Novinky

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

  • 09.05.2024 Neutral Americký kongres vyšetřuje, proč Liberty odmítla Andrettiho

Facebook Instagram

Leclerc si troufá pouze na Péreze

Leclerc si troufá pouze na Péreze

Ten dostal penalizaci.

Charles Leclerc byl po pátku optimistou a tvrdil, že v Austrálii má Ferrari dosud nejlepší šanci reálně zabojovat proti red bullům, jenže sobotní dopoledne už nebylo tak dobré a v kvalifikaci obsadil až páté místo. Ferrari hodně zariskovalo, když mu ve Q3 změnilo nastavení předního křídla.

Myslím, že výsledek vznikl postupným nabalováním problémů. V posledním tréninku jsem měl z vozu o něco horší pocit než dříve, ale nedělal jsem si s tím starosti. Očekával jsem, že v kvalifikaci se to napraví. Tak to bývá. Když třetí trénink není dobrý, v kvalifikaci obujeme čerstvé pneumatiky, vyjedeme s minimem paliva a vůz ožije. Ale dnes se to nestalo. Trápily mě přední pneumatiky, až do posledního pokusu ve Q3, který byl s velmi agresivním nastavením předního křídla. Zkusili jsme to a vůbec to nevyšlo.

Viděl jsem, jak Red Bull zrychlil, když (v posledním tréninku) dal motoru plný výkon. Myslím, že už tehdy jsme mezi sedmou a devátou zatáčkou ztráceli tři desetiny sekundy. Přestával jsem doufat, ale začátek kvalifikace byl dobrý, tak jsem si řekl, že možná přece. Vítězství by teď asi bylo náročným cílem, protože Max je velmi rychlý. Možná bychom se měli raději soustředit na Checa.

Sergio “Checo“ Pérez ale nebude startovat ze třetí pozice, kterou si vybojoval. Naopak, po udělení trestu ztráty tří pozic bude startovat šestý a Leclerc čtvrtý vedle třetího Landa Norrise na McLarenu. Důvodem je, že Pérezův vůz v zahřívacím kole před prvním pokusem v první části kvalifikace neuhnul vozu Haas Nica Hülkenberga, který už byl v rychlém kole. Chyba byla na straně Pérezova závodního inženýra, jenž ho o blížícím se haasu informoval v pouze sekundovém předstihu. Spolu s jezdcem se více věnovali pomalému vozu vpředu.

Pérez se přesouvá ze třetího místa na šesté, Verstappen bez problémů. Foto: Red Bull

Na vítězství jistě alespoň trochu pomýšlí Carlos Sainz, který se vedle Verstappena dostal dva týdny poté, co mu bylo vyoperováno zapálené slepé střevo.

Byly to těžké týdny, s celými dny v posteli a s myšlenkami na to, jestli tady budu moci závodit. Dostat se do první řady... Téměř jsem tomu nevěřil!“ řekl Španěl. „Nebudu lhát, ve voze se teď necítím celkem pohodlně. Cítím nepohodlí, podivné pocity, ale žádnou bolest, takže jsem mohl jet s pedálem na podlaze. Je to přesně, jak mě upozornil Alex (Albon, jenž kvůli slepému střevu vynechal VC Itálie 2022). Při vysokých přetíženích v kokpitu mám podivné pocity, jako by se všechno v mém nitru hýbalo více, než je normální, než jsem byl zvyklý. Ale musím si prostě zvyknout. Nebolí to, je to jen divné.

Favoritem je přirozeně vítěz předchozích dvou velkých cen.

Na tomto okruhu se vozu těžko hledá správný balanc, ještě ve Q1 a Q2 jsem neměl pocit, že jdu do boje o pole position. Ale pak jsme vůz tu a tam trochu polechtali a ve Q3 jsem už mohl jet hranu. Jsem spokojený s oběma pokusy. Vždy je co zlepšovat, ale celkově můžu být velmi spokojený,“ řekl úřadující šampion.

Zdroj: motorsport, úvodní foto: Ferrari