Kanaďan Latifi letos vyhrál už počtvrté

Hungaroring – 1. závod

Rezervní jezdec týmu Williams Latifi vyhrál hlavní závod F2 na Hungaroringu. Po období nezdarů se vrátil do vítězné formy z úvodu sezony. O triumfu rozhodl v první zatáčce, v níž ze třetí pozice předjel Ghiotta a podjel De Vriese. Bezchybnou jízdou si potom udržoval dostatečný odstup od největších soupeřů.

Hubert, Mazepin a Calderónová dostali povolení ke startu z posledních pozic. Mazepin po smyku a vyjetí z tratě v úvodním kole kvalifikace, Hubert a Calderónová z ní byli vyloučeni kvůli prohřešku týmu. Ten jim omylem zaměnil pneumatiky. Gelael, který se po pauze vrátil do startovního pole, byl potrestán odsunutím o tři místa za zavinění kolize v Silverstone.

Vedoucí jezdec šampionátu De Vries ovládl trénink i kvalifikaci a zajistil si další postavení v čele startu. Po pravém boku měl Ghiotta, za nimi stáli Latifi, Schumacher, Delétraz, Ilott, Aitken a Macušita. První tři jezdci průběžného pořadí tedy obsadili první tři místa, za nimi Schumacher se ocitl po své nejlepší kvalifikaci. Na rozdíl od pátečního zmoklého souboje s časem na trať svítilo sluníčko, vzduch se ohřál na 23 °C a asfalt na 32,7 °C.

Po výborném startu se dostal do vedení Latifi, který v první zatáčce podjel De Vriese. Macušita se posunul na šestou pozici a dělal si zálusk na Aitkena. Potrestaný Hubert se probíjel kupředu a po dvou kolech už byl třináctý. Ve 4. kole se osmému Delétrazovi zakouřilo od motoru a musel své auto odstavit.

Mick Schumacher skvěle zvládl kvalifikaci a dařilo se mu i v závodě

V 6. kole se po pěkném souboji Hubert dostal před Alesiho a Žou vytrvale útočil na Ilotta. Na konci tohoto kola si De Vries jako první ze špičky dojel pro pneumatiky tvrdší specifikace a vzápoětí ho následovali další jezdci. Pořadí se tím značně promíchalo. Schumacher se u mechaniků zdržel déle, než by si přál, a zaplatil za to poklesem v pořadí.

Časy přezutých jezdců byly okamžitě mnohem lepší. Ve vedení byli jezdci, kteří startovalil na tvrdší směsi: King, Hubert, Correa, Gelael a Boschung. A za nimi kroužili ti, kteří už měli povinnou zastávku za sebou: Latifi, De Vries, Aitken, Ghiotto, Schumacher, Macušita, Ilott, Sette Câmara, Žou, Mazepin, Alesi, Calderónová, Raghunathan a Maini. Pořadí se stabilizovalo, pouze Ghiotto byl přilepený na Aitkena.

Při předjíždění pomalejších soupeřů na starých gumách zvýšil Latifi náskok před De Vriesem na víc než tři vteřiny. Jezdil sice třetí, ale Kinga a Huberta ještě čekala zastávka v boxu. Schumacher vytrvale útočil na Correu a v 19. kole ho konečně překonal. Hned se začal přibližovat Ghiottovi. Vzápětí odstavil své auto Ind Maini a ve 20. kole byl aktivován virtuální safety car.

Pořadí bylo King, Hubert (oba bez zastávky), Latifi, De Vries, Aitken, Ghiotto, Gelael (bez zastávky), Schumacher, Macušita, Ilott, Correa (bez zastávky), Sette Câmara, Žou, Mazepin, Alesi, Calderónová, Raghunathan a Boschung. A rozdíly mezi nimi zůstávaly stabilní.

K úklidu stačila dvě kola a znovu se začalo závodit. Macušita překvapil Schumachera a okamžitě ho předjel. Oba se pak dostali před Gelaela. Ve 25. kole Latifi předjel Huberta, ale nejrychlejšími jezdci na trati byli v té době sedmý Macušita a devátý Sette Câmara.

Ve 27. kole si dojeli pro nové pneumatiky King a Hubert. Klesli až na deváté a dvanácté místo a na nových gumách mohli zahájit závěrečnou ofenzivu. Sette Câmara předjel Schumachera. A ve 29. kole zajel Hubert nejrychlejší kolo v závodě.

O dvě kola později se King probojoval před vzdorujícího Ilotta a rychle se přibližoval Schumacherovi. Na předjetí mu stačilo jediné kolo. King letěl jako střela, překonal nejrychlejší kolo. Odvážný souboj předvedli Ghiotto, Macušita a Sette Câmara, kteří do několika zatáček najížděli bok po boku.

Nicholas Latifi vyhrál v této sezoně už počtvrté, z toho potřetí hlavní závod

Ve 35. kole odstavil auto s kouřícím motorem Boschung a na trať byl vyslaný safety car. Tři kola před cílem tak diváci přišli o vyvrcholení závodu, ke kterému se jednoznačně schylovalo. King se těsně před tím stačil protáhnout před Macušitu a mířil ještě výš. Kvůli množství oleje na trati bylo jisté, že závodit se už do cíle nebude…

Latifi se dočkal vítězné pohody z úvodu sezony, De Vriesovi však druhé místo s bonusem za pole position stačilo k udržení náskoku v průběžné klasifikaci. Na stupeň vítězů je doprovodil zlepšující se Aitken. Do nedělního sprintu vyrazí z první pozice Schumacher.

Po závodě King a Ghiotto dostali pětivteřinové penalizace za prohřešky při virtuálním safety caru.

Průběžné pořadí (15/24): 1. De Vries 192, 2. Latifi 164, 3. Sette Câmara 133, 4. Ghiotto 130, 5. Aitken 128, 6. Žou 107, 7. Hubert 77, 8. Macušita 75, 9. Delétraz 60, 10. King 49, 11. Correa 36, 12. Schumacher 30, 13. Boccolacci 30, 14. Ilott 28, 15. Markelov 16, 16. Gelael 11, 17. Mazepin 6, 18. Boschung 3, 19. Alesi 1.

1. Nicholas Latifi DAMS Mecachrome 1:02:40,675 37 25
2. Nyck de Vries ART Grand Prix Mecachrome 1:02:41,427 37 22
3. Jack Aitken Campos Racing Mecachrome 1:02:41,720 37 15
4. Sérgio Sette Câmara DAMS Mecachrome 1:02:44,819 37 12
5. Nobuharu Macušita Carlin Mecachrome 1:02:45,957 37 10
6. Luca Ghiotto UNI Virtuosi Mecachrome 1:02:48,670 37 8
7. Jordan King MP Motorsport Mecachrome 1:02:50,723 37 8
8. Mick Schumacher Prema Theodore Mecachrome 1:02:56,482 37 4