Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Vettel opět na okruhu

Vettel opět na okruhu

Ve Španělsku se prohání s hypervozem Porsche

Sebastian Vettel po necelých dvou letech opět usedl na okruhu za volant závodního vozu. Čtyřnásobný šampion F1 dostal šanci vyzkoušet si hypervůz Porsche 963, se kterým německá značka aktuálně působí ve vytrvalostním mistrovství světa a americké sérii IMSA. S prototypem se svezl během úterý na španělském okruhu MotorLand Aragón. Test pokračuje i během dneška.

"Samozřejmě sleduji i jiné motoristické disciplíny a znám také spoustu jezdců, kteří jsou ve WEC a Le Mans aktivní. V jednu chvíli jsem byl opravdu hodně zvědavý a tak mě napadlo, že bych si to také vyzkoušel," říká 36letý závodník.

Vettelovo svezení s vozem stáje Porsche Penske Motorsport se nezrodilo ze dne na den. Předcházela mu pečlivá příprava. Vítěz 53 velkých cen F1 nejprve navštívil sídlo stáje v Mannheimu, následně absolvoval dlouhé testy na simulátoru ve Flachtu a 21. března pak odjel i svá první skutečná kola s prototypem. Stalo se tak na testovací dráze značky ve Weissachu.

Během úterý absolvoval Vettel v Aragónu celkem čtyři stinty. Slunečné počasí mu umožnilo odkroužit 581 kilometrů a 118 kol, což se zhruba rovná vzdálenosti dvou velkých cen F1. Podle německých portálů Auto Motor und Sport a Motorsport Aktuell se svými časy dokonce pohyboval na úrovni továrních jezdců stáje Andrého Lotterera, Kévina Estreho, Laurense Vanthoora, Matta Campbella, Michaela Christensena a Frédérica Makowieckého. Tato šestice se testu účastnila společně s Vettelem. Z nezávodních jezdců nastoupil také úřadující šampion DTM Thomas Preining.

Svůj výkon hodnotil pozitivně i sám Vettel. Navzdory svým bohatým zkušenostem z F1 si ovšem musel zvykat na novinky. "Jízda s tímto autem byla rozhodně zábavná. Nejdříve jsem si ale musel na vše zvyknout a najít ten správný rytmus. Je to zkrátka jiná jízda, už jenom kvůli tomu, že máte nad hlavou střechu. Také se ale musíte nějak vypořádat s vyšší váhou a pneumatikami," vysvětluje Vettel.

Sebastian Vettel už se zase proháněl v závodním voze po okruhu. Foto: Porsche MotorsportBývalému jezdci stájí BMW, Toro Rosso, Red Bull, Ferrari a Aston Martin pomohli rovněž závodní piloti Porsche: "Vysvětlili mi, jaké zde jsou zvláštnosti a na co si musím zvyknout. Díky tomu to pro mě bylo snadné," dodává.

Spokojen byl i výkonný ředitel týmu Porsche Penske Motorsport Jonathan Diuguid: "Mít ho zde pro nás bylo jedinečnou příležitostí. Je to čtyřnásobný mistr světa F1 a má ohromné zkušenosti jak s hybridními systémy, tak s výkonnými závodními vozy. Jeho čerstvý a jedinečný pohled na auto a zpětná vazba pro nás byly jedinečné. Jsme rádi, že jsme ho tam měli. Z auta navíc vystupoval s úsměvem, takže všechno bylo v naprostém pořádku," říká.

 

Na cestě do Le Mans?Ačkoli Vettel zatím absolvoval s Porsche pouze test, už hodně dlouho se spekuluje, že by jeho koketování s vytrvalostními závody nemuselo skončit jenom touto zkušeností. Mluví se o možnosti, že by bývalý mistr světa mohl v červnu nastoupit ve třetím továrním hypervozu Porsche při legendárním závodě 24 hodin Le Mans. Zde tým stále shání dva jezdce, kteří utvoří posádku s Mathieuem Jaminetem.

I Jonathan Diuguid mluví o 36 hodin dlouhém španělském testu jako o dobré přípravě před Le Mans: "Aragón je jedním z pár míst v Evropě, kde můžete jezdit nepřetržitě. Díky tomu zde můžeme v kuse absolvovat 36 hodin jako přípravu na Le Mans. Kromě toho dosahujete na dlouhé zadní rovince rychlosti větší než 300 km/h, k čemuž také v Le Mans dochází," prozrazuje.

Sám Vettel se před začátkem testů nechtěl k těmto spekulacím příliš vyjadřovat: "Uvidíme, jak se to vyvine. Pro tuto chvíli ale nemáme žádné další plány," uvedl.

S Porsche 963 se Vettel v úterý poprvé svezl po závodním okruhu. Foto: Porsche MotorsportJiž před touto sezonou měl Vettel jednat o možném angažmá u britské stáje Jota, která patří mezi zákaznické týmy Porsche. Dokonce se objevovaly i spekulace, že by se jeho parťáky mohli stát další dva mistři světa F1 Jenson Button a Kimi Räikkönen. Zatímco Button letos za Jotu skutečně jezdí, angažmá zbylých dvou šampionů se z roviny teorií do reality nepřenesla.

Přestože Vettel už více než rok nezávodí, nadále se snaží udržovat v dobré fyzické kondici. To by mohlo jeho případný návrat usnadnit. Je ale třeba dodat, že není jediným pilotem spojovaným se startem ve třetím voze Porsche. Ve hře jsou i stálí jezdci stáje Porsche Penske Motorsport v IMSA, konkrétně Nick Tandy, Felipe Nasr a Dane Cameron. Poslední dva jmenovaní letos byli součástí vítězné posádky v závodě 24 hodin Daytona.

Zdroj: Motorsport, Sportscar365, FORMULE.cz, DailySportscar, úvodní foto: Porsche Motorsport