Colton Herta ovládl závod v St. Petersburgu

Firestone Grand Prix of St. Petersburg - závod

Colton Herta si připsal čtvrté vítězství v kariéře a tentokrát to v St. Petersburgu bylo zcela dominantním způsobem, kdy vedl 97 ze 100 kol. Na stupních vítězů ho doplnili piloti týmu Penske Newgarden a Pagenaud. Obhájce titulu Dixon dojel na pátém místě, jeho stájový kolega a vítěz úvodního závodu Palou skončil 17.

Ještě před startem měl problémy Bourdais. Zatímco ostatní jezdci vyjížděli do zaváděcího kola, tým musel na jeho stroji pracovat. Bourdais se ale stihnul dostat na trať včas, aby zvládl odstartovat. Při startu zezadu vrazil do Pagenauda a lehce poškodil předek svého vozu. I s ulomenou kamerou v nose monopostu ale pokračoval.

Pořadí v prvním stintu se ustálilo. Závod vedl Herta před Harveym, Newgardenem, Pagenaudem a Bourdaisem. Šestý VeeKay za sebou vezl vláček dalších pilotů, přičemž za ním jedoucí Rahal se jej snažil v 9. kole předjet. Jeho stájový kolega Daly se rozhodl pro brzký pit stop.

V 16. kole to ve vlásence zapíchl do bariéry z pneumatik Johnson. Nepodařilo se mu z místa vycouvat, a tak musely zavlát žluté vlajky. Někteří piloti stihli pitstop ještě před výjezdem pace caru, například Power, Rosenqvist či Grosjean. Pod žlutými vlajkami nikdo k mechanikům nezamířil.

Bilance Jimmieho Johnsona v IndyCar zatím není moc pozitivní - dva závody a tři způsobené žluté fáze. Foto: IndyCar

Restart byl ve 21. kole. Na Hinchcliffea zaútočil Sató a po vzájemném kontaktu skončil Kanaďan s prořízlou pravou přední pneumatikou. Japonec byl ale při chuti a zvládl předjet také Hunter-Reaye. VeeKay se začínal trápit na sjeté sadě červených pneumatik a postupně se před něj dostali Rossi, Dixon a Sató. Úspěšný byl ve 31. kole Newgarden, který překonal Harveyho. Na Hertu ale ztrácel přes 4 vteřiny. O tři kola později Harveyho předjel i Pagenaud. Tým tak britského jezdce povolal do boxů.

V 35. kole zamířili k mechaniků Herta a Newgarden, v dalším kole pak například Pagenaud a také Rossi. Ten se po návratu dostal před rozjetého Rahala a vzájemný souboj skončil prořízlou pneumatikou Rossiho vozu. Američan se dobelhal do boxů, pokračoval se ztrátou dvou kol.

V polovině závodu bylo pořadí Herta, Newgarden, Pagenaud, Harvey, Dixon, Sato, Bourdais, Ericsson, VeeKay a McLaughlin.

VeeKay a Hunter-Reay zamířili do boxů v 65. kole. Lídr závodu zastavil o tři kola později a měl náskok 11 vteřin. Jeho největší rivalové jej ve stejném kole do boxů následovali.  Druhou nehodu si připsal nováček Johnson, tentokrát ve 3. zatáčce, s poškozeným předním křídlem a zadním zavěšením se ale belhal do boxů. Na trať ale znovu vyjel zpomalovací vůz.

Obrázek, který na diváky v Česku musí působit stejně exoticky jako palmy a moře lemující závodní okruh - tribuny s diváky, konkrétně na závod jich smělo 20 tisíc. Foto: IndyCar

Restart přišel v 77. kole. Newgarden byl nalepený na Hertovi. Recept na něj ale nenašel. Za to Palou ztratil dvě příčky. V 80. kole znovu přišla žlutá, Jones po útoku na Hinchcliffea zůstal stát napříč dráhou. Kromě kanadského jezdce kolidoval ještě s O´Wardem, který musel pro nové přední křídlo.

Restart v 83. kole byl klidný. Newgarden opět tlačil na Hertu, ten jej ale dokázal držet v bezpečné vzdálenosti. Na tom se už v závěru nic nezměnilo a Herta slaví první letošní triumf. Za piloty týmu Penske skončil s jedním z nejlepších výsledků kariéry Harvey. Dixon uzavírá první pětku. Sató i přes kontakt s Hinchcliffeam dojel 6., za ním skončili Ericsson, Power, VeeKay a elitní desítku uzavírá Bourdais.