Novinky

  • 29.11.2023 Neutral Sponzor Monster Energy přešel od Mercedesu k McLarenu.

  • 23.11.2023 Good V prodeji je vtipně hambatý kalendář s Valterim Bottasem.

  • 23.11.2023 Neutral Alpine ztratilo zájem o dorovnání výkonu motorů.

Facebook Instagram

Na Mainiho bude dohlížet Häkkinen

Na Mainiho bude dohlížet Häkkinen

Inda chce dostat až do F1

Jezdec F2 Kush Maini spojuje síly s jedním opravdu zvučným jménem. Mentorem současného pilota stáje Campos se totiž stává Mika Häkkinen. Dvojnásobný šampion F1 bude dohlížet na Indovu kariéru ve spolupráci s Guillaumem le Goffem. Francouz je manažerem mimo jiné Pierra Gaslyho s Nyckem de Vriesem a nyní se bude právě z této pozice starat i o Mainiho.

„Nedávno jsem Kushe sledoval a pochopil jsem, jaké jsou jeho schopnosti a talent. Čeká nás zajímavá cesta za jezdeckým rozvojem. Naším cílem je, aby se stal profesionálním jezdcem. Cílíme na F1, nezapomínejme ale na současnou situaci,“ prozrazuje Häkkinen, jaké má s 23letým pilotem plány.

Maini letos závodí ve F2 první sezonou. Do „druhé ligy“ se přesunul po loňském roce ve FIA F3. Při něm sice vystoupal na stupně vítězů jenom jednou a celkově obsadil 14. místo, přestup o krok výše ale zvládá obstojně. Vyšel mu zejména začátek roku, kdy bodoval v osmi z prvních deseti závodů a při sprintu v Melbourne dokonce dojel třetí. Dalších 14 závodů mu ale vyneslo jen tři bodované výsledky. Před posledním podnikem v Abú Zabí mu patří celkové 11. místo. Největších kariérních úspěchů dosáhl v britské F3. Zatímco v roce 2018 obsadil třetí místo, o dva roky později se stal vicemistrem.

Pro Häkkinena nebude mentorování mladého závodníka ničím novým. V minulosti už totiž dohlížel také na Valtteriho Bottase. To bylo ještě v dobách, kdy současný pilot Alfy Romeo a pozdější dvojnásobný vicemistr světa závodil v juniorských kategoriích. Na Mainiho kariéře se bude Häkkinen podílet zejména v zákulisí. Bude mu pomáhat mimo jiné s využíváním času nebo v oblasti komunikace tak, aby se jeho svěřenec mohl soustředit výhradně na závodění. Koučem v pravém slova smyslu, se kterým by rozebíral například samotné výkony na dráze, ale pro Mainiho nebude.  

„Indie je velká a mocná země. Momentálně se podílím na přivedení mladého jezdce a velkých společností z této země do F1. Bude proto třeba jim vysvětlit, co jim může F1 přinést a v čem naopak může být Indie přínosná pro F1. Chci, aby všichni Indové věděli, kdo je Kush Maini, aby ho všichni podporovali a měli pocit, že je ve F1 schopen vyhrávat. To bude samozřejmě vyžadovat hodně tvrdé práce a obětí,“ vysvětluje.

Kush Maini spojuje síly s Mikou Häkkinenem. Foto: Campos


Také Maini si od spolupráce slibuje velké věci: „Řekl bych, že od příštího roku bude můj přístup díky Mikovi mnohem strukturovanější. Budu mít trenéra, který se mi bude během víkendu starat o výživu, dále mentálního kouče, který se bude zaměřovat na vše, co během víkendu prožiji. Díky Mikovi se vše sjednotí tak, že budu mít na starost jenom závodění,“ předpokládá rodák z města Bengalúru.

Dá se říct, že v současnosti je Maini největší indickou formulovou nadějí. Kromě něj sice ve formuli 2 závodí také Jehan Daruvala, který se v průběžném pořadí nachází na 12. místě a za svým krajanem zaostává o jediný bod, jeho cesta už se ovšem ubírá trochu jiným směrem. Formuli 2, ve které v minulosti dokázal vyhrát čtyři závody, totiž na konci letošního roku opustí a přesune se do formule E. Tam bude hájit barvy stáje Maserati.

Ve formuli 1 dosud závodili dva Indové – Narain Karthikeyan a Karun Chandhok. První jmenovaný nejprve působil u stáje Jordan v roce 2005 a poté u HRT v období 2011-2012. Chandhok závodil v roce 2010 za HRT a v další sezoně odjel jeden závod u Caterhamu. Zatímco Chandhokovi se žádné body získat nepodařilo, Karthikeyan skončil čtvrtý při Velké ceně USA 2005. Šlo ovšem o kontroverzní závod poznamenaný neúčastí týmů využívajících pneumatik Michelin, do kterého nastoupilo jenom šest aut. V žádném jiném závodě Karthikeyan bodovat nedokázal.

Zdroj: Motorsport, PlanetF1, FORMULE.cz, úvodní foto: Campos