Trpělivý Aitken se blýskl před britskými diváky

Silverstone – 2. závod

Výborný závod plný soubojů a předjíždění zaslouženě vyhrál domácí jezdec Aitken z týmu Carlin. Trpělivě si počkal na vhodnou chvíli, kdy předjel vedoucího Delétraze. Vítěze sobotního závodu Ghiotto připravil o body defekt pneumatiky po jednom z ostrých soubojů.

První osmička ze soboty se postavila v opačném pořadí na start sprintu: Ilott, Delétraz, De Vries, Aitken, Sette Câmara, Žou, Latifi a Ghiotto. Domácí jezdec Ilott měl tedy velkou šanci na výborný výsledek. Teplota byla ještě o pět stupňů nižší než v sobotu, ale mladíci byli přesto doslova rozpálení.

Potvrdilo se to hned po startu. Ilott sice zaspal, ale ostatní se hnali do prvních zatáček kolo na kole. Zatímco Delétraz vpředu mírně unikal, za ním se odehrávala spousta soubojů: De Vries bránil druhou pozici proti Aitkenovi, Ilott čtvrtou proti Latifimu, Žou bojoval se Schumacherem, jedna bitva střídala druhou.

Ve 3. kole zůstal stát na trati Alesi po souboji s Mainim a na trať byl povolán safety car. Hluboko v pořadí se mezitím ocitl chybující Sette Câmara, naopak Schumacher už postoupil na devátou pozici. Zakrátko se znovu naplno závodilo a první desítka udržela své pozice. V 5. kole se však Schumacher posunul už na sedmé místo.

Delétraz zvyšoval náskok, ale druhý De Vries se po povolení DRS ocitl pod velkým tlakem Aitkena. Také další rozestupy byly minimální. V 7. kole předvedl nádherný manévr Aitken. Několik zatáček projížděl po boku De Vriese a v rozhodující chvíli prokázal velkou odvahu. Přední křídlo De Vriese pak narazilo do Aitkenovy zadní pneumatiky. Naštěstí se nepoškodila.

Calderónová roztočila hodiny, ale vrátila se zpátky na asfalt. Diváky pak bavily vytrvalé útoky Sette Câmary na Correu, při kterých se doslova jiskřilo, i když šlo až o 11. místo. V polovině závodu bylo pořadí Delétraz, Aitken, De Vries, Ilott, Latifi, Ghiotto, Schumacher, Žou, Macušita, King, Correa, Sette Câmara, Hubert, Mazepin, Boccolacci, Raghunathan, Maini a Calderónová.

V 15. kole se Ghiotto dostal před Latifiho na páté místo. Na hledí jezdců se objevovaly kapky deště. Aitken stupňoval tempo a po desetinách vteřiny stahoval vedoucího Delétraze. Ilott se dotáhl na De Vriese. Schumacher zaútočil na Latifiho, ale dostal se mimo trať a pěkně si skočil přes obrubník. Ve stejné chvíli Ghiotto zamířil k mechanikům, aby mu vyměnili poškozené pneumatiky. Sette Câmara si zase musel nechat vyměnit přední křídlo.

V 18. kole Aitken s přispěním DRS předjel Delétraze a dostal se do vedení. Ve vzájemném souboji se Schumacher i Žou postupně vyvezli mimo trať a dokonale toho využil Macušita, který Číňana předjel. Schumacherovi byla trať příliš úzká a párkrát si ji rozšířil do bezpečnostní zóny. Stále však držel výbornou šestou pozici.

Vedoucí jezdec průběžného pořadí De Vries úspěšně udržel za zády Ilotta až do cíle a uhájil stupeň vítězů. Z triumfu se však radoval domácí závodník Aitken. Třiadvacetiletý Brit korejského původu vyhrál ve F2 už potřetí a výborný výkon podtrhl i nejrychlejším kolem v závodě.

Průběžné pořadí (14/24): 1. De Vries 170, 2. Latifi 139, 3. Ghiotto 122, 4. Sette Câmara 121, 5. Aitken 113, 6. Žou 105, 7. Hubert 77, 8. Macušita 65, 9. Delétraz 60, 10. King 41, 11. Correa 36, 12. Boccolacci 30, 13. Ilott 27, 14. Schumacher 26, 15. Markelov 16, 16. Gelael 11, 17. Mazepin 6, 18. Boschung 3, Alesi 1.

1. Jack Aitken Campos Racing Mecachrome 36:47,822 21 17
2. Louis Delétraz Carlin Mecachrome 36:52,819 21 12
3. Nyck de Vries ART Grand Prix Mecachrome 36:56,016 21 10