Novinky

  • 03.07.2024 Neutral Andy Cowell vystřídal Martina Whitmarshe na místě ředitele Astonu

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

Facebook Instagram

V Indianapolisu se v květnu nepojede

V Indianapolisu se v květnu nepojede

Indy500 je přesunutá na srpen

Téměř přesně dva měsíce před plánovaným startem 104. ročníku závodu 500 mil v Indianapolisu rozhodla IndyCar kvůli pandemii koronaviru závod odložit. Pětistovka se přesouvá na srpen, závod na silničním okruhu, který jí měl předcházet, pak na 4. červenec.

Rozhodnutí přesunout oba závody IndyCar oznámila ve čtvrtek. Novým datem slavného závodu je 23. srpen. Kvalifikace byla přesunuta na předcházející víkend, tedy na 15. a 16. srpna. Kvůli odložení Indy500 musely být posunuty i další tři závody.

„Květen v Indianapolisu je moje nejoblíbenější část roku, stejně jako pro naše fanoušky. Jsem zklamaný, že jsme museli Indianapolis 500 přeložit,“ uvedl majitel série, oválu v Indianapolisu a nejúspěšnější stáje Roger Penske.

„Jenže zdraví a bezpečnost všech účastníků závodu a diváků je naší největší prioritou. Věříme, že přeložení závodu je zodpovědné rozhodnutí vzhledem k podmínkám a omezením, kterým čelíme.V nadcházejících měsících se soustředíme na zlepšení podmínek pro návštěvníky a já věřím, že je fanoušci uvítají.“

Velká cena Indianapolisu byla původně plánována na 9. květen, Indy500 pak na 24. květen. Americké Centrum pro kontrolu chorob před časem vyzvalo ke zrušení všech akcí, na nichž se schází větší počet lidí, až do 10. května. Vzhledem k tomu, že epidemie v USA teprve propuká, termín může být ještě posunut.

Velká cena většinou otevírá festival, který ve Staré cihelně vrcholí závodem na 500 mil. Letos tomu tak úplně nebude. IndyCar závod přeložila na 4. červenec. Víkend spojený s nejdůležitějším americkým státním svátkem – Dnem nezávislosti, bude v Indianapolisu pořádně rušný. V neděli 5. července se totiž ve Staré cihelně jede 400mílový závod NASCAR a nižší série Xfinity má na předcházející den, tedy také na 4. červenec, naplánovaný premiérový závod právě na okruhu uvnitř Indianapolis Motor Speedway. Ten se pojede pár hodin po skončení závodu IndyCar.

Simon Pagenaud si na pokus o obhajobu obou vítězství v Indianapolisu bude muset počkat. Foto: IndyCar

„Z dobrých důvodů si toto historické spojení závodních sérií zakroužkuje v kalendáři každý fanoušek motorsportu. Oceňujeme, že naši přátelé z NASCAR byli takto flexibilní a podpořili nás. Budeme s nimi spolupracovat, aby toto byl pamětihodný a vzrušující víkend pro všechny fanoušky závodění,“ přislíbil prezident Indianapolis Motor Speedway J. Douglas Boles.

IndyCar s přesunem indianapoliských závodů dlouho váhala. Ke změně odhodlala zřejmě ve chvíli, kdy padlo rozhodnutí přesunout letní olympijské hry. Ty totiž, stejně jako závody IndyCar, přenáší televizní stanice NBC a tím se jí ve vysílání uvolnilo místo.

Jezdce ovšem čeká kompaktnější program, než jsou v květnu zvyklí. Trénovat budou od středy 12. do pátku 14. srpna, o víkendu bude následovat kvalifikace. Ve čtvrtek 20. srpna proběhne nácvik zastávek v boxech, tréninky a kvalifikace na závod Indy Lights Freedom 100. Poslední trénink na pětistovku se uskuteční v pátek 21. srpna.

O víkendech, na které připadá Indy500, ale IndyCar závodit měla. Závod v Ohiu byl z 16. srpna přesunut na 9. srpen. V St. Louis se místo 22. srpna pojede o týden později – 30. srpna, a tedy místo v sobotu večer v neděli. Tím by ale vznikl maraton pěti závodních víkendů (počítaje do toho i kvalifikaci na Indy500) v řadě. Závod v Portlandu proto podle kalendáře, který následně IndyCar zveřejnila, taktéž změnil datum - na západním pobřeží se pojede o týden později, tedy 13. září, sedm dní před finále na okruhu Laguna Seca.

Americký web Racer také uvedl, že do kalendáře se vrátil i zrušený závod v ulicích St. Petersburgu, který měl sezonu odstartovat. IndyCar o tom ale v oficiálním prohlášení k přesunu závodů v Indianapolisu neinformuje, Floridský okruh se nicméně objevil v upraveném kalendáři, který zveřejnila. Datum u něj zatím není.

Zdroj: IndyCar