Novinky

  • 16.06.2022 Good V Melbourne budou od příštího roku závodit F2 i F3.

  • 19.05.2022 Good Choť Sergia Péreze mu povila třetí dítě, syna Emilia.

  • 13.05.2022 Good Jack Doohan o víkendu otestuje v Kataru vůz stáje Alpine z roku 2021.

Facebook Instagram

Hamilton vyloučen, z pole position odstartuje Maldonado!

Hamilton vyloučen, z pole position odstartuje Maldonado!

Pilot McLarenu neměl po kvalifikaci ve voze dostatek paliva.

Pastor Maldonado se na startovním roštu zítřejší Velké ceny Španělska postaví na pole position, vítěz dnešní kvalifikace Lewis Hamilton byl totiž dodatečně vyloučen, jelikož se po zajetí svého letmého kola nevrátil se svým vozem do boxů.

Hamiltonův vůz neměl podle sportovních komisařů dostatek paliva v nádrži na odebrání vzorku k technické expertíze, proto byl z výsledků diskvalifikován.

Technická pravidla Formule 1 říkají, že každý jezdec musí mít po skončení kvalifikace ve svém voze nejméně jeden litr paliva pro jeho rozbor. To sice Hamilton splnil, neboť v době jeho zastavení na trati zbývalo v nádrži 1,3 litru paliva, pravidla však dodávají, že vůz se musí vrátit do boxů a to pomocí vlastního pohonu. Dodatek pravidel má zabraňovat zisku výhody jízdou s lehčím vozem.

Jedinou výjimkou je zásah "vyšší moci", pod kterou se může skrývat například technický problém, který žádný z členů týmu nemůže ovlivnit. To se však McLarenu nepodařilo dokázat, neboť stáj z Wokingu argumentovala tvrzením, že se před Britovým posledním kvalifikačním kolem nepodařilo jeho vůz řádně dotankovat.

"Sportovní komisaři obdrželi zprávu od Ředitele závodu, ve které se uvádí, že při pokvalifikační technické přejímce byl vyžadován vzorek paliva od vozu číslo 4, nicméně, tento vůz nebyl schopen vrátit se do boxů pomocí vlastního pohonu, jak vyžaduje Článek 6.6.2 Technických regulí FIA Formule 1," píše se v prohlášení sportovních komisařů.

"Sportovní komisaři vyslechli člena týmu pana Sama Michaela, který sdělil, že vůz na trati zastavil kvůli zásahu vyšší moci. Člen týmu doplnil do vozu nedostatečné množství paliva, což vyústilo v nutnost zastavit vůz na trati, aby bylo možné poskytnout požadované množství paliva pro účely odebrání vzorku.

Jelikož je množství paliva dodané do vozu pod plnou kontrolou Závodníka, nemohou toto sportovní komisaři akceptovat jako případ zásahu vyšší moci.

Sportovní komisaři rozhodli, že se jedná o porušení Článku 6.6.2 Technických regulí FIA Formule 1 a Závodník je proto vyloučen z výsledků kvalifikace. Závodníkovi je však dovoleno startovat do závodu z konce roštu."

Diskvalifikace Hamiltona znamená, že se Maldonado, který si už druhým místem vyjel svůj životní kvalifikační výsledek, posune na první pozici startovního roštu. Pro Venezuelana to bude jeho první pole position v kariéře, pro stáj Williams první od Velké ceny Brazílie 2010, kdy v deštivé kvalifikaci zvítězil její tehdejší jezdec Nico Hülkenberg.