Novinky

  • 14.05.2021 Bad Závod IndyCar v Torontu (9.-11.6.) se kvůli covidu letos nepojede

  • 12.05.2021 Neutral Na startu Indy 500 bude devět vítězů z předchozích let

  • 09.05.2021 Good VC Španělska F1 vyhrál Lewis Hamilton (Mercedes)

Facebook Instagram

Dnes zemřel Jean-Marie Balestre

Dnes zemřel Jean-Marie Balestre

Bojovník za bezpečnost ve formuli 1.

Ve věku 86 let dnes zemřel bývalý prezident asociace, kterou známe pod jménem Mezinárodní automobilové federace (FIA), Francouz Jean-Marie Balestre.

Balestre se narodil v roce 1921 a patřil mezi zakládající členy FFSA (Federation Francaise du Sport Automobile) a byl jedním z hlavních bojovníků za zvyšující se bezpečnost ve formuli 1.

Balestre je pravděpodobně nejvíce znám kvůli tzv. válce mezi FISA (Fédération Internationale du Sport Automobile) a FOCA (Formula One Constructors Association) z počátku 80. let. Výsledkem sporu bylo, že se FIA, které byl prezidentem, stala vůdčím sportovním orgánem, který si ponechal regulační roli a FOCA vedená Berniem Ecclestonem získala kontrolu nad řízením komerčních práv.

V roce 1986 se stal prezidentem FIA, se kterou se později sloučila FISA. Pokračoval v misi za bezpečnost ve formuli 1, mnohdy šel proti proudu. Vše vyústilo v pravidla týkající se běžných pohonných jednotek v roce 1989, šlo tedy o konec éry turbomotorů aj.

Po Balestrem se stal prezidentem FIA v roce 1993 Max Mosley, jeho bývalý sok z FOCA. U kormidla FFSA zůstal Balestre do roku 1996.

Komentáře ke článku