Dixon v Detroitu slaví první letošní triumf

Chevrolet Detroit Grand Prix – 1. závod

Novozélanďan Dixon se na detroitském okruhu na ostrově Belle Isle dočkal prvního letošního triumfu. Je to pro něj 42. vítězství v kariéře, čímž se v historických tabulkách dotáhl na Michaela Andrettiho. Právě piloti jeho stáje byli Dixonovi největšími soupeři. Hunter-Reay, Rossi a Andretti obsadili druhé, třetí a čtvrté místo.

Zatímco pětistovka v Indianapolisu byla v režii Chevroletu, Honda to americkému výrobci vrátila na jeho domácí půdě, na městském okruhu v Detroitu. Vítěz kvalifikace Andretti udržel po startu vedení. Dixon se mu držel za zády. V sedmém kole se rozjela taktická bitva. Newgarden byl prvním, kdo zamířil k mechanikům a rozhodl se pro třízastávkovou strategii. Tu zvolil i Hunter-Reay.

Na konci prvního stintu měl Andretti za zády Dixona. S malým odstupem je následovali Rossi a Rahal, kteří bojovali o třetí místo. Rahal byl jediným pilotem, který do závodu odstartoval na tvrdé směsi pneumatik. Všichni ostatní se co nejdříve chtěli zbavit měkké sady, která na Belle Isle fungovala hůře.

Piloti jedoucí na dvě zastávky v boxech zamířili k mechanikům kolem 22. kola - nejprve Rossi, o kolo později Andretti, který už v čele strávil víc kol, než kolik vedl dohromady ve všech závodech od začátku roku 2016.

Andretti se vrátil za Hunter-Reayem. Dixon zamířil k mechanikům o kolo později a díky jejich skvělé práci se vrátil před Andrettim, jehož pit stop byl o dvě vteřiny pomalejší. Před Andrettiho se dostal i Rahal, který se vrátil mezi ním a Dixonem.

Když si Hunter-Reay odbyl svůj druhý pit stop, převzal vedení Dixon. Rahal byl s odstupem zhruba sedmi sekund druhý. Hunter-Reay na třetím místě ztrácel 18 vteřin, Andretti byl dvě vteřiny za ním, za zády měl Rossiho. V první desítce byli ještě Jones, Sató, Power, Newgarden a Pigot.

Hunter-Reay se dokázal dostat za Rahala. Ačkoliv ten se teď trápil na měkkých pneumatikách, Hunter-Reay ho předjet nedokázal. Ve 45. kole vyděsil všechny Binder, který skončil v únikové zóně. Dixon, Rahal a Rossi hned zamířili do boxů, stejně tak v dalším kole i Hunter-Reay a Andretti. Traťoví maršálové ale Binderovi znovu nastartovali motor, aniž by na trať musel zpomalovací vůz.

Oriol Servia ovšem musel s pace carem na dráhu stejně. Ve 47. kole najel mezi 13. a 14. zatáčkou na obrubník Rahal, to ho rozhodilo a přišel tvrdý náraz do zdi. Restart se konal 17 kol před koncem. Sató sváděl ostrý souboj s Jonesem. Dlouho se ale nezávodilo. O dvě kola později postrčil Kimball Ferrucciho, ten se roztočil a narazil do bariéry z pneumatik.

Zelená vlajka zavlála 10 kol před koncem. Kimball dostal penalizaci. Rossi zaútočil na Andrettiho a v tvrdém souboji se před svého stájového kolegu dostal. Vítěze kvalifikace tak připravil o stupně vítězů. Hunter-Reay byl sice těsně za Dixonem, Novozélanďan mu ale nedal šanci a dojel si pro vítězství s pořadovým číslem 42.

Jezdci teď mají jen chvíli na odpočinek. V neděli je čeká opět další kvalifikace a večer druhý závod. U toho meteorologové předpokládají, že by jej mohl ovlivnit déšť. Na ten se těší dodavatel pneumatik Firestone, který do Detroitu přivezl nové pneumatiky do deště. Přivítali by jej i piloti s chevrolety, kteří hondám na Belle Isle nestačí.