Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Mercedes odhalil W12

Mercedes odhalil W12

Tajnosti a spolehlivější motor.

Vítězný tým minulé sezony, jakož i všech sezon od roku 2014, tým Mercedes, odhalil svůj vůz pro rok 2021. Nese jméno W12 a byl představen v převážně černém lakování, neboť stáj pokračuje v podpoře boje proti rasismu. Na kryt motoru se dostala stříbrná barva, ale místo trojcípých hvězd Mercedesu se tam opakuje logo značky AMG, se kterou má tým na základě rozhodnutí Daimleru více spolupracovat. Připomeňme, že celé jméno zůstalo Mercedes-AMG Petronas Formula One Team. Vizuálně vyčnívá červená barva spoluvlastníka INEOS a již tradičně i tyrkysová titulárního sponzora Petronas.

Většina vozu se, vzhledem ke stabilitě technických předpisů a povinnosti použít stejné šasi, hodně podobá loňskému vozu W11. Tým se musel vzdát svého systému DAS, který mu umožňoval měnit za jízdy sklon předních kol. Jeho technický ředitel odmítl prozradit, jak využil dva vývojové žetony, které v zimě obdržel každý tým F1.

"Každý tým si něco nechá a něco změní. Taková jsou pravidla, nemůžete změnit všechno. V této chvíli mohu pouze říct, že na voze každého týmu budou oblasti, které nebudou stejné jako v roce 2020. A každý tým si tyto oblasti vybere sám. Kromě toho, jsou i části vozu, jejichž vývoj může pokračovat bez používání vývojových žetonů, kupříkladu pohonná jednotka, systém chlazení, zavěšení a samozřejmě v neposlední řadě aerodynamické povrchy. Použili jsme naše žetony, ale teď ještě neprozradíme, jak jsme je použili. Uděláme to, když přijde správný čas," řekl James Allison.

Pokud to budou změny viditelné, a ne skryté pod karoserií, uvidíme je nejpozději 12. března v Bahrajnu, v první den zimních testů. Zajímavostí je, že vůz ukázaný na fotografiích a ve videu na sociálních sítích nemá novou podlahu, jakou vyžadují pravidla sezony 2021. Allison ani neskrýval, že podlaha je vyrobena a připravena, ale nechce ji ukázat konkurentům.

Nový šéf motorů Mercedesu, Hywel Thomas, mluvil o nutnosti posílit spolehlivost.

"Dokončili jsme práce na zlepšení spolehlivosti pohonné jednotky. V roce 2020 jsme používali hliníkovou konstrukci, která ale nebyla dostatečně spolehlivá, takže přecházíme na novou slitinu, ze které bude blok motoru," řekl Thomas. "Také jsme udělali nějaké změny v rekuperačních systémech, abychom zlepšili jejich výdrž. V roce 2021 nás čeká velká výzva. Kalendář sestávající ze 23 závodů. Proto si chceme být jisti spolehlivostí. Investovali jsme do ní mnoho úsilí a věříme, že se nám to vyplatí."

Závodními jezdci týmu zůstávají úřadující šampion Lewis Hamilton a Valtteri Bottas. Oba mají smlouvu pouze do konce tohoto roku. Na místě náhradníka se k Stoffelu Vandoornovi přidal Nyck de Vries. Oba jsou závodními jezdci týmu Mercedes ve Formuli E.

Nový Mercedes W12. Foto: Mercedes

Zdroj: Motorsport, Mercedes, úvodní foto: Mercedes