Novinky

  • 03.12.2021 Neutral Při kvalifikaci F2 v Saudské Arábii byl nejrychlejší vedoucí muž šampionátu Oscar Piastri.

  • 03.12.2021 Neutral Volný trénink F2 vyhrál v Saudské Arábii Robert Švarcman.

  • 02.12.2021 Neutral Pro podnik F2 v Saudské Arábii nominovalo Pirelli superměkkou a střední směs pneumatik.

Facebook Instagram

Ocon mohl jet formuli E za Mahindru

Ocon mohl jet formuli E za Mahindru

Měl šanci nahradit Heidfelda

U stáje Mahindra dojde pro nadcházející sezonu formule E ke změně jezdecké sestavy. Alexander Sims sice zůstává součástí týmu, jeho parťákem už ale nebude Alex Lynn. Toho nahradí další Brit Oliver Rowland, který k indické stáji přichází po dvou sezonách u Nissanu e.dams. U Mahindry ale přesto není nováčkem. Zazávodil si za ní totiž už v roce 2015 při závodě v uruguajském Punta del Este. Rowland tehdy nahradil Nicka Heidfelda, který se zotavoval z lehké operace vazů levého zápěstí.

Šéf Mahindry Dilbagh Gill nyní zavzpomínal, jak náhradu za Heidfelda sháněl. Chtěl tehdy dát příležitost jednomu z juniorských šampionů. Jedním ze zvažovaných kandidátů byl mimo jiné i současný pilot stáje Alpine ve F1 a vítěz letošní Velké ceny Maďarska Esteban Ocon. Francouz v roce 2015 vybojoval titul v GP3 (předchůdce dnešní FIA F3) s týmem ART Grand Prix.

"Mluvil jsem s Fredem Vasseurem (tehdejší šéf ART Grand Prix, nyní je ve F1 šéfem Alfy Romeo - pozn. red.). Vzpomínám si, jak jsme se kontaktovali. Zajímalo ho (Ocona - pozn. red.) to, ale nebyl k dispozici,"
říká Gill.

Esteban Ocon se stal v roce 2015 šampionem GP3... Foto: ART Grand PrixKromě šampiona Formule Renault 3.5 Olivera Rowlanda a celkového vítěze GP3 Estebana Ocona byli tehdy ve hře rovněž Stoffel Vandoorne a Felix Rosenqvist. Zatímco Vandoorne se v roce 2015 stal šampionem GP2 (dnešní F2), Rosenqvist vyhrál evropskou F3 a kromě toho i Velkou cenu Makaa. Zatímco Vandoorne ale v termínu závodu v Punta del Este přebíral cenu pro nejlepšího belgického závodníka roku, Rosenqvist odbyl Gilla otázkou "Co to je formule E?"

 ... A poté dostal od Mahindry nabídku na debut ve formuli E. Foto: Mahindra


Vandoorne a Rosenqvist ale dostali příležitost zazávodit si ve formuli E později. Vandoorne svou premiéru v této sérii absolvoval během ročníku 2018/2019 u stáje HWA a poté jeho kariéra pokračovala u Mercedesu, který HWA převzal. V sezoně 2019/2020 se Vandoorne stal dokonce vicemistrem. Felix Rosenqvist absolvoval v období 2016-2018 25 závodů u Mahindry. Třikrát vyhrál a v sezoně 2016/2017 dokonce obsadil celkovou třetí příčku. Od sezony 2019 se soustředí výhradně na působení v IndyCar.

Ocon se po zisku titulu ve GP3 vydal v roce 2016 do DTM. Zde ale absolvoval pouze pět podniků. Poté ho totiž pro posledních devět závodů sezony F1 angažovala dnes již neexistující stáj Manor a tím odstartovala Francouzova kariéra v královně motorsportu, která pokračovala v týmech Force India, potažmo Racing Point (2017-2018) a Renault, potažmo Alpine (2020-2021). Sezonu 2019 strávil v roli rezervního pilota Mercedesu.

Zdroj: Motorsport, FORMULE.cz, úvodní foto: Alpine