• 29.04.2024 Neutral Rozhodnutí o změně bodovacího systému bylo odloženo

Hamilton vítězem premiérového závodu v Austinu!

Velká cena USA - závod

Sebastian Vettel nedokázal dotáhnout víkend Velké ceny USA do úspěšného konce, když za sebou neudržel Lewise Hamiltona, který se stal vítězem premiérového závodu na Circuit of the Americas. Třetím místem drží do posledního závodu své naděje na titul mistra světa Fernando Alonso z Ferrari.

Tak, jak se s Velkou cenou USA v roce 2007 Hamilton rozloučil, tak se se závodem ve Spojených státech po pěti letech přivítal. Byl to totiž právě Brit, který vyhrál poslední závod na Indianapolis Motor Speedway.

Vettel si po startu udržel vedení a do první zatáčky najížděl před svým týmovým kolegou Markem Webberem, který se krátce po startu dostal před Hamiltona.

Ve třetím kole se Brit pokusil Webberovi předjetí vrátit, byl ale příliš široký a Webber si tak druhou pozici vzal zpět. Na stejném místě zaútočil mistr světa z roku 2008 znovu a tentokrát už byl úspěšný.

Vettel tohoto souboje využíval a navyšoval svůj náskok na čele. Když se ale Hamilton dostal na druhou pozici, začal svého soupeře rychle stahovat a umazávat jeho třísekundový náskok.

Soupeř za jeho zády mu přitom odpadl. V 18. kole totiž zřejmě kvůli technickému problému odstoupil Webber. Pro Australana to znamenalo druhé odstoupení v řadě, když po kolizi neviděl cíl ani v Abú Zabí.

Hamilton sice stahoval svého soupeře a téměř v každém kole využíval na zadní rovince systém DRS, ale nikdy nedokázal ani naznačit útok na Vettela.

Podařilo se mu to až ve 42. kole. I za pomoci Narajna Kartykejana, kterého oba vedoucí jezdci předjížděli v zatáčkovité sekci prvního sektoru a u kterého se Vettel lehce zdržel, se Hamilton přiblížil svému soupeři a na zadní rovince úspěšně završil svůj útok a dostal se do čela.

Až do cíle pak Hamilton udržoval konstantní více než sekundový náskok a nakonec si dojel pro své čtvrté letošní vítězství.

Vettel dojel na druhé pozici a i kvůli třetímu místu jeho hlavního rivala v boji o titul Alonsa si tak s předstihem nezajistil svůj třetí titul mistra světa v řadě. O letošním mistrovi světa se tak rozhodne až příští týden v Brazílii.

Půl minuty za vedoucí dvojicí dojel na třetí pozici Alonso. Španěl měl výborný start, kdy se posunul ze sedmého na čtvrté místo. Následně vytěžil z odstoupení Webbera a posunul se na stupně vítězů, na kterých v poklidu také dojel.

Dobrý závod má za sebou rovněž jeho týmový kolega Felipe Massa, který po startu z jedenácté pozice zaznamenal výrazný postup pořadím, za který byl odměněn dvanácti body.

Výbornou stíhací jízdu zakončil na páté pozici Jenson Button. Britovi se vůbec nepodařila včerejší kvalifikace, ve které vypadl už ve druhé části a do dnešního závodu tak startoval až ze druhé desítky.

Šesté a sedmé místo. Takový výsledek si z Austinu odvážejí jezdci Lotusu. Kimi Räikkönen dojel před svým týmovým kolegou Romainem Grosjeanem.

Francouz měl velmi dobrý úvod závodu, kdy se držel na páté pozici. Následně ale chyboval a propadl se z páté na desátou pozici.

Za osmým Nicem Hülkenbergem uzavřeli bodovanou desítku oba piloti Williamsu. Podruhé v řadě a celkově letos potřetí se dostali do bodované desítky jak Pastor Maldonado, tak desátý Bruno Senna.

Kromě Webbera se do cíle nedostal ještě Jean-Eric Vergne, který odstoupil v 16. kole se zlomeným zavěšením.

Sebastian Vettel tedy zůstává i nadále v čele průběžného hodnocení jezdců, když má na druhého Alonsa náskok 13 bodů. Na třetím místě je Räikkönen před Hamiltonem, který se díky vítězství posunul na čtvrtou pozici před Webbera.

Red Bull si i přes nulový bodový zisk Webbera s předstihem zajistil svůj třetí titul mezi konstruktéry v řadě za sebou! Na Ferrari má před posledním závodem náskok 73 bodů.

22

Rádi sledujete veškeré dění okolo formule 1 a sem tam si u obrazovky i tipnete vítěze? Proč třeba nezkusit svoje štěstí na stránkách bwin.com/cz, kde se mimo sázení můžete dovědět i nejnovější analýzy a prognózy na příští závody.