Novinky

  • 29.11.2023 Neutral Sponzor Monster Energy přešel od Mercedesu k McLarenu.

  • 23.11.2023 Good V prodeji je vtipně hambatý kalendář s Valterim Bottasem.

  • 23.11.2023 Neutral Alpine ztratilo zájem o dorovnání výkonu motorů.

Facebook Instagram

Virtuální Monako patřilo Delétrazovi s Leclerkem

Virtuální Monako patřilo Delétrazovi s Leclerkem

Po vítězství sahal také Correa

O víkendu se uskutečnil předposlední podnik virtuálního šampionátu formule 2. Na jezdce tentokrát čekaly úzké uličky Monte Carla.

Zatímco úvodní závodní víkend v Bahrajnu přinesl dvě vítězství Arthuru Leclerkovi, během druhého klání na španělském okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya triumfovali Guanju Žou (hlavní závod) s Normanem Natem (sprint). A po úvodním monackém závodě se rozrostl seznam vítězů o další jméno – Louise Delétraze.

V kvalifikaci přitom švýcarský závodník, který hájí barvy stáje Charouz Racing System, zajel až čtvrtý čas. Před ním skončili vítězný Lirim Zendeli (Trident), druhý Jack Aitken (Campos) a třetí Arthur Leclerc (Prema).

Hned v úvodních metrech ovšem Aitken spadl za Delétraze a pozdější vítěz se tak posunul na třetí příčku. Další postup pořadím přišel ve druhém okruhu, kdy si Delétraz připsal Leclerkův skalp a mohl se vydat stíhat vedoucího Zendeliho.

V dalších kolech kroužil těsně za ním, recept na jeho zdolání ovšem najít nedokázal. Na konci sedmého okruhu se odebral ke svým mechanikům, aby absolvoval povinnou zastávku v boxech. Zendeli, který startoval na tvrdší směsi pneumatik než Delétraz, si tuto povinnost odbyl až ve 14. kole. Strategie pozdější zastávky se ale jako správná neukázala a na trať se německý pilot vrátil se zhruba dvousekundovou ztrátou na Delétraze.

Zendeli sice poté dokázal těžit z výhody čerstvějšího obutí a v 17. kole již dýchal Švýcarovi na záda, na konci kola se ale dopustil několika chyb. Delétraz si tak mohl vybudovat rozhodující náskok a dojel si pro vítězství.

Zendeli nakonec nebral ani stříbro. Někdejší šampion ADAC F4 totiž závod v předposledním kole po potížích s připojením opustil. Jako druhý tak projel cílem Théo Pourchaire a na třetí příčce byl odmávnut Jack Aitken, který se na tuto pozici posunul poté, co se v posledním kole ocitl v hodinách Leclerc.

Konečná podoba nejlepší trojice ale byla trochu jiná. Většina jezdců totiž během závodu obdržela penalizace a mezi nimi byli mimo jiné i Pourchaire s Aitkenem. Zatímco první jmenovaný nasbíral za udělení několika varování devět trestných sekund, Aitken obdržel za stejný prohřešek dohromady šestisekundovou penalizaci, což mělo za následek prohození pozic mezi oběma jezdci. Na druhém místě tak skončil Aitken. Jeho soupeř z ART Grand Prix se musel spokojit se třetí příčkou.

Za zmínku stojí také páté místo Zendeliho. Na tento výsledek dosáhl i přesto, že v posledních dvou kolech byl jeho vůz řízen počítačem a také navzdory dvěma návštěvám boxů.

Po triumfu v hlavním závodě měl Charouz Racing System slibnou výchozí pozici i před začátkem sprintu. V čele startovního roštu totiž stanul po osmém místě v předchozí jízdě Delétrazův stájový kolega Juan Manuel Correa.

Američan skutečně projel cílem tohoto pětikolového klání na prvním místě těsně před druhým Leclerkem a třetím Calanem Williamsem z Carlinu. Znovu ale vstoupily do hry penalizace. K času vítězného Correy byly připočteny čtyři sekundy za obdržení několika varování a za překračování traťových limitů. Williams dostal dvousekundový trest rovněž za nerespektování limitů dráhy.

Vítězství tak slavil domácí Leclerc. Jako druhý byl nakonec klasifikován Delétraz, který původně obsadil čtvrtou příčku. Correa spadl na třetí místo a Williamse odsunula penalizace na čtvrtou pozici.

Závěrečný podnik šampionátu se uskuteční 7. června na okruhu v Baku.

Arthur Leclerc ve sprintu zaznamenal třetí triumf na virtuální scéně F2. Foto: Prema

zdroj: FORMULE.cz