• 23.03.2024 Good Roman Staněk vybojoval ve sprintu v Austrálii 2. místo

• 22.03.2024 Good Vettel bude testovat Porsche 963 LMH.

Albon si poslechl thajskou hymnu

Silverstone – hlavní závod

Hlavní závod sedmého podniku sezony vyhrál thajský jezdec Albon. Pomohla mu k tomu chyba týmu ART, který při výměně kol zaváhal a Russell ztratil vedení. Přes penalizaci však uhájil alespoň druhé místo.

Domácí závodník a vedoucí jezdec seriálu Russell získal třetí pole position v řadě, čímž vyrovnal letošní výkon Albona. Spolu se také postavili do první řady na startu. Znovu se startovalo letmo kvůli přetrvávajícím problémům se spojkami, a to byla samozřejmě pro jezdce v popředí velká výhoda.

Díky tomu podle očekávání v úvodním kole nedošlo k žádné kolizi a jezdci se spořádaně seřadili do dlouhého vláčku. Fuoco si sice stěžoval, že jeho motor ztrácí výkon, ale na rychlosti to znát nebylo. Na prvních třinácti pozicích si v prvních třech kolech vyměnili pozici jen předjíždějící Markelov a Maini na sedmém místě, ale zakrátko se Ind Maini s pomocí DRS vrátil zpět. A o chvíli později předjel i Norrise. Delétraz se pozvolna přibližoval týmovému kolegovi Fuocovi, jako by chtěl potvrdit jeho slova o ztrátě výkonu.

Už v 6. kole polovina jezdců zamířila do boxové uličky na povinnou zastávku a výměnu kol. Mechanici měli problém s Russellovým předním kolem a do čela se díky tomu dostal Albon. V popředí zatím ujížděli ti, kteří se rozhodli nezastavit. Smolařem byl Norris, který se při zastávce dlouho nemohl rozjet a propadl se na poslední místo s velkou ztrátou.

Po 10 kolech sice vedli Makino, Boschung a Nissany, ale ti byli zatím bez zastávky. Ve skutečnosti tedy měli nejvýhodnější pozici čtvrtý Albon, za ním Russell, Fuoco, Delétraz, Sette Câmara, Ghiotto, De Vries, Markelov… Špatná zpráva vzápětí zasáhla dva jezdce týmu ART, protože Russell a Aitken byli potrestáni penalizací pět vteřin za překročení povolené rychlosti v uličce před boxy. Zajímavé bylo, že nejlepší časy zajížděl na staré sadě pneumatik vedoucí Japonec Makino.

Na stupni vítězů zleva Russell, Albon a Fuoco

Atraktivní jízdu předváděl Ghiotto, důrazně útočící na Sette Câmaru. Prvním odpadlíkem byl v 15. kole Fukuzumi, zůstal stát přímo na trati a do jeho odstranění byl aktivován virtuální safety car. Naštěstí to netrvalo dlouho. Nejzajímavější souboj probíhal o 6. místo. Za Delétrazem se sjeli Sette Câmara, Ghiotto, De Vries a Markelov. Dělily je jen desetiny vteřiny.

Albon se v 17. kole dostal před Boschunga na druhé místo. O kolo později Sette Câmara úspěšně zaútočil na Delétraze. Aitken dostal další penalizaci za nedodržení pravidel při virtuálním safety caru, ale stejně už byl mimo hru o body. Ve 20. kole odbočil do boxů vedoucí Makino a klesl na 14. pozici. Ve 22. kole měli kolizi Gelael s Norrisem a znovu byl aktivován virtuální safety car. O poslední místo na stupni vítězů za Albonem a Russellem bojovali Fuoco se Sette Câmarou, kterému se však ve 24. kole začalo silně kouřit z auta. Zakrátko jeho vůz vzplál plamenem.

Bylo po bitvě. Markelov předjel osmého De Vriese. Až ve 23. kole jel jako poslední přezouvat Boschung a propadl se až na 16. místo. Další penalizace schytali Makino a Nissany za nedodržení pravidel při virtuálním safety caru. Ferrucci byl potrestán pěti vteřinami za vytlačování týmového kolegy Mainiho z tratě.

Ghiotto si poradil s Delétrazem, ale jejich souboj zblízka sledovaný Markelovem vyvrcholil až v posledním kole. V něm Delétraz po dlouze připravovaném útoku předjel urputně se bránícího Ghiotta a zaslouženě vydřel čtvrté místo.

Druhé vítězství v sezoně si připsal Albon a nad okruhem zazněla thajská hymna. Druhý Russell se při vědomí penalizace ani nepokusil zaútočit. Raději se soustředil na zajetí nejrychlejšího kola závodu, které mu ke čtyřem bodům za pole position vyneslo další dva. Třetí dojel nikým neohrožovaný Fuoco.

Thajský jezdec Alexander Albon vybojoval druhé vítězství v sezoně

Průběžné pořadí po 13 z 24 jízd: Russell 156, Norris 123, Albon 114, Markelov 102, Fuoco 97, Sette Câmara 86, De Vries 81, Ghiotto 57, Delétraz 56, Aitken 49, Merhi 35, Latifi 34, Gelael 29, Günther 24, Maini 23, Makino 18, Boschung 12, Ferrucci 7, Fukuzumi 6.