Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Velká výměna Ferrari a Mercedesu

Velká výměna Ferrari a Mercedesu

Stáje si vymění zaměstnance.

Ferrari a Mercedes se ve snaze dohnat Red Bull snaží posílit své týmy, a to tak, že kanibalizují jeden druhého. Nebo si přátelsky vyměňují zaměstnance. To už necháme na vašem posouzení.

Novinkou je, že známe nové zaměstnání Simone Restu. Resta byl technickým ředitelem Haasu, zapůjčeným z partnerského Ferrari, ale v lednu jsme se dozvěděli o jeho odchodu z týmu ve stejný den, jako přišla zpráva o odchodu Güntera Steinera, která ztrátu technického ředitele zastínila. Resta měl domovskou základnu ve Ferrari, kde působil od roku 2001, v letech 2014 až 2018 jako šéfdesignér, avšak poté byl na dva roky zapůjčen partnerské stáji Alfa Romeo a následně Haasu.

Mercedes vytvořil Restovi nové místo ředitele strategického vývoje. Má spolupracovat přímo s technickým ředitelem Mercedesu, Jamesem Allisonem, se kterým již spolupracoval u Ferrari, přičemž se soustředí na vývojové projekty. Můžeme tedy hádat, že využije svého designérského nadání i zkušeností z působení ve dvou menších týmech na místě technického ředitele.

Z Ferrari do Mercedesu přechází také Enrico Sampo, jenž byl v Maranellu lídrem jezdeckého simulátoru a v Brackley bude výkonnostním šéfem softwarových aplikací, což může být ve skutečnosti velmi podobná funkce se zaměřením na přípravu základního nastavení vozu, se kterým jezdci vyrazí do prvního tréninku. Jelikož tréninky se za posledních pár let zkrátily a o sprinterských víkendech je pouze jeden hodinový trénink, příprava ve virtuální realitě nejednou rozhoduje o konkurenceschopnosti vozu v závodě.

Mercedes a Ferrari pytlačí jeden u druhého. Foto: Mercedes

 

Nevíme, kdy se posily připojí k týmu, kvůli smluvním podmínkám to může být až v roce 2025. Mercedes kromě toho povýšil Davida Nelsona jako náhradu za Loica Serru, který z místa výkonnostního ředitele odchází do Ferrari. Do stejného týmu v roce 2025 dorazí Lewis Hamilton a tyto dva v posledních pár letech údajně sblížila nedůvěra v úspěch konceptu, se kterým Mercedes přišel v roce 2022.

Scuderia také získala Jeroma d'Ambrosia, ředitele rozvoje mladých jezdců, tedy šéfa juniorského programu, což je práce, kterou bude d'Ambrosio dělat i pro Ferrari. V Mercedesu byl přitom i zastupujícím šéfem týmu, měl v místě konání velké ceny nahradit Tota Wolffa v případě jeho nepřítomnosti, kvůli čemuž byl považován za kandidáta na budoucího šéfa týmu nebo alespoň závodního ředitele. Místo toho o něj Wolff přišel.

Zdroj: motorsport, úvodní foto: Ferrari