Di Grassi vítězem, Vergne celkovým šampionem

e-prix v New Yorku – 1. závod

Vergne je novým šampionem formule E. Stačilo mu k tomu páté místo v sobotním závodě v New Yorku. Nejrychlejší v něm byl Di Grassi, který tím opět potvrdil převahu Audi ve druhé polovině sezony.

Se svým výsledkem v kvalifikaci nemohl být spokojen ani jeden z obou uchazečů o titul. Bird zajel až čtrnáctý čas. Ještě hůře dopadl Vergne, který se za trest i s týmovým kolegou Lottererem ocitl na konci roštu, protože jejich vozy spotřebovaly více energie, než povolují pravidla. Pole position si vyjel Buemi, vedle něj stál v první řadě Evans. Na roštu chyběl Oliver Turvey, jenž si v tréninku poranil ruku.

Evansovy naděje zhasly prakticky současně se startovními světly. Jeho monopost se vůbec nerozjel. V poli tím způsobil zmatek. D´Ambrosio se vyhnul jen s obrovskými potížemi, vypadl z rytmu a v úvodní zatáčce kolidoval s Lópezem. Oba museli do boxů k opravám.

V čele se udržel Buemi, za nímž se usadil jeho loučící se parťák Prost. Brzy ale pocítili sílu Audi. Abt oba dva bez větších problémů předjel a v šestém kole se ujal vedení.

Sébastien Buemi nedokázal odrazit nástup obou audi

Až z jedenáctého stání na začátku se bleskovým tempem probíjel vpřed Di Grassi. Před střídáním aut se stihl už dostat na druhou příčku. Během této cesty vzhůru překazil i naděje nové šéfky Venturi Susie Wolffové, že svoji premiéru hned oslaví pódiovým umístěním. Nečekaně silný Dillmann, který zaskakoval za kmenového pilota Mortaru, mu sice podlehl, ale čtvrté místo udržel až do cíle.

Zastávky žádnou podstatnou změnu nepřinesly, nepočítáme-li zablokování Rosenqvista, který byl ale v té chvíli už stejně bez vyhlídek na solidní umístění. Bezprostředně po opuštění boxů byl nucen odstavit vůz Piquet. Ve 24. kole se bez větší námahy Di Grassi protáhl kolem Abta.

Lucas di Grassi na cestě za vítězstvím v brooklynském přístavu

To už ale byla pozornost diváků soustředěna na počínání dvou hlavních protagonistů, Vergneho a Birda. Stíhačku zpočátku lépe zvládal Bird, jeho vzestup se však zarazil u bran první desítky. Tam ho také dostihl Vergne, skvěle podporovaný Lottererem. V 16. kole šel před něj a nezpomaloval.

Ke slovu přicházela matematika. Vergne potřeboval před nedělí alespoň třicetibodový polštář. Propracoval se až na pátou pozici, zatímco Bird pořád trčel na desáté. „Chyběl nám potřebný výkon,“ povzdechl si smutně. „Byl to pro mě těžký den.

O poslední zbytek šancí ho paradoxně připravil stájový druh Lynn, který dostal smyk a zaparkoval v plastové bariéře. Na trať byl vyslán safety car a následovalo dlouhé vyprošťování a čistění dráhy, místy připomínající frašku. Mezitím dobíhal časový limit.

Závodit se začalo opět až v jeho posledních třech minutách. Bird se sice posunul na deváté místo, ale ani to mu nestačilo.

Neuvěřitelné,“ to bylo to jediné, co v cíli ze sebe přešťastný a dojatý Vergne vymáčkl. Prvenství věnoval svému příteli, zesnulému Julesi Bianchimu.

Průběžné pořadí před posledním závodem: 1. Vergne 173, 2. Bird 142, 3. Di Grassi 126, 4. Buemi 110, 5. Abt 104, 6. Rosenqvist 86, 7. Lotterer 62, 8. Evans 60, 9. Turvey 46, 10. Piquet 45...

1. Lucas di Grassi Audi Sport Abt Schaeffler   1:02:30,054 43 25