojet za safety carem, který vyjel na trať v předposledním kole, kdy na cílové rovince havaroval Paul di Resta.

Na startu to ovšem pro Vettela nevypadalo tak dobře. Jeho největší soupeř v boji o titul Fernando Alonso, stejně jako druhý pilot Ferrari Felipe Massa, měli velmi dobrý start, kdy se Brazilec dokonce posunul na druhé místo za Lewise Hamiltona. Polepšil si také Alonso, který po startu ze sedmého místa poskočil na pátou pozici.

Start se naopak vůbec nepodařil jezdcům Red Bullu. Mark Webber spadl na čtvrté a Sebastian Vettel dokonce až na sedmé místo.

A pro Vettela problémy v prvním kole pokračovaly. Ve čtvrté zatáčce Němec lehce zavřel Bruna Sennu na williamsu, který poslal jednoho z kandidátů na titul do hodin. Vettel se sice propadl až na konec pole, měl ale štěstí, že se mu všichni piloti dokázali vyhnout.

Kolizi ale nedokázal zabránit Senna, který poté, co roztočil Vettela, kolidoval se Sergiem Pérezem. Jak pro Brazilce, tak pro Mexičana, který absolvoval svůj poslední závod v barvách Sauberu, tak závod skončil.

Poté, co pro Vettela začala velká stíhací jízda, se polem vpřed posouval i Alonso. Už ve druhém kole využil souboje mezi svým týmovým kolegou Massou a Webberem a dostal se před oba piloty na třetí pozici.

Velmi dobrý úvod závodu měl také Nico Hülkenberg z týmu Force India. Němec, který tu s Williamsem vyhrál v roce 2010 kvalifikaci, se po prvních kolech posunul o dvě pozice vpřed. V pátém kole chyboval v první zatáčce Alonso a Hülkenberg se probojoval už na třetí pozici.

Při prvních zastávkách v boxech, ke kterým došlo už v 10. kole kvůli začínajícímu dešti, se Hülkenberg posunul už na druhou pozici před Hamiltona.

V 17. kole si pak Němec vyšlápl také na vedoucího Buttona a dostal se do vedení.

Po zajetí safety caru, který byl na trati kvůli velkému množství úlomků, se před red bully dostal na páté místo Kamuj Kobajaši. O dvě kola později si Japonec vyšlápl také na čtvrtého Alonsa, jenže ten mu útok o kolo později vrátil.

Hülkenberg mezitím ujížděl v čele a navyšoval náskok. Pomáhali mu k tomu také piloti McLarenu, kteří spolu bojovali o druhou pozici. Ve 30. kole se Hamilton vrátil před svého týmového kolegu na druhou pozici a začal vedoucího Hülkenberga pomalu stahovat.

Hamilton se ani příliš nemusel snažit a v 48. kole se vrátil do čela. Vedoucí Hülkenberg totiž chyboval v nájezdu do jedné ze zatáček a musel krotit začínající smyk. Mistr světa z roku 2008 toho okamžitě využil a vrátil se do vedení.

V 55. kole ale došlo k dalšímu souboji o první místo, když spolu Hamilton s Hülkenbergem dokonce kolidovali!

A hůře z tohoto souboje vyšel Hamilton, který si na svém mclarenu zlomil zavěšení levého předního kola a svůj poslední závod v barvách McLarenu tak nedokončil.

Hülkenberg sice pokračoval na druhé pozici, ale následně dostal penalizaci průjezdu boxy za způsobení této kolize.

Do vedení se tak definitivně dostal podruhé v závodě Button a připsal si své třetí vítězství sezóny.

Alonso sice ještě dokázal předjet svého týmového kolegu Massu, přesto mu druhé místo nestačilo k tomu, aby přidal ke svým titulům z let 2005 a 2006 i ten z roku 2012.

Na čtvrté pozici dojel v závodě Mark Webber před pátým Nicem Hülkenbergem.

Němec měl závod velmi dobře rozjetý, ale ze souboje o premiérové vítězství týmu Force India jej vyřadila kolize s Hamiltonem.

Není příliš obvyklé, aby se jezdci v cíli radovali ze šestého místa. Sebastian Vettel ale radoval. Mistr světa z posledních dvou let si po závěrečném závodě připsal osm bodů a o tři body tak získal svůj třetí titul mistra světa vozů Formule 1 v řadě za sebou.

Na velmi pěkném sedmém místě ukončil svou kariéru Michael Schumacher. Kromě sedminásobného mistra světa má radost z výsledku určitě také tým Mercedes, který tak ukončil pět závodů trvající šňůru, během které nedosáhl na body.

Čtyřmi body a osmým místem se se svou premiérovou sezónou ve Formuli 1 rozloučil Jean-Eric Vergne z týmu Toro Rosso.

Bodovanou desítku uzavřeli Kamuj Kobajaši a Kimi Räikkönen.

Těsně za body skončil na jedenáctém místě Vitalij Petrov z týmu Caterham, který tak ani ve třetí sezóně nezískal bod.

Dvanáctou pozicí si Charles Pic z Marussie dojel pro svůj nejlepší výsledek ve své premiérové sezóně Formule 1..

Kromě Hamiltona, Senny a Péreze neviděl cíl závodu ani druhý pilot Williamsu Pastor Maldonado a Romain Grosjean, který ve čtvrtém kole tvrdě narazil do bariéry.

Sebastian Vettel vyhrál svůj třetí titul mistra světa se ziskem 281 bodů. O tři body méně během dvaceti závodů nasbíral Fernando Alonso. Celkově třetí skončil Kimi Räikkönen.

Red Bull si již minulý týden v Austinu zajistil titul v Poháru konstruktérů, kde vyhrál se šedesátibodovým náskokem před druhým Ferrari. O 22 bodů skončil na třetí příčce McLaren.