Novinky

  • 17.04.2024 Good Andretti zprovoznil menší továrnu F1 v Silverstonu

  • 12.04.2024 Bad Zemřel Ted Toleman, zakladatel týmu F1

  • 08.04.2024 Bad Další Albonovo poškozené šasi letí do Silverstonu.

Facebook Instagram

GT (a Enge) na dosah ruky v ADAC GT Masters

GT (a Enge) na dosah ruky v ADAC GT Masters

Informace k návštěvě Red Bull Ringu ve dnech 6. – 8. června.

Zatímco předchozí vystoupení na Lausitzringu mohlo zaujmout spíše české fanoušky, nyní je zde jedna ze dvou zajímavějších příležitostí pro obyvatele Moravy, především z její jižní části.

Čtvrtým podnikem ADAC GT Masters, po jehož skončení se šampionát ocitne ve své polovině, bude víkend na rakouském okruhu Red Bull Ring. Přibližná vzdálenost z Brna je 325 kilometrů, s výjimkou cca padesáti kilometrů v okolí hranic vede po dálnicích.

Automotodrom vinoucí se členitou krajinou rakouských Alp patří i přes řadu dřívějších zásahů mezi klasické přírodní okruhy. Asfalt v únikových zónách se vyskytuje ve dvou zatáčkách, jinde jezdci z jeho výhod těžit nemohou. V kokpitu nejednoho ze tří desítek vozů nalezneme zkušené piloty, čímž se šampionát řadí mezi uznávané GT série na starém kontinentu.

Spolu se vstřícností pořadatelů se diváci mohou běžně pohybovat v paddocku, kde je možné setkání s oblíbenými závodníky, ale také závodnicemi. Ve vybraných časech se podívají i do boxové uličky a mohou nahlédnout do garáží týmů. Některé stáje tuto událost spojují s autogramiádou svých pilotů.

Také vystoupení na rakouském okruhu se účastní dle níže uvedené tiskové zprávy český pilot Tomáš Enge. Bude opět bojovat se vzácně zastoupeným Chevroletem Camaro.

Tento článek Vám nabídne podrobnosti vhodné pro naplánování účasti na tribunách rakouského okruhu.

Doprava

Vzhledem k omezenému počtu víkendových spojů a poloze okruhu je nejvhodnějším dopravním prostředkem automobil. Parkoviště ve vzdálenosti necelého půl kilometru od tribuny podél cílové rovinky lze nalézt na následujících souřadnicích: 47°12'57.528"N, 14°45'59.579"E. Při plánování trasy s využitím některého z plánovačů cest se do místa cíle zadají slova Red Bull Ring anebo Red Bull Ring Strasse (Google, Here). Při využití českých stránek (Mapy) funguje vyhledávání pouze dle původního názvu A1 Ring. V všech případech vyhledávání funguje i na základě zadání výše uvedených GPS souřadnic.

Představu o hlavních komunikacích v blízkosti okruhu poskytuje následující odkaz Zde, z nějž je patrná blízkost dálnice (S36). Sjezd vedoucí k okruhu má označení Zeltweg-Ost/Spielberg. Součástí stránky je nejen popis cesty při příjezdu z různých směrů, ale také plánovač cesty (Google) se zadaným místem cíle.

Stejně jako v České republice, i v Rakousku je potřeba mít dálniční známku. Kupony s nejkratší platností jsou desetidenní (letos zvýšena cena o 20 centů na 8,5 euro), které lze u nás sehnat na některých benzínových stanicích, pobočkách firmy Cash Point anebo ÚAMK v cenách od 253 korun.

Nepříjemností, například směrem od Lince (jeden průjezd úsekem Bosruck na A9 stojí 4,5 euro), jsou zvláštní úseky s výběrem mýtného (Sondermaut). Jejich vyznačení je na následujícím plánku Zde. Bližší informace nejen o dálničních známkách, ale především o zvlášť zpoplatněných informacích naleznete Zde.

Také v Rakousku je menší hustota čerpacích stanic, v těchto případech jsou před pumpami umístěny orientační vzdálenosti k nejbližším dalším benzinkám. Nezřídka se tento údaj pohybuje nad padesáti kilometry. Ceny obou nejrozšířenějších druhů paliv jsou cca o 5% vyšší.

Vstupenky

Vstupné na jeden den (sobota nebo neděle stejně) začínají na částce 20 euro (údaje z okruhu, předprodej uvádí o 1,5 eura více). Za víkendovou vstupenku (od pátku) zaplatíte nejméně 30 euro. Děti do 12 let v doprovodu dospělé osoby (se vstupenkou) mají vstup na okruh zdarma. V ceně vstupenek je zahrnut vstup do paddocku.

Tohoto podniku se návštěvníků týkají požadavky dokumentu Rules of Operations (Zde). Stručný výtah těchto pravidel je zmíněn v níže uvedených odstavcích.

Pořadatelé se zabývají již parkováním, které je povoleno na jimi vyhrazených místech. Přestože se jedná o veřejnou akci, dává návštěvník vstupem do areálu souhlas s případným použitím záběrů své osoby v médiích. Jak bývá na motoristických podnicích běžné, je vstup na okruh na vlastní nebezpečí.

S bezpečností souvisí zákaz překonávání bezpečnostních zařízení anebo zákaz vstupu do míst s omezením např. boxová ulička (výjimkou je Pitwalk). Zde může být nápomocna pořadatelská služba, jejíž pokyny mají návštěvníci kdykoliv dodržovat. Organizátoři si vyhrazují právo vykázání osob pod vlivem alkoholu anebo omamných látek. Kouření je povoleno pouze na vyhrazených místech.

Návštěva okruhu bývá rodinnou záležitostí, pořadatelé proto připomínají odpovědnost rodičů za chování svých dětí. Pokud Váš pes patří také mezi fanoušky motorsportu, musí se při vstupu do areálu okruhu smířit s uvázáním na vodítko a s upevněním náhubku.

Znehodnocené vstupenky přestávají po opuštění okruhu pozbývat platnosti. Další vstup (např. během téhož dne) je možný s kontrolním lístkem.

Další neuvedené požadavky související s návštěvou rakouského okruhu lze najít Zde. Většina zde soustředěných dokumentů se vztahuje k nadcházející Velké Ceně, ale lze zde najít další běžně vyžadované podmínky při návštěvě motoristických akcí.

Týká se např. povoleného objemu plastových lahví anebo plechovek s nápoji, který je 0,5 litru na osobu. Na okruh je možné vnášet jídlo pro osobní potřebu, ale bez zařízení k jeho případné tepelné úpravě. Pořízení záběrů z akce je možné, platí pravidlo o neveřejném a nekomerčním využití pořízených záznamů.

Program víkendu

Podle výběru z předběžného časového plánu (verze č. 2 z 30. dubna) je v níže uvedené tabulce rozpis, kdy bude možné vidět vozy ADAC GT Masters v akci. Celý časový rozvrh závodního víkendu naleznete Zde.

 Událost  Den  Čas
1. volný trénink  Pátek  09,25 - 10,25
Trénink amatérů  Pátek  10,30 - 11,00
2. volný trénink  Pátek  13,00 – 14,00
Kvalifikace  Pátek  16,40 - 17,40
První závod  Sobota  12,00 – 13,00
Zahřívací trénink  Neděle  08,30 - 08,45
Druhý závod  Neděle  12,00 – 13,00

Doprovodné série se nyní dostaví v omezeném počtu. Cestovní vozy z ADAC Procar doplní formule ADAC a F3.

Doprovodný program

Sobotní procházka boxovou uličkou je v plánu mezi 10,40 do 11,05. V neděli je čas pro pitwalk vyhrazen mezi 10,30 - 11,00.

Setkání s trojicí nejúspěšnějších posádek a vítězem kategorie amatérů (případně s vítězi závodů doprovodných sérií) v sobotním klání je možné během akce Meet the drivers. V Rakousku proběhne od 16,00 v Bull Lane Bar, který je v prvním patře budovy boxů.

Ubytování

V případě ubytování v místních hotelích se pohybují ceny od cca 1 600 Kč/noc/osobu výše. K vyhledávání lze využít následující stránky Zde anebo Zde. Stránky jsou v češtině s možností úpravy filtrů. K zadání lze využít názvu dvou nejbližších měst Spielberg bei Knittefeld anebo Zeltweg.

Užitečné odkazy

Okruh Red Bull Ring    Zde

Stránky skrývající se pod označením Projekt Spielberg, jejichž součástí je přímý odkaz na okruh.

ADAC GT Masters     Zde

Oficiální stránky německého mistrovství.

Doplňující informace o závodech GT na Formuli.cz

Profil šampionátu ADAC GT Masters (Zde)

V průběhu sezóny aktualizovaný článek zaměřený na hlavní informace o ADAC GT Masters. Jeho součástí jsou odkazy na články s dodatečnými údaji anebo na stránky spjaté s danou sérií včetně úplného přehledu oficiálních.

Naleznete zde charakteristiku série, její historii, přehled držitelů jezdeckých a týmových titulů anebo informace o pořadatelské organizaci. Seznámíte se s aktuálním kalendářem, výtahem z pravidel, účastníky anebo úspěšnými jezdci působícími v šampionátu.

Zdroj: ADAC GT Masters, Projekt Spielberg, Dálniční známky, Tolls, Mapy, Google, Here, Hotels, Athos Travel, Formule