Na pole position Hamilton, Maldonado s williamsem druhý!

Velká cena Španělska - kvalifikace

Lewis Hamilton si fantastickým časem vyjel svou letošní třetí pole position, když vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Španělska. Druhým místem zaznamenal svůj nejlepší kvalifikační výsledek v kariéře Pastor Maldonado na williamsu.

Byl to právě Venezuelan, který se dostal krátce v závěrečné části do vedení, jenže Hamilton následně zajel jasně nejrychlejší čas celého víkendu 1:21.707 a o více než půl sekundy porazil druhého Maldonada.

Po zajetí svého nejrychlejšího kola ovšem Hamilton v polovině okruhu odstavil svůj vůz. Není však zatím jasné, zda pouze kvůli tomu, aby mu zbylo ve voze potřebné množství paliva, či zastavil kvůli již prázdné nádrži.

Z první řady vystartuje Williams poprvé od Velké ceny Brazílie v roce 2010, kdy Nico Hülkenberg vybojoval dosud poslední pole position pro tým.

Nejlepšího letošního výsledku v kvalifikaci dosáhl pro sebe a Ferrari třetím místem Fernando Alonso. Spolu s ním bude ve druhé řadě stát také po výborném výkonu Romain Grosjean.

Úspěšnou kvalifikaci pro tým Lotus podtrhl Grosjeanův týmový kolega Kimi Räikkönen, který uzavřel nejlepší pětku. Fin měl rozjeté velmi dobré kolo, jenže v závěrečném sektoru ztratil tři desetiny sekundy. Šesté místo bude zítra patřit Sergiu Perezovi.

Sedmé a deváté místo. To je postavení na startu jezdců Mercedesu Nica Rosberga a Michaela Schumachera.

Žádný čas nezajel Sebastian Vettel, který sice dvakrát najel do měřeného pokusu, jenže vždy na konci kola zamířil do boxů.

Krátce po dojetí svého kola ve druhé části odstavil vůz Kamuj Kobajaši, který se tak vůbec závěrečné části nezúčastnil, a na startu bude uzavírat nejlepší desítku.

I přes zlepšení v posledním pokusu nepostoupil do závěrečné části Jenson Button, kterému na desáté místo chyběly čtyři setiny sekundy. Brit si v kvalifikaci stěžoval na nedotáčivost svého vozu.

Dále se překvapivě nedostal ani Mark Webber, čtvrtý nejrychlejší v závěrečném tréninku.

Sedmá řada bude zbarvena do oranžovo-bílo-zelených barev Force Indie, když třináctý odstartuje Paul di Resta před Nickem Hülkenbergem.

Za sebou budou mít oba piloty Toro Rosso, kteří se poskládali v pořadí Jean-Eric Vergne, Daniel Ricciardo do osmé řady.

Ani na pátý pokus se do závěrečné části kvalifikace nedostal Felipe Massa, ba co víc, sedmnáctá pozice je pro něj nejhorším postavením na startu v letošní sezóně.

Letos poprvé skončil už v první části Bruno Senna. Pilot Williamsu měl slušně rozjetý svůj poslední pokus, jenže v závěrečném sektoru byl příliš agresivní v průjezdu jedné ze zatáček a nakonec skončil zahrabaný v únikové zóně.

O tři desetiny pomalejší byl Vitalij Petrov v barvách caterhamu, který bude v desáté řadě spolu se svým týmovým kolegou Heikkim Kovalainenem.

Z předposlední řady vystartují oba piloti týmu Marussia, přičemž Charles Pic nechal letos podruhé ve stínu svého zkušenějšího týmového kolegu Tima Glocka.

Pedro de la Rosa z HRT odstartuje třiadvacátý. Narajn Kartytejan se svým časem 1:31.122 nevešel do limitu 107% času nejrychlejšího jezdce a nad jeho startem v zítřejším závodě tak visí otazník.