• 29.04.2024 Neutral Rozhodnutí o změně bodovacího systému bylo odloženo

McLaren opanoval kvalifikaci, Hamilton na pole position

Velká cena Brazílie - kvalifikace

Lewis Hamilton potvrdil svou formu ze včerejších tréninku, když vyhrál kvalifikaci na závěrečný závod letošní sezóny, Velkou cenu Brazílie. V první řadě jej doplní jeho týmový kolega z McLarenu Jenson Button.

Nejlepším možným způsobem skončila pro Hamiltona poslední kvalifikace v barvách McLarenu, když po nejrychlejších časech v prvních dvou trénincích byl nejlepší také v kvalifikaci.

Hamilton byl nejrychlejší už v prvních pokusech a poté, co se ve druhém pokusu zlepšil Mark Webber a posunul se do čela, dokázal svůj čas zlepšit také mistr světa z roku 2008 a vybojoval si svou osmou pole position v letošní sezóně.

Dobrou formu McLarenu na okruhu v Interlagosu potvrdil druhý místem na startu Jenson Button.

Druhá řada bude naopak kompletně zaplněna piloty Red Bullu, když překvapivě Mark Webber porazil svého týmového kolegu a jednoho z adeptů na mistrovský titul Sebastiana Vettela.

Z páté pozice odstartuje do domácí velké ceny Felipe Massa na ferrari, kterého doplní ve třetí řadě další Jihoameričan Pastor Maldonado.

Až z osmé pozice odstartuje do rozhodujícího závodu sezóny druhý muž průběžného pořadí Fernando Alonso. Vedle sebe bude mít na sedmé pozici Nica Hülkenberga, který se bude chtít pěkným výsledkem rozloučit s týmem Force India.

Na deváté pozici bude stát nejlépe postavený pilot Lotusu Kimi Räikkönen, který vsadil jen na jedno rychlé kolo.

Sekundu ztratil na Hamiltona v kvalifikaci desátý na roštu Nico Rosberg z mercedesu.

Druhou desítku startovního roštu otevírá na jedenácté pozici Paul di Resta. Spolu se šampionem DTM z roku 2010 bude v šesté řadě domácí miláček Bruno Senna.

Ze čtrnácté pozice odstartuje do svého posledního závodu kariéry ve Formuli 1 sedminásobný mistr světa Michael Schumacher.

Mezi sebou bude mít na třinácté a patnácté pozici jezdce Sauberu Sergia Péreze a Kamuje Kobajašiho.

Nejpomalejšími ve druhé části byli piloti Toro Rosso, kteří odstartují v pořadí Daniel Ricciardo a Jean-Eric Vergne ze šestnácté, respektive sedmnácté pozice.

Nejhorším kvalifikačním výsledkem sezóny se s letošním ročníkem rozloučil Romain Grosjean, který bude stát až jako osmnáctý, když nepostoupil z první části.

Za sebou bude mít Vitalije Petrova a Heikkiho Kovalainena, kteří po porážce z Austinu, kdy byli oba překonání piloty Marussie, byli v kvalifikaci opět nejrychlejšími jezdci z novějších týmů.

Jezdci Marussie Timo Glock a Charles Pic bude v řadě za nimi.

Z poslední řady do svého zřejmě posledního závodu kariéry odstartují piloti HRT, když letos podruhé porazil Narajn Kartykejan svého zkušenějšího týmového kolegu Pedra de la Rosu.