Novinky

  • 17.04.2024 Good Andretti zprovoznil menší továrnu F1 v Silverstonu

  • 12.04.2024 Bad Zemřel Ted Toleman, zakladatel týmu F1

  • 08.04.2024 Bad Další Albonovo poškozené šasi letí do Silverstonu.

Facebook Instagram

Pátý závod virtuální formule E vyhrál Rowland

Pátý závod virtuální formule E vyhrál Rowland

Ukončil tak nadvládu německých jezdců

V sobotu pokračoval virtuální šampionát formule E s názvem Race at Home Challenge. Na programu byl pátý mistrovský podnik, který zahájil druhou polovinu osmidílného seriálu.

Předchozí čtyři klání se staly kořistí německých závodníků. Zatímco úvodní dva závody patřily Maximilianu Güntherovi, v dalších dvou kraloval zase Pascal Wehrlein. A i tentokrát měli oba dobrou motivaci pro vítězství. Závod se totiž konal na jejich domácí půdě. Hostil jej okruh na berlínském letišti Tempelhof.

Triumf německého závodníka jsme ale tentokrát neviděli. Byl to totiž Oliver Rowland, kdo zvládl závod nejlépe a dojel si tak pro prvenství.

V kvalifikaci zaznamenal pozdější vítěz třetí nejrychlejší čas. Nad síly pilota stáje Nissan e.dams byli vítězný Stoffel Vandoorne z Mercedesu, který si zajistil již třetí start z první příčky v pěti mistrovských závodech, a druhý Daniel Abt (Audi).

Úvodní metry zvládl nejlépe Vandoorne. Ještě během prvního okruhu se ale pořadí měnilo. Nejprve totiž v čele jedoucímu Belgičanovi uzmul vedení Abt a poté jej pokořil také Rowland, který ho tak odsunul na třetí příčku.

Netrvalo ale dlouho a Rowland znovu kroužil po trati jako třetí. Vandoorneovi se totiž ve druhém kole podařila odplata a vrátil se před Brita zpátky.

Ani druhé místo ale nebylo pro pilota Mercedesu dostačující. Postupně se totiž začal přibližovat k Abtovi a v šestém kole se skutečně ujal vedení. Bitva této dvojice ale tímto ani zdaleka nekončila a v úvodní zatáčce se Abt vrátil do čela. Byl ovšem příliš široký a Vandoorne tak byl vzápětí znovu před svým německým soupeřem.

Nicméně když se dva perou, často se směje třetí vzadu. Abt sice o pár zatáček později znovu Vandoornea pokořil, jejich souboje ale dokázal využít Rowland a ujal se vedení.

O první příčku poté britského jezdce již nikdo nepřipravil a dojel si tak pro své premiérové vítězství v tomto šampionátu. Až do posledních metrů se ale Rowland musel mít na pozoru před nebezpečně dotírajícím Vandoornem, který nakonec vyšel ze souboje s Abtem jako vítěz a cílem projel jako druhý.

 Stoffel Vandoorne se musel spokojit s druhou příčkou. Foto: Mercedes

„Po posledních pár týdnech jsem byl nešťastný, chtěl jsem se tedy (dnes) vyhnout problémům. Věděl jsem, že je Stoffel rychlý a nechtěl jsem s ním bojovat. Když se tedy (Vandoorne s Abtem) rvali spolu, využil jsem příležitosti,“ uvedl v cíli Rowland a zároveň přiznal, že se v závěru o své prvenství strachoval. „Ze Stoffela jsem měl obavy, jelikož byl opravdu rychlý. Musel jsem být skutečně perfektní a v posledních pár kolech jsem byl hodně nervózní."

Jako třetí dorazil do cíle Abt. Kolem jeho osoby ovšem poté vznikl rozruch. Byl totiž Stoffelem Vandoornem a Jeanem-Éricem Vergnem obviněn, že během závodu řídil jeho vůz někdo jiný. Před startem sice v Abtově simulátoru někdo seděl, obličej dotyčného ovšem nebyl kvůli překážce v záběru zřetelně vidět. Pochybnosti vyvolává rovněž skutečnost, že se Němec nezúčastnil pozávodních rozhovorů.

Vítězové předchozích podniků Pascal Wehrlein a Maximilian Günther si dnes na pomyslné stupně vítězů museli nechat zajít chuť. Zatímco Wehrlein obsadil čtvrtou příčku, jeho krajan dorazil do cíle po startu z páté pozice jako sedmý. V úvodu měl však našlápnuto k lepšímu výsledku, neboť figuroval na čtvrtém místě. Ve druhém okruhu ale kolidoval právě s Wehrleinem.

I přesto, že mezi nejlepšími třemi chyběl, Wehrlein zůstává v čele průběžného pořadí se ziskem 82 bodů. O čtyři body za pilotem Mahindry zaostává druhý Stoffel Vandoorne, ačkoliv si dosud nepřipsal ani jedno vítězství. Pilot stáje BMW i Andretti Motorsport Günther figuruje se 71 body na třetí příčce. Rowlandovi patří pátá příčka (43 bodů) a za čtvrtým Robinem Frijnsem z Virginu zaostává o pět bodů.

V závodě virtuálních jezdců a speciálních hostů dosáhl na druhé vítězství v sezoně Kevin Siggy (BMW i Andretti Motorsport) před druhým Petarem Brljakem (Jaguar) a třetím Lucasem Müllerem (Mahindra). Svým triumfem si Siggy upevnil vedení v průběžném pořadí se ziskem 102 bodů. Jeho náskok na druhého Brljaka činí 32 bodů. Třetí místo patří Peyu Peevovi z Dragonu (66 bodů).

Zdroj: FORMULE.cz