Novinky

  • 02.06.2024 Bad Rob White po 20 letech odchází z Alpinu

  • 20.05.2024 Good Verstappen v neděli kromě Imoly opanoval také Nürburgring - v simulátoru

  • 09.05.2024 Bad Z FIA odchází generální ředitelka, Natalie Robynová

Facebook Instagram

Běh pro Sennu s Ratzenbergerem

Běh pro Sennu s Ratzenbergerem

Vettel dal dohromady vzpomínkovou akci

Čtvrtek se v Imole nesl ve znamení vzpomínání. Sebastian Vettel se rozhodl zorganizovat běh po okruhu, kterým byla uctěna památka Ayrtona Senny a Rolanda Ratzenbergera. Právě od jejich tragického úmrtí při Velké ceně San Marina 1994 nedávno uplynulo 30 let. Čtyřnásobný šampion akci uspořádal právě ve spolupráci s nadací Ayrtona Senny. K Vettelovi se připojilo nejenom celé současné startovní pole F1, ale také někteří z pilotů F2 a F3, týmoví šéfové nebo novináři.

"Myslím si, že Ayrton stál za spoustou věcí a měl opravdu velikého ducha. Řekl bych, že jeho doba a odkaz byla vzorem pro mnoho lidí a berou si z něj inspiraci dodnes. Snaží se to předat svým dětem a vypráví mu jeho příběh.  A to je důvod, proč tu jsme. O mně to vůbec není. Já se jenom snažím převyprávět jeho příběh, zavzpomínat na něj a jeho barvy a inspirovat ostatní ze současných jezdců v tom, aby si na něj vzpomněli a brali si z něj příklad," nechal se slyšet Vettel během akce.

Vzpomínání začalo v 18:00 hodin na cílové rovince. Zde se účastníci sešli ve speciálně vyrobených tričkách vedených v barvách typických pro Sennu. Uctěna byla i památka Ratzenbergera. Všichni totiž dostali také potítka v rakouských barvách.

Ještě předtím, než se dav vydal na dráhu, uskutečnilo se na cílové rovince focení s přilbami obou závodníků. Účastníci rovněž měli šanci pohovořit s příslušníky Sennovy rodiny.

Během akce zapršelo. Po cestě byly naplánovány dvě zastávky. První se uskutečnila za bariérami zatáčky Tamburello u Sennova pomníku. Později se všichni zastavili také v zatáčce Villeneuve, kde kdysi vyhasl Ratzenbergerův život.

Vzpomínkové akce se zúčastnilo mimo jiné i celé startovní pole F1. Foto: F1


U Sennova pomínku jezdci dostali visací zámky a byli Vettelem požádani, ať vytvoří obraz a ten poté zanechají u ochranného plotu s poctami. Němec zde rovněž vyzdvihl Sennovu genialitu a Ratzenbergerovo odhodlání dostat až do F1. Také zdůraznil, že třicet let stará tragédie v Imole přispěla velkou měrou i k dnešní bezpečnostní úrovni monopostů.

"Sice to zní zvláštně, ale díky tomuto strašnému víkendu se lidé začali zamýšlet nad tím, jak udělat okruhy bezpečnější. Zvětšovaly se únikové zóny, měnilo se rozvržení tratí, měnila se auta, začalo se mluvit o bezpečnostních strukturách vozů a také se zvyšovala odolnost šasi. Byl to sice velmi temný moment, ale rozhodně jsem byl jedním z jezdců, kteří těžili z jeho důsledků," dodává.

Zatímco někteří se z místa Ratzenbergerova incidentu odebrali zpět do paddocku, jiní včetně Sebastiana Vettela navzdory nepřízivému počasí dokončili celé kolo.

Jízda s McLarenem


Vzpomínání na Ayrtona Sennu čtvrtkem nekončí. V neděli totiž Vettel připomene brazilskou legendu znovu. Před začátkem velké ceny totiž absolvuje čestné kolo s monopostem McLaren MP48 z roku 1993. S ním se Senna stal nejenom vicemistrem světa, ale také za jeho volantem vybojoval své nejdominantější vítězství. Velkou cenu Evropy na britském Donington Parku tehdy ovládl s náskokem 1 minuty, 23 sekund a 199 tisícin sekundy. Vůz bude v neděli pohánět uhlíkově neutrální palivo.

Sebastian Vettel pietu organizoval. Foto: F1


Sennovi vzdává v Imole hold mimo jiné také Pierre Gasly. Pilot Alpine startuje s přilbou vedenou v barvách typických pro trojnásobného šampiona. Gasly rovněž dostal před víkendem možnost svézt se s vozem stáje Toleman z roku 1984. S ním Senna ve F1 debutoval.

Zdroj: F1, Motorsport, PlanetF1, úvodní foto: F1